بورس و بازارراه و شهرسازیمجله خبری

انجمن انبوه‌سازان تهران: قیمت هر متر زمین در حاشیه تهران به ۳۰ میلیون تومان رسید

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از ایلنا، نایب رییس انجمن انبوه‌سازان استان تهران اظهار داشت: در حال حاضر قیمت مسکن در بدترین مناطق حاشیه تهران کمتر از ۳۰ میلیون تومان نیست و این قیمت در منطقه یک تهران به ۳۰۰ میلیون تومان می‌رسد. علاوه بر این هزینه‌ها، هزینه‌های پروانه، تراکم، عوارض شهرداری و… به قیمت نهایی و تمام شده اضافه می‌شود.

ایرج رهبر درباره افزایش قیمت ساخت مسکن اظهار داشت: قیمت نهایی و تمام شده ساخت مسکن به عوامل متعددی از جمله قیمت زمین، نوع مصالح و کیفیت و قیمت آن، روش تامین مالی، نرخ تورم و… بستگی دارد. در حال حاضر قیمت مسکن در بدترین مناطق حاشیه تهران کمتر از ۳۰ میلیون تومان نیست و این قیمت در منطقه یک تهران به ۳۰۰ میلیون تومان می‌رسد. علاوه بر این هزینه‌ها، هزینه‌های پروانه، تراکم، عوارض شهرداری و… به قیمت نهایی و تمام شده اضافه می‌شود.

وی با بیان اینکه با نوسان قیمتی قابل توجهی مواجه هستیم که این خود عامل توقف ساخت و ساز یا کُندی ساخت و سازها می‌شود، ادامه داد: در حال حاضر نوسان قیمت زمین در تهران بین ۳۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان است و قیمت سایر اقلام و خدمات مورد نیاز برای ساخت مسکن در ابتدای هفته تا انتهای همان هفته فرق دارد و سازنده نمی‌داند قیمت‌ها تا پایان هفته چقدر تغییر می‌کند.

عضو هیئت مدیره کانون سراسری انبوه سازان کشور گفت: همین نوسانات قیمت باعث رکود در ساخت و ساز‌ می‌شود. این افزایش پی در پی قیمت‌ها باعث می‌شود سرمایه افراد در این بازار بخوابد و از سوی دیگر قدرت خرید مردم کاهش پیدا می‌کند و توان خرید واحدهای موجود در بازار را ندارند و در این شرایط وقتی سازنده نتواند واحدهای ساخته شده را به فروش برساند، سرمایه ای برای ساخت واحدهای جدید و افزایش تولید نخواهد داشت و به عبارتی سرمایه در این حوزه می‌خوابد و متوقف می‌شود.

رهبر افزود: موضوع مهم دیگر این است که اساسا در این شرایط اقتصادی امکان پیش‌بینی در آینده نه چندان دور هم وجود ندارد و بازار و اقتصاد قابل پیش‌بینی نیست و در این شرایط سازندگان امکان تشخیص برای قیمت‌گذاری را ندارند و به دنبال آن امکان پیش‌فروش را هم نخواهند داشت. این در حالی است که پیش‌فروش اساسا ابزاری برای تامین مالی ساخت و تولید مسکن محسوب می‌شود. تنها در شرایط ثبات اقتصادی است که سازندگان می‌توانند نسبت به چگونگی و نوع تامین مالی‌ها اقدام کنند.

نایب رییس انجمن انبوه‌سازان استان تهران با اشاره به نرخ قراردادهای پروژه نهضت ملی مسکن و توافق برای هزینه ساخت هر متر مربع اظهار داشت: قرارداد سازندگان با دولت برای ساخت اقدام ملی مسکن ساخت هر متر مربع تا ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بوده اما این نرخ از خردادماه برای پروژه نهضت ملی مسکن تا ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان افزایش پیدا می‌کند که با تعدیل احتمالا قیمت‌ها به هر متر ۶ میلیون تومان برسد اما باید توجه داشت که این نرخ ۶ میلیون تومانی در زمان ساخت و اجرا تعدیل نمی‌شود.

وی ادامه داد: هر چند این پروژه‌ها با این قیمت‌ها در حال اجرا هستند اما سازندگان با دولت به مشکل برخوردند و با این قیمت‌ها به طور قطع مدت زمان اجرا طولانی خواهد شد و تجربه مسکن مهر تکرار می‌شود.

رهبر با بیان اینکه ساخت با این قیمت‌ها برای سازندگان صرفه ندارد، گفت: قرارداد با این قیمت‌ها در نهایت منجر به کُندی اجرا و طولانی شدن پروژه می‌شود و کسی هم دولت در این باره پاسخی نمی‌دهد و می‌گویند برای اجرای پروژه همکاری خواهیم داشت. از سوی دیگر بانک‌ها هم ارائه تسهیلات سر باز می‌زنند و در حالی که قرار بر این بوده در کلانشهرها بابت هر واحد مسکونی ۴۵۰ میلیون تومان تسهیلات ارایه شود، بانک‌ها بیشتر از ۳۰۰ میلیون تومان وام نمی‌دهند.

نایب رییس انجمن انبوه‌سازان استان تهران با تاکید بر اینکه ساخت ۴ میلیون مسکن در سال ۴ سال تکلیف قانونی است، تاکید کرد: اینکه در ۴ سال ۴ میلیون مسکن ساخته شود، قانون جهش تولید مسکن است و دولت بهانه‌ای برای عدم ساخت یا عقب‌نشینی از آن ندارد. هر چند در حال حاضر حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر برای نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده‌اند اما به این تقاضا هر سال اضافه می‌شود و این گونه نیست که تقاضا برای نهضت ملی مسکن محدود به همین عدد باشد. ‌

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا