اخبار ساختمان آنلایندیدگاهراه و شهرسازیمجله خبری

برخی منتقدین مسکن اقتصادی، کارشناس نما هستند

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی تهران با بیان اینکه برخی از افراد کارشناس نما طرح مسکن اقتصادی را به صورت مغرضانه نقد می کنند گفت: قطعا از نقدهای کارشناسی که دارای مبنای علمی باشد استقبال خواهیم کرد.

خشايار باقر پور مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمران تهران در جریان یک نشست خبری ضمن بیان مطلب فوق در پاسخ به سوال خبرنگار ساختمان آنلاین در خصوص اجرای پایلوت مسکن اقتصادی گفت: به محض کلنگ زنی این پروژه، قطعا اولین اقدام ما ساخت یک نمونه مسکن کوچک متراژ به عنوان پایلوت است.

وی در ادامه با بیان اینکه طبق آمارو  ارقام های ارائه شده  میزان  معاملات مسکن در تهران طی یک ماه به ۱۵۰۰ معامله  رسیده است این در حالیست  که باید بالغ بر ۲۰ هزار فقره  معامله مسکن در ماه صورت گیرد ‌گفت: کاهش تولید و مسکن نقش موثری در بهبود وضعیت بازار مسکن را دارد و زمانی که  بازار مسکن در رکود باشد  قدرت خرید مسکن در خانوارهای ایرانی کاهش می یابد‌.
او با بیان اینکه ساخت  مسکن  اقتصادی نقش موثری در مهار تورم دارد و با توجه به آنکه اعلام می کردند مسکن کوچک  متراژ خلاف فرزند آوری بوده است بنابراین اقدام به تغییر متراژ ها  کرده و واحدهای با متراژ ۲۵تا ۹۰ متری را کلید زده شد.

باقر پور با بیان اینکه  مسکن کوچک متراژ مغیار با فرآیندهای ایرانی اسلامی نیست افزود: ساخت مسکن های اقتصادی در قالب تفاهم نامه با اتحادیه شرکت های دانش بنیان منعقد شده است و اجرای این پروژه ها به صورت کاملا هوشمند ساخته می شود‌.

مدیر عامل اتحادیه های تعاونی عمران تهران اظهار کرد: مسئولیت تشکل مردم نهاد را بر عهده اتحادیه های تعاونی عمرانی است و با توجه به آنکه منطقه ۱۹  را به صورت پایلوت انتخاب کرده بودیم بعد از مدتی با آن مخالفت شد در نتیجه اقدام به تهیه زمین به  متراژ یک میلیون متر مربع در  اطراف تهران کردیم و در نتیجه ساخت ۲۰ هزار واحد  در این شهرک کلید خورد.

او اظهار کرد:  ۲۰ هزار واحد اقتصادی با تمام امکانات برنامه ریزی شده و این پروژه ها در قالب ایجاد تعامل و قرارداد همکاری با شرکت های  دانش بنیان  در حال طراحی است و به زودی  اولین شهرک اقامتی تمام هوشمند  و پاک  کشور ساخته خواهد شد.

او با تاکید بر اینکه آمارهای مسکن که در طی چند ماه گذشته  منتشر می شود سهم واحدها با متراژ کوچک تر در کل معاملات بیشتر می شود افزود : طبق آمار‌های که سازمان نظام مهندسی منتشر کرده است قیمت و هزینه های ساخت در حال افزایش است و با رشد ۱۶۰ درصدی روبرو شده است که همین امر باعث شده مدت زمان ساخت مسکن در کشور کوتاه تر شود.

وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص قیمت واحدهای مسکن اقتصادی گفت: با توجه به نوسانات ارزی و تغییر قیمتی که ایجاد شده است سعی کرده ایم قیمت های که پیش از این برای ساخت پروژه‌ها اعلام کرده بودیم تغییری نکند و در حال حاضر قیمت این واحدها با حدودی ۲۵ میلیون تومان آغاز می شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر قیمت واحدها با توجه به مدت زمان ساخت تغییر می‌کند بنابراین برای بسیاری از سازندگان صرفه اقتصادی دارد که هرچه زودتر واحدهای مسکونی ساخته شود چراکه با توجه به نوسانات تورمی قیمت ها  تغییر می کند.

باقر پور با اشاره به اینکه پروژه های مسکن اقتصادی در قالب چند فاز ساخته خواهد شد گفت: این واحدها ظرف مدت ۲۴ ماه ساخته می شوند و حدود ۶ ماه  برای طراحی و اجرای آن زمان مورد نیاز است  تا آن‌ها را اجرا کنیم.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی تهران  توضیح داد: هیچ برنامه ای برای پیش فروش این واحدها وجود ندارد و اگر فردی متقاضی است باید در شرکت تعاونی ها در قالب مشارکت کننده اقدام به خرید سهام کند بنابراین برنامه ای برای پیش فروش این واحدها وجود ندارد.

وی افزود: اجرای این پروژه ها هیچ تناقضی با ارزش های ایرانی و اسلامی ندارد و روند ساخت این پروژه ها زمینه ساز افزایش تولید و در نتيجه عرضه مسکن در کشور می شود.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا