بورس و بازارمجله خبری

قیمت‌های قرمز در بازار آپارتمان‌‌‌های نوساز

به گزارش ساختمان آنلاین: برخی سامانه‌‌‌های معتبر گردآوری فایل‌‌‌های فروش مسکن ، قیمت‌های اعلامی را به سه دسته قرمز، سفید و سبز تقسیم می‌کنند که با نگاه کلی به فهرست فایل‌‌‌های بازار می‌توان برآورد کرد، تعداد فایل‌‌‌هایی که قیمت پیشنهادی فروش آنها پایین‌‌‌تر از قیمت قطعی در آخرین معاملات انجام‌شده در آن محدوده است یا فایل‌‌‌هایی که قیمت‌های تندتری از آخرین قیمت‌های قطعی در معاملات دارند، بیشتر است.

در این سامانه‌‌‌ها فایل‌‌‌هایی با قیمت پیشنهادی فروش نزدیک به قیمت قطعی ثبت‌شده در آخرین معاملات مسکن یک محله با رنگ سفید نشان داده می‌شوند و رنگ سبز مربوط به فایل‌‌‌های قیمت ‌‌‌مناسب است. رنگ قرمز نیز گویای این واقعیت است که مالک، قیمت پیشنهادی فروش ملک خود را بالاتر از آخرین قیمت معاملات اعلام کرده است و به افزایش قیمت تمایل دارد.

بررسی آپارتمان‌‌‌های نوساز و تازه‌‌‌ساز بازار مسکن نشان می‌دهد که قیمت سبز در فایل‌‌‌های موجود بسیار کم است و عموما قیمت‌ها با رنگ سفید و قرمز مشخص شده‌‌‌اند. به نظر می‌رسد، مالکان واحدهای نوساز، به‌خصوص آن دسته از سازندگانی که برخی از واحدهای کلیدنخورده خود را به صورت «تک‌فروشی» به بازار مسکن عرضه کرده‌‌‌اند، تمایل دارند این واحدها را به بالاترین قیمت ممکن بفروشند، به همین دلیل با وجود اینکه در ماه‌‌‌های اخیر خبری از تلاطم قیمتی در بازار مسکن نبوده، آنها در اعلام قیمت پیشنهادی فروش خود به نحوی عمل کرده‌‌‌اند که در صورت امکان بتوانند واحدهای تکمیل‌شده را با قیمتی بالاتر از قیمت آخرین خانه‌‌‌های نوساز فروخته‌شده در همان منطقه، به فروش برسانند.

با توجه به اینکه نوسازها در معاملات ماهانه مسکن در میانه پاییز 1400، رکورد «پایین‌‌‌ترین سهم» طی تمام سال‌های اخیر را که آمار معاملات به تفکیک سن بنا وجود دارد ثبت کرده‌‌‌اند، مشخص است که بازار به قیمت‌های تند، حتی اگر پای واحد نوساز کلیدنخورده در میان باشد، اقبال چندانی نشان نمی‌‌‌دهد. سهم واحدهای نوساز از کل معاملات ماهانه مسکن نسبت به سال 96 که بازار مسکن در فاز پیش‌‌‌رونق قرار داشت، بیش از 20 واحد ‌درصد کاهش یافته است و به این ترتیب در یکی، دو ماه اخیر حدود 32 تا 33‌ درصد خانه‌‌‌های فروخته‌شده در هر ماه، نوساز تا پنج‌سال ساخت بوده‌اند.

دنیای اقتصاد

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا