مجله خبریبورس و بازارراه و شهرسازی

آپارتمان کوچک متراژ در پایتخت نایاب شد

در شرایطی که آپارتمان های بالای ۱۰۰ متر فقط ۲۵ درصد معاملات مسکن را در تهران به خود اختصاص می دهند، بررسی ها از رونق نسبی بازار واحدهای کمتر از ۷۰ متر حکایت دارد.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از ایسکانیوز، کمبود آپارتمان کوچک متراژ در بازار مسکن شهر تهران محسوس است. بررسی ها نشان می دهد بیش از ۷۰ درصد واحدهای مسکونی عرضه شده برای فروش به بازار مسکن شهر تهران را آپارتمان های با متراژ بالای ۹۰ متر مربع تشکیل می دهد؛ در حالی که فقط ۳۳ درصد معاملات در این گروه متراژی انجام می شود. سهم آپارتمان های بالای ۱۰۰ متر از معاملات نیز ۲۵ درصد است.

از طرف دیگر واحدهای ۵۰ تا ۶۰ متر رتبه اول معاملات را در بین گروه های متراژی به خود اختصاص می دهند و آپارتمان های ۶۰ تا ۷۰ متر در جایگاه دوم قرار دارند.

نوسانات قیمت مسکن که به کاهش تقاضای خرید متقاضیان منجر شده، طرف تقاضا را به سمت آپارتمان های کوچک متراژ و قدیمی سوق داده و این در حالی است که تعداد واحدهای کوچک متراژ چندان زیاد نیست.

از طرف دیگر رکود ساخت و ساز در دوره های گذشته باعث شده تا عرضه آپارتمان به بازار مسکن کاهش پیدا کند. عمده واحدهایی که در حال حاضر تحت عنوان کلیدنخورده به بازار عرضه شده واحدهای بزرگ متراژی است که در نیمه شمالی شهر تهران قرار دارد و بین ۲ تا ۵ سال قبل ساخته شده اند.

نقلی ها خوش فروش تر هستند!

واسطه های ملکی می گویند که شانس فروش آپارتمان های کوچک متراژ در رکود فعلی بازار به مراتب بیش از واحدهای بالای ۱۰۰ متر مربع است. در برخی محله های پرتقاضا در مناطق ۲، ۴، ۵ و ۱۰ رکود ایجاد شده ناشی از نبود فروشنده است.

به نظر می رسد نوسان قیمت مصالح ساختمانی باعث شده تا برخی سازندگان از فروش واحدهایی که با قیمت تمام شده سال های قبل احداث شده منصرف شوند. سازندگان و مشاوران املاک می گویند در حال حاضر حاشیه سود ۳۰ درصد محرکی قوی برای ترغیب انبوه سازان به ساخت و ساز نیست. با توجه به مدت ۱.۵ تا ۲ سال اجرای پروژه های مسکونی و در نظر گرفتن مولفه هایی همچون خواب سرمایه، نرخ سود بانکی، تورم عمومی و رکود معاملات نسبت به بازده سرمایه در بخش ساخت و ساز تردید وجود دارد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا