اخبار ساختمان آنلایندیدگاهراه و شهرسازیمجله خبری

در احیای بافتهای ناکارآمد شهری، شاهد فرسوده سازی نخواهیم بود

مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به اینکه میانگین عمر مفید ساختمانهایی که در بافتهای فرسوده نوسازی می شوند، حدودا 50 سال است گفت: تمام ضوابط و مقررات ملی ساختمان در احیای بافتهای فرسوده اجرایی می شود.

به گزارش خبرنگار شهری پایگاه خبری ساختمان آنلاین، مهدی هدایت پس از بازدید خبرنگاران از پروژه‌های مسکن شهرداری تهران در نشست خبری امروز دوشنبه در پاسخ به سوال خبرنگار پایگاه خبری ساختمان آنلاین ،مبنی بر اینکه با توجه به اظهارات معاون شهردار تهران مبنی بر اینکه حدود هشتاد درصد ساخت وسازهای شهری در پایتخت بدون حضور مجری ذی صلاح اجرایی می شود،لطفا بفرمایید که در چنین شرایطی، احیای بافتهای فرسوده آیا ممکن است معادل فرسوده سازی باشد،اظهار داشت: با توجه به اینکه تمامی اصول و ضوابطی که در سایر ساخت وسازهای شهری حاکم است در مورد بافتهای فرسوده نیز اعمال می شود،بنابراین می توان گفت روند بهسازی بافتهای فرسوده کاملا بر اساس مقررات ساخت و ساز اجرایی می شود.

وی تاکید کرد: ضمن اینکه با توجه به اینکه این واحدها متعلق به مردم است،آنها در خصوص کیفیت ساخت واحدها به شدت دغدغه مند هستند و همین مساله سبب می شود که نظارتها و رعایت مقررات ملی ساختمان از سوی مهندسان متخصص با حساسیت بیشتری اجرایی شود.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ساختمان آنلاین در خصوص میانگین عمر مفید واحدهایی که در حال حاضر در بافتهای فرسوده بازسازی می شوند تاکید کرد: با توجه به نوع مصالح به کار رفته و همچنین رعایت اصول و مقررات ملی ساختمان،پیش بینی می شود که این واحدها حدود 50 سال عمر مفید داشته باشند.

این مقام مسوول همچنین در ادامه در تشریح روند تکمیل پروژه‌های مسکن شهرداری تهران گفت: سه اولویت مهم در شهرداری تهران توسط سازمان نوسازی دنبال می‌شود که می‌توان به تسریع روند نوسازی بافت‌های فرسوده تهران، پیگیری بازآفرینی محدوده‌های ناکارآمد همچون کوره‌های آجرپزی منطقه ۱۹ و تسهیل در روند خانه دار شدن مردم با اولویت بافت‌های فرسوده اشاره کرد.

حل معضل مسکن مشروط به مداخله شهرداری است

مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران افزود: در مورد پروژه مسکن که امروز اصحاب رسانه از پروژه‌های مختلف آن در سطح شهر تهران بازدید کردند بی تردید باید به این نکته توجه داشت که حل موضوع مسکن در شهرها بدون دخالت و کمک شهرداری‌ها امکانپذیر نیست و در حقیقت اگر دولت کمک کند شهرداری می‌تواند روند خانه دار شدن مردم را تسریع کند؛ به گونه‌ای که با تولید مسکن‌های استطاعت پذیر تهدیدهای موجود در شهر را به فرصت تبدیل کنیم.

وی ادامه داد: ظرف یک ماه آینده محدوده‌های هدف بازآفرینی را به مناطق شهرداری تهران ابلاغ می‌کنیم. محدوده‌های هدف بازآفرینی از این پس به جای بافت‌های فرسوده قلمداد خواهد شد. به گونه‌ای که در حقیقت محدوده بافت‌های فرسوده افزایش پیدا کرده و با این اقدام تسریع در روند نوسازی محدوده‌های هدف بازآفرینی محقق خواهد شد. همچنین از هفته آینده با دستور شهردار تهران پویشی با عنوان «پویش محله امن» آغاز بکار خواهد کرد که در قالب آن ۴۰۰ نفر از علاقمندان و دانشجویان حوزه معماری که آموزش‌های لازم را دریافت کرده‌اند در محدوده‌های بافت فرسوده یعنی حدود ۱۲۶ هزار پلاک مستقیما مراجعه و ارتباط می‌گیرند و پرسشنامه‌هایی که بر اساس کار کارشناسی تهیه شده در ساعت‌های بعدازظهر که سرپرستان خانوار حضور دارند تکمیل می‌شود و از این مسیر موانع نوسازی در بافت احصاء می‌شود.

هدایت اظهار کرد: هدف این است که با اجرای این مدل مشارکتی از طریق همکاری مردم نوسازی بافت‌های فرسوده را به پیش ببریم و امدیواریم شهروندان با مشارکت و همکاری به گونه‌ای اقدام کنند که کار به بهترین شکل ممکن به پیش برود. از سوی دیگر ۲۶ طرح موضوعی و موضعی در ۳۸۰۰ هکتار از شهر تهران تهیه شده است.

مخاطرات محدوده های مختلف بویژه بازار باید به حداقل برسد

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به اینکه در ستاد بازآفرینی شهر تهران سال گذشته طرحی تهیه شد و تمام دستگاه‌هایی که در حوزه بازآفرینی وظیفه دارند باید در قالب این طرح به تکالیف خود عمل کنند تا مخاطرات در محدوده‌های مختلف به ویژه محدوده بازار به حداقل خود برسد، اظهار کرد: همچنین سه درصد از بافت‌های فرسوده را باید در تهران ظرف امسال نوسازی کنیم. این در حالیست که سال گذشته ۱.۹ درصد تهران نوسازی شد؛ ولی برای امسال ۳ درصد پیش بینی شده است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در ادامه با اشاره به روند تکمیل باغ راه حضرت فاطمه زهرا (س) گفت: این مسیر به طول ۹.۵ کیلومتر که در آن انواع خدمات برای دو منطقه ۱۷ و ۱۸ در نظر گرفته شده است در حال حاضر ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و توسط شش پیمانکار به صورت سه شیفت عملیات عمرانی آن دنبال می‌شود. ۳۰۰۰ پارکینگ سرپوشیده و انواع خدمات رفاهی، فضای سبز و … در این مسیر احداث خواهد شد؛ اما به صورت کلی در هر محدوده با رویکردهای متفاوتی ارائه خدمات انجام می‌شود. مثلا در محدوده امامزاده حسن خدمات مذهبی و همخوان با همان محدوده ارائه خواهد شد.

وی ادامه داد: برای ساماندهی شن چاله‌های منطقه ۱۸ نیز با دستور شهردار تهران مسابقه بین‌المللی برگزار خواهد شد تا به بهترین طرح دست پیدا کنیم. در حال حاضر نیز داوران این مسابقه مشخص شده‌اند. فاز دوم کارخانه سیمان تهران نیز با دید دانش بنیان توسط سازمان نوسازی اجرایی خواهد شد تا در نهایت تهران را به شهر دانش بنیان تبدیل کنیم.

ساخت ده هزار واحد توسط سازمان نوسازی

هدایت در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه سازمان نوسازی ۱۰ هزار واحد پروژه مسکونی را در مرحله اجرا دارد، افزود: سهم شهرداری در بافت‌های فرسوده صرف تأمین خدمات و ساخت مسکن ما عوض خواهد شد. در شهر تهران خواسته ما از دولت تمرکز بر قانون جهش مسکن با اولویت بافت فرسوده است. امیدواریم با این کمک و توجه به نوسازی بافت‌های فرسوده از سویی از افزایش محدوده شهرها جلوگیری شود و شاهد رفع مخاطرات در بافت‌های فرسوده باشیم.

افزایش ۴ برابری پروانه‌های صادر شده در بافت فرسوده

وی با اشاره به اینکه در سال جاری پروانه‌های صادر شده در بافت فرسوده تا چهار برابر نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، گفت: در تلاشیم در شهر تهران محله‌های الگو ایجاد کنیم، اتفاقی که پس از انقلاب رخ نداده و در مسیر تحقق آن اولین پروژه در منطقه ۱۸ در مقیاس ۲۰۰۰ واحد در حال اجرا است. از طریق اجرای این پروژه‌ها به شکل دهی قلمروهای فضایی و ارائه همه خدمات مورد نیاز محله به صورت همزمان با ساخت مسکن اقدام می‌کنیم به شکلی که نیاز نیست ساکنان محله برای کمترین خدمات از محدوده محله خارج شوند. حدود هشت محله الگو برای تهران پیش بینی شده که دومین محله الگو در منطقه ۲۱ در حال طراحی است و در منطقه ۴ و مناطق مختلف این پروژه‌ها تعریف شده است. طراحی محله‌های الگو نیز از طریق برگزاری مسابقه و انتخاب بهترین طراحی انجام شده است.

 

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا