اخبار ساختمان آنلایندیدگاهراه و شهرسازیمجله خبری

عمق فاجعه فرونشست بعد از تخریب زیرساختهای شهری روشن می‌شود

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای عالی استان‌ها با اشاره به اینکه عواقب فاجعه بار پدیده فرونشست تا پنج سال آینده مشخص خواهد شد گفت: با توجه به اینکه تا پنج سال آینده، فرونشست به زیرساختهای شهری آسیب وارد خواهد کرد، بنابراین می توان گفت که عمق فاجعه این پدیده طی پنج سال آینده مشخص خواهد شد، با توجه به این حساسیت، لایحه فرونشست تقدیم مجمع تشخیص مصلحت نظام شده است،که امیدواریم با تصویب این لایحه، زمینه پیشگیری از حوادث ناشی از پدیده فرونشست در کشور فراهم شود.

حجت‌الاسلام سید محمد آقامیری با بیان مطلب فوق در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار شهری پایگاه خبری ساختمان آنلاین، اظهار داشت: کمیته عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران، یک لایحه درباره موضوع فرونشست تهیه کرده است که این لایحه بر اساس کارگروهی که متشکل از نمایندگان وزارتخانه های مختلف، سازمانها و نهادهای ذی ربط از جمله معاونتهای مختلف شهرداری تهران می باشد، تهیه شده است و این لایحه به معاونت شهرسازی و معماری وزارتخانه راه شهرسازی ارسال شده است.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه رئیس و دبیرخانه این لایحه شورای عالی معماری شهرسازی است، در نتیجه این لایحه را به این معاونت جهت بررسی ارسال کرده ایم.

رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای عالی استان‌ها در ادامه خاطر نشان ساخت: این لایحه در حال بررسی است و به زودی انشالله به صحن شورا آورده خواهد شد تا پس از تصویب در سطح شهر تهران اجرایی شود.

آقامیری با تاکید بر اینکه در لایحه فرونشست زمین، تکالیف قانونی و شرح وظایف تمام سازمان‌ها، ارگان‌ها و شهرداری‌ها مشخص شده است، اظهار داشت: با تصویب این طرح، تمامی ارگانهای ذی ربط مکلف هستند به وظایف قانونی خود در حوزه فرونشست عمل کنند.

وی با اشاره به گزارشهایی که در مورد فرونشست منتشر می شود تصریح کرد: اگر دست روی دست بگذاریم، این روزها، روزهای خوش فرونشست است، چرا که عمق فاجعه مربوط به فرونشست پنج سال دیگر نمایان خواهد شد زیرا ضربه واقعی فرونشست به تاسیسات زیرساختی شهر وارد خواهد شد .

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه دستگاه ها پای کار هستند و استقبال خوبی از این موضوع شده است تاکید کرد: موضوع فرونشست در مراکز پژوهشی در حال بررسی است و مسوولان هم نسبت به این موضوع دغدغه مند شده اند، یکسال و نیم از زمان به صدا درآمدن زنگ خطر فرونشست می گذرد و در همین بازه زمانی، استقبال خوبی از این موضوع شده است .

وی گفت: چند وقت پیش در مجمع تشخیص مصلحت نظام، جلسه ای در این زمینه برگزار شده بود و لایحه فرونشست در حضور کارشناسان مختلف ارایه شد و آنها هم استقبال کردند و راهکارهای کنترل و پیشگیری از فرونشست را هم به صورت مکتوب برای آنها ارسال کردیم که امیدواریم یک کار عملیاتی در این زمینه انجام شود، چرا که ما نیاز به یک دوره ده ساله داریم که در بحث فرونشست کارهای ویژه ای انجام دهیم تا بتوانیم به مرحله کنترل و پیشگیری از موضوع فرونشست برسیم تا به زیرساختهای شهری ما آسیب وارد نشود.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا