مجله خبریراه و شهرسازی

آمار خانه‌‌‌های خالی کجاست؟

در حالی که اخباری مبنی بر اراده دولت برای دریافت مالیات از خانه‌‌‌های خالی شهر تهران در روزهای آینده منتشر شده است، یک سوال مهم از دولت و سیاستگذار مسکن پایتخت آن است که آمار خانه‌‌‌های خالی تهران کجاست؟

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از دنیای‌اقتصاد، آخرین آمار رسمی مربوط به تعداد خانه‌‌‌های خالی شهر تهران و سایر شهرهای کشور که اعلام عمومی شد، مربوط به نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ است. از آن زمان به بعد هیچ آمار رسمی مربوط به تعداد خانه‌‌‌های خالی اعلام نشده است. اخیرا اما مسوولان دولتی از وجود نزدیک به ۴۰۰‌هزار خانه خالی تنها در چهار منطقه شهر تهران یعنی مناطق ۱ تا ۳ و منطقه ۲۲ شهر تهران خبر داده‌‌‌اند.

این در حالی است که این مسوولان تنها به اعلام این آمار بسنده کرده و مشخص نیست که آمار کل خانه‌‌‌های خالی شهر تهران کجاست. بر اساس آنچه در روزهای اخیر اعلام شده است، در سه منطقه شمالی تهران ۳۵۰‌ هزار خانه خالی از سکنه و در منطقه ۲۲ شهر تهران نزدیک به ۵۰‌ هزار واحد مسکونی خالی رصد شده است. این در حالی است که مسوولان از آمار ۱۰‌ هزار واحدی خانه خالی در اختیار سازمان‌ها و ارگان‌‌‌های دولتی در استان تهران نیز خبر داده و اعلام کرده‌‌‌اند که قرار است به زودی و با تعیین یک ضرب‌‌‌الاجل زمانی، این واحدها به بازار مسکن به‌خصوص بازار اجاره عرضه شود. مکانیزم در نظر گرفته شده برای این اقدام نیز اخذ مالیات از این خانه‌‌‌های خالی در صورت عدم‌عرضه به بازار اعلام شده است.

در شرایطی که مطابق با اخبار منتشر‌شده، به همه شهرداران ۴۸ شهر استان تهران ضرب‌‌‌الاجل زمانی ۱۰روزه داده شده است تا آمار شهرهای خود را به استانداری تهران اعلام کنند تا بتوان ضمن شناسایی خانه‌‌‌های خالی آنها روند دریافت مالیات از این واحدهای مسکونی خالی از سکنه را آغاز کرد، هنوز هیچ آمار رسمی از سوی مسوولان در خصوص تعداد کل خانه‌‌‌های خالی از سکنه در شهر و همچنین استان تهران داده نشده است. مسوولان مسکن در دولت، اخیرا از عزم شورای مسکن استان تهران برای شناسایی واحدهای خالی خبر داده و گفته‌‌‌اند: به صرف و صلاح مالکان است که خانه‌هایشان را اجاره بدهند. چرا که دولت مصمم است برای ساماندهی بازار اجاره خانه‌های خالی را شناسایی کند و در این راه از آمار شهرداری‌ها، سامانه جامع املاک و اسکان، دستگاه‌های خدمات‌رسان و… استفاده می‌کند و پس از شناسایی قانون مالیات بر خانه‌های خالی و مالیات بر خانه‌های لوکس اعمال خواهد شد. براین اساس نیز، مقرر است شهرداری‌های استان تهران آمار شهرهای خود را به استاندار ارائه کنند و استاندار تهران برای این موضوع ضرب‌الاجل ۱۰ روزه در نظر گرفته است.

بررسی‌‌‌ها اما نشان می‌دهد لازم است در وهله اول آمار مربوط به خانه‌‌‌های خالی شهر تهران، استان تهران و سپس کل کشور به صورت رسمی اعلام عمومی شود. تا زمانی که این آمارها به طور شفاف اعلام نشود درک درستی از واقعیت تعداد خانه‌‌‌های خالی از سکنه وجود نخواهد داشت تا بتوان سیاست‌‌‌های درستی در این زمینه طراحی و برای همراهی مردم با این سیاست‌‌‌ها به منظور عرضه فوری این واحدها به بازار مسکن، از آنها درخواست همکاری کرد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا