مجله خبریبورس و بازار

نقشه مالکان برای دریافت بیشتر اجاره از مستاجران

بسیاری از مالکان که در زمستان قرارداد اجاره با مستاجر تنظیم کرده اند مایلند مدت قرارداد ۱۸ ماهه باشد تا موعد تمدید در تابستان باشد که بتوانند با حداکثر قیمت به مستاجر بعدی اجاره دهند.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از اطلاعات آنلاین، آگهی اجاره خانه با قرارداد‌های ۱۸ ماهه پدیده ای است که به تازگی در بازار مسکن به چشم می خورد. صاحبخانه های دندان گردی که در فصل رونق اجاره یعنی تابستان، قیمت بالایی روی ملک خود گذاشته بودند، سرشان بدون کلاه مانده و حالا باید در فصل سرد و بی رونق اجاره نشینی دنبال مستاجر بگردند.

با این حال هنوز حاضر نیستند شکست را بپذیرند و برای اینکه فصل داغ اجاره نشینی در تابستان سال بعدی را از دست ندهند، پیشنهاد امضای قرارداد ۱۸ ماهه را می دهند. به نظر مالکان، این به نفع مستاجر است، چون عوض اینکه در زمستان سال بعد، در اوج سرما دنبال واحد جدید باشد و بخواهد خانه را خالی کند، تا خود تابستان سرجایش می ماند و در فصل اوج گرفتن اجاره، خانه را خالی یا قرارداد را تمدید کند. به این ترتیب مالک هم نفع می برد.

اما این محاسبه لزوما به نفع مستاجر نیست. برخی از کسانی که دنبال اجاره واحد‌های مسکونی هستند، به عمد فصل سرما را برای گشتن دنبال خانه جدید انتخاب می کنند، چون معمولا قیمت ها کمی پایین تر می آید و ممکن است بتوانند با قیمت مناسب تری خانه اجاره کنند.

پدیده قرارداد‌های ۱۸ ماهه، در تهران و کرج و مشهد بیش از دیگر کلانشهرهاست. این مدل قرارداد در دو شهر اصفهان و شیراز به ندرت دیده می شود. اغلب واحد‌هایی که قرارداد آنها یک سال و نیمه است، در محله های نسبتا گران شهر قرار گرفته است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا