اخبار ساختمان آنلاینبورس و بازاردیدگاهراه و شهرسازیمجله خبری

مولد سازی عامل اصلی افزایش قیمت مسکن در کشور است

کارشناس مسکن گفت: ثبت قرارداد ها در سامانه املاک و اسکان هیچ تاثیری در بازار اجاره ندارد چرا که در حال حاضر قیمت مسکن به صورت جهشی افزایش یافته است.

فرهاد بیضایی، کارشناس مسکن در گفت و گو با خبرنگار ساختمان آنلاین، با بیان اینکه ثبت قرارداد دادهای اجاره در سامانه املاک و مستغلات هیچ اثری در بازار اجاره ندارد و باید به صورت واقع گرایانه به این موضوع نگاه کنیم گفت: بازار اجاره بازار غیر آرامی است و با توجه به افزایشی که در قیمت مسکن رخ داده است ما شاهد افزایش قیمت اجاره هستیم.

این کارشناس مسکن بیان کرد: نرخ اجاره همزمان با قیمت مسکن رشد میکند و هر چقدر قیمت مسکن افزایش یابد این تاثیر در بازار اجاره  مشهودتر خواهد شد و با توجه به افزایش لجام گسیخته قیمت مسکن ما شاهد چنین رشد قیمتی در اجاره هستیم.
او ادامه داد: رشد قیمتی که در حال حاضر شاهد آن هستیم حتی از جهش قیمتی که اواسط دهه 80 رخ داده بود هم بیشتر است وضعیت رشد قیمت مسکن آنقدر وحشتناک شده است که بانک مرکزی آمار معاملات‌ مسکن را از آذر ماه دیگر اعلام نمی کند.

بیضایی با بیان اینکه دلیل این افزایش قیمت مسکن ناشی از مصوبه اشتباه بانک مرکزی در آذر ماه سال گذشته و گنجاندن آن مصوبه در بسته راهبردی وزارت اقتصاد و در قالب بحث مولد سازی به بانک ها بوده است افزود: در این مصوبه اجازه داده شده که بانک ها اموال و املاکی که در اختیار دارند را بتوانند مولد سازی کنند و با این اقدم امکان خرید و فروش و نقدینگی جدیدی در تولید مسکن و در معاملات مسکن شکل گرفته است و این رشد اصلی عامل اصلی آن است و از همان ماه این ابلاغیه شرایطی ایجاد کرد که آمار قیمت مسکن و اجاره دیگر اعلام نشود.

او بیان کرد: در ثبت قراردادها در سامانه املاک و اسکان موجران همکاری نمی کنند ولی طبق قانون جدید، در تمامی معاملات باید کد رهگیری درج شده باشد و ما شاهد افزایش برگه های مالیاتی به دلیل خالی بودن ملک هستیم.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا