اخبار ساختمان آنلایندیدگاهراه و شهرسازیمجله خبری

همواره در تهران باید منتظر وقوع زلزله باشیم

رئیس مرکز زلزله نگاری مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی گفت: با توجه به زلزله ۳.۹ ریشتری امروز تهران و منطقه ملارد تاکنون هیچ پس لرزه ای ثبت نشده است.

علی بیت اللهی، رئیس مرکز زلزله نگاری مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی در گفت و گو با خبرنگار ساختمان آنلاین، با بیان اینکه باید همواره در تهران خود را برای زلزله آماده نگه داریم گفت: این زلزله هیچ ارتباطی به پیش بینی های زلزله نگار هلندی ندارد و طبق بررسی های که صورت گرفته است گسل مسبب زلزله 3.9 ملارد بوده است و ساکنان ملارد، شهریار، شهر جدید اندیشه و منطقه ۲۲ تهران زمین لرزه را حس کردند.

او ادامه داد: برآورد شده است که امتداد گسل چاقو (شیخ الاسلامی و همکاران، سازمان زمین شناسی) در مجاورت و مرکز واقع شده و احتمالا جنبائی آن قطعه گسلی موجب رخداد زلزله 3.9 ملارد شده است.

بیت اللهی بیان کرد: پس‌لرزه و یا رخداد لرزه ای دیگری در محدوده تا زمان تدوین این گزارش گزارش نشده است.

رئیس مرکز زلزله نگاری مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی توضیح داد: بر اساس داده‌های نوین لرزه‌خیزی ایران از اوایل سال 1385 و در شعاع 1 درجه از رومرکز زلزله، زمین‌لرزه‌های 17 سال اخیر جمع آوری شده است که معرف لرزه خیزی گستره رومرکز زلزله هستند.

او در پاسخ به این سوال که آیا امکان وقوع زلزله با ریشتر بالاتر وجود دارد یا خیر گفت: هرچند پاسخ به این قبیل سوالات بسیار مشکل است، به این دلیل که واقعا بر مبنای اندازه گیری و پایش نیست و صرفا بر اساس اطلاعات از رفتار لرزه ای و تجربیات و نوع گسل های محدوده  است با این وصف احتمال وقوع زلزله بزرگ و مخرب در منطقه اطراف رومرکز زلزله ۳.۹ امروز بمراتب کم است.

او ادامه داد: بر اساس داده های جمع آوری شده در این مدت: تعداد 393 زلزله با بزرگی 2.5 و بالاتر در گستره اطراف رومرکز از سال 2006 میلادی تا زمان وقوع زلزله 3.9 ملارد (مدت 17 ساله) ثبت شده است. از این تعداد 1 زمین‌لرزه با بزرگی 5 و بالاتر و 7 زلزله با بزرگی 4 تا 5 و بقیه زمین‌لرزه‌ها کوچکتر از بزرگی 4 در اطراف رومرکز گسترده شده‌اند.

بیت اللهی تاکید کرد: پیشنهاد می شود با توجه به لرزه‌خیزی بالای کشور در کل و همچنین پهنه رومرکزی و ریسک لرزه‌ای محدوده اطراف محل رخداد زلزله گسل های محدوده جنوب کرج بطور دقیق مورد مطالعه و پایش لرزه ای آنها در دستور کار قرار گیرد.
او گفت: آموزش‌های عمومی رفتار صحیح در برابر زلزله برای عموم مردم امر ضروری است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا