اخبار ساختمان آنلایندیدگاهراه و شهرسازیمجله خبری

تا بانک‌ها اقدام به پرداخت تسهیلات نکنند واحد مسکونی ساخته نمی‌شود

رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: طبق آخرین جلسه ای که با حضور رئیس جمهور برگزار شد مقرر شد برای بانک هایی که از پرداخت تسهیلات ساخت مسکن سرپیچی می کنند جریمه نقدی در نظر گرفته شود که هنوز اجرایی نشده است.

محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس در گفت و گو با خبرنگار ساختمان آنلاین، با بیان اینکه وضعیت بازار مسکن به دلیل کوتاهی و عدم همکاری دستگاه ها در اجرای کار مناسب نیست گفت: در حال حاضر بانک‌ها در پرداخت تسهیلات ساخت مسکن همکاری نمی‌کنند و این مشکل به کم کاری وزارت اقتصاد باز میگردد چراکه از سال گذشته و طبق قانون جهش تولید مسکن باید برای بانک هایی که در این حوزه کم کاری کرده و اقدام به پرداخت تسهیلات نکرده اند جریمه در نظر بگیرد که متاسفانه در این حوزه تاکنون بانکی مشمول جریمه نشده اند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: طبق آخرین جلسه ای که با حضور رئیس جمهور برگزار شد مقرر شد برای بانک ها جریمه نقدی در نظر گرفته شود که هنوز اجرایی نشده است و تا زمانی که بانک ها برای پرداخت تسهیلات ساخت پای کار نباشند امیدی به ساخت مسکن نیست.

او ادامه داد: در خصوص نرخ تسیهلات نهضت ملی مسکن هم می توان گفت نرخ سودی که اعلام شده بیست و یک درصد است که باعث می شود سازندگان و متقاضیان انگیزه ای برای اجرا کردن پروژه ها نداشته باشند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس بیان کرد: ما در تلاش هستیم که بتوانیم بانک ها را پای کار بیاوریم چراکه همکاری بانک ها در این حوزه بسیار ضعیف است و در این رابطه هم تاکنون چندین بار به قوه قضائیه شکایت کرده ایم اما همچنان شاهد آن هستیم که در این حوزه بانک ها سرپیچی می کنند و تا زمانی که بانک ها پای کار نیایند نمی توان کاری خاصی در این حوزه انجام داد.

رضایی کوچی همچنین در خصوص اجرایی شدن طرح ویلایی سازی در پروژه های نهضت ملی مسکن اظهار کرد: ساخت پروژه های ویلایی سازی در کشور شروع شده و در شهرهای کوچک تر اجرای آن با سرعت بیشتری در حال انجام است اما ۷۰ درصد از متقاضیانی که تمایل به سکونت در واحدهای ویلایی را دارند اعلام کرده اند که ما در آنجا زمین نداریم بنابراین اگر انحصار زمین شکسته شود و زمین به متقاضیان اعطا شود شاهد تسریع در روند ساخت پروژه‌ها خواهیم بود.

او افزود: در صورتی که اراضی در کلان شهرها تامین و زیرساخت آنها فراهم شود ما شاهد شرایط بهتر در بازار مسکن خواهیم بود به طوری که این امکانات زمینه ساز تسریع در اجرای یک میلیون واحد مسکونی شده و بسیاری از مهندسان بر سرکار رفته و زمینه برای اشتغال افزایش یافته و در کل اقتصاد کشور روند بهتری را طی خواهد کرد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا