بورس و بازارمجله خبری

افزایش چشمگیر اجاره‌بها

به گزارش ساختمان آنلاین:   چهار روز قبل گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران توسط بانک مرکزی اعلام و مشخص شد در اردیبهشت ۱۴۰۱ متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران به ۳۶ میلیون و ۳۱۲ هزار تومان رسیده که نسبت به فروردین امسال ۱/۶ درصد و در مقایسه با اردیبهشت پارسال ۲/۲۶ درصد افزایش یافته است. همچنین رشد سالیانه اجاره‌بها در تهران ۴۶ درصد و در کل کشور ۶/۵۰ درصد اعلام شد.

معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه‌وشهرسازی نیز در گزارشی تحت عنوان شاخص دسترسی خانوارها به خرید و اجاره واحد مسکونی بر اساس نسبت قیمت به درآمد اعلام کرد که اطلاعات سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور نشان می‌دهد، متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران در سال ۱۴۰۰ معادل ۳۱ میلیون و ۲۹۶ هزار تومان بوده و میانگین اجاره هر متر خانه نیز در سال گذشته ۸۴ هزار و ۸۰۰ تومان بوده است.

بر اساس این گزارش متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران در سال ۱۳۹۵ معادل چهار میلیون و ۳۷۲ هزار تومان، در سال ۱۳۹۶ معادل چهار میلیون و ۸۲۲ هزار تومان، در سال ۱۳۹۷ معادل هشت میلیون و ۲۴۱ هزار تومان، در سال ۱۳۹۸ معادل ۱۳ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان، در سال ۱۳۹۹ معادل ۲۴ میلیون و ۲۹ هزار تومان و در سال ۱۴۰۰ معادل ۳۱ میلیون و ۲۹۶ هزار تومان ثبت شده است.

همچنین طبق اطلاعات بانک مرکزی، متوسط اجاره‌بها برای یک مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران در سال ۱۳۹۵ معادل ۲۳ هزار و ۴۰۰ تومان، در سال ۱۳۹۶ معادل ۲۸هزار و ۲۰۰ تومان، در سال ۱۳۹۷ معادل ۳۶ هزار و ۴۰۰ تومان، در سال ۱۳۹۸ معادل ۴۷ هزار و ۵۰۰ تومان، در سال ۱۳۹۹ معادل ۶۲ هزار و ۹۰۰ تومان و در سال ۱۴۰۰ معادل ۸۴ هزار و ۸۰۰ تومان گزارش شده است.

شاخص کرایه مسکن اجاره‌ای کلیه مناطق شهری نیز در سال ۱۳۹۵ معادل ۱۰۰، در سال ۱۳۹۶ معادل ۱۰۷، در سال ۱۳۹۷ معادل ۱۲۷، در سال ۱۳۹۸ معادل ۱۵۷، در سال ۱۳۹۹ معادل ۲۰۰ و در سال ۱۴۰۰ معادل ۸۲ هزار و ۹۰۰ ثبت شده است.

تعداد معاملات واحدهای مسکونی در شهر تهران بر اساس سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات نیز در سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ حاکی است که در سال ۱۳۹۵ معادل ۱۵۱ هزار و ۳۶۳ معامله، در سال ۱۳۹۶ معادل ۱۶۰ هزار و ۳۴۵ واحد، در سال ۱۳۹۷ معادل ۱۱۱ هزار و ۱۶۹ واحد، در سال ۱۳۹۸ معادل ۷۴ هزار و ۸۰۲ واحد، در سال ۱۳۹۹ معادل ۷۲ هزار و ۲۹ واحد و در سال ۱۴۰۰ معادل ۶۴ هزار و ۷۲۱ معامله ثبت شده است.

بر همین اساس شاخص دسترسی نسبت قیمت به درآمد در سال‌های ۱۳۹۵ معادل ۸/۱۳، در سال ۱۳۹۶ معادل ۱/۱۳، در سال ۱۳۹۷ معادل ۱۹، در سال ۱۳۹۸ معادل ۶/۲۴ و در سال ۱۳۹۹ معادل ۲/۳۲ سال ثبت شده است. در این گزارش شاخص سال ۱۴۰۰ اعلام نشده است.

بررسی‌های میدانی از وضعیت اجاره‌بها نشان می‌دهد که واحدهای مسکونی با متراژ کم در محله‌های متوسط‌نشین تهران به رغم آنکه با افزایش عجیب قیمت در ۴۵ روز ابتدایی سال جاری نسبت به سال گذشته مواجه شده، اما به دلیل کم بودن فایل‌های رهن و اجاره همچنان با اقبال خانوارهای با بُعد کم مواجه است.

واحد مسکونی ۴۰ متری ۱۶ سال ساخت یک‌خوابه طبقه همکف در مجیدیه جنوبی با پارکینگ و انباری با ۲۶۰ میلیون تومان رهن کامل فایل شده است.

واحد ۶۰ متری نوساز در شمال خیابان آزادی محله زنجان دوخوابه با آسانسور و پارکینگ با ۴۰۰ میلیون تومان رهن کامل به متقاضیان ارائه می‌شود.

همچنین واحد ۵۸ متری پنج سال ساخت یک‌خوابه با آسانسور و پارکینگ و انباری واقع در منطقه جیحون ۳۰۰ میلیون تومان رهن و ۵/۱ میلیون تومان اجاره‌بها از سوی موجر آماده واگذاری است.

آپارتمان ۵۴ متری یک‌خوابه ۳۰ سال ساخت در دهکده المپیک طبقه دوم با پارکینگ و بدون آسانسور ۱۰۰ میلیون ودیعه و چهار میلیون تومان اجاره ماهانه در دفاتر مشاوران املاک فایل شده است.

واحد ۶۰ متری در شهران جنوبی طبقه دوم یک‌خوابه ۱۴ سال ساخت با پارکینگ ۴۰۰ میلیون تومان رهن کامل شده است.

واحد ۶۰ متری دوخوابه واقع در تهرانپارس غربی طبقه همکف ۱۹ سال ساخت بدون آسانسور و پارکینگ ۹۰ میلیون تومان ودیعه و اجاره ماهانه ۸/۵ میلیون تومان از سوی موجر آماده قرارداد است.

طبقه ۳ یک آپارتمان ۶۰ متری دوخوابه در شهر جدید اندیشه بدون آسانسور و پارکینگ ۲۰۰ میلیون تومان رهن کامل فایل شده است.

واحد ۵۰ متری یک‌خوابه در محله جیحون بدون آسانسور، انباری و پارکینگ با ۶۰ میلیون ودیعه و اجاره ماهانه پنج میلیون تومانی، از دیگر فایل‌هایی است که نشان می‌دهد برخی موجران دنبال اخذ اجاره بیشتری هستند تا ودیعه مسکن.

مالک یک واحد ۴۵ متری یک‌خوابه شش سال ساخت طبقه ۴ در محله سلسبیل با آسانسور، پارکینگ و انباری، تقاضای ۱۴۰ میلیون تومان ودیعه و اجاره ماهانه ۵/۴ میلیون تومانی کرده است.

در شهران جنوبی نیز موجر واحد ۴۵ متری ۱۶ سال ساخت در طبقه سوم بدون آسانسور ولی با پارکینگ را قصد دارد با رقم ودیعه ۲۰۰ میلیونی و اجاره ماهانه چهار میلیون تومان به بازار اجاره مسکن عرضه کند.

واحد یک‌خوابه ۵۵ متری ۱۱ سال ساخت در پیروزی نیز بدون آسانسور واقع در طبقه ۴ با ۱۰۰ میلیون تومان ودیعه و اجاره ماهانه ۳/۳ میلیون تومانی فایل شده است.

مالک سوئیت ۱۲ متری در جیحون ۲۲ سال ساخت بدون پارکینگ، آسانسور و انباری از مستاجران تقاضای ۱۳ میلیون تومان ودیعه و اجاره ماهانه ۳ میلیون تومانی کرده است.

واحد ۵۰ متری یک‌خوابه در سهروردی ۲۷ سال ساخت طبقه چهار بدون آسانسور و با پارکینگ را ۱۳۰ میلیون تومان ودیعه و اجاره ماهانه شش میلیون تومانی عرضه کرده‌اند.

طبقه سوم آپارتمان ۵۰ متری یک‌خوابه در شهران شمالی ۱۱ سال ساخت با آسانسور، پارکینگ و انباری با رهن کامل ۴۰۰ میلیون تومانی به بازار عرضه شده است.

مالک واحد ۵۷ متری یک‌خوابه ۲۰ سال ساخت طبقه همکف با پارکینگ و انباری در جنت‌آباد مرکزی نیز تقاضای ۷۰ میلیون تومان رهن و اجاره ماهانه هشت میلیون تومانی کرده است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا