بورس و بازارمجله خبری

راه‌اندازی معاملات اوراق سلف مسکن در گام نهایی

به گزارش ساختمان آنلاین:  «مجید پیره» امروز (یکشنبه) از جمع‌بندی ملاحظات فقهی مربوط به اوراق سلف مسکن خبر داد و افزود: اوراق سلف مسکن هفته گذشته در کمیته فقهی جمع‌بندی شد اما نهایی شدن سازوکار استفاده از آن در بورس کالا، علاوه بر اینکه به تصمیمات هیات مدیره سازمان بورس و بورس کالا بستگی دارد، تابعی از درخواست انتشار این اوراق از سوی سازندگان ساختمان است.

وی اظهار داشت: در ابتدا، ابعاد شرعی پیشنهادات از طریق کمیته فقهی سازمان بورس بررسی می‌شود و اکنون ملاحظات شرعی مربوط به دستورالعمل استفاده از این ابزار نهایی شده است.

به گفته پیره در صورت تصویب دستورالعمل مربوطه، شرکت‌های ساختمانی قادر خواهند بود از طریق اوراق سلف پیش‌فروش مسکن داشته باشند و افراد با خرید اوراق سلف از نوسانات بخش مسکن منتفع شوند.

دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار پیرامون موضوع صندوق املاک و مستغلات و نیز صندوق زمین و ساختمان نیز توضیح داد: صندوق زمین و ساختمان در کمیته فقهی تایید شده و اکنون هم به مرحله اجرا رسیده است و موضوع صندوق املاک و مستغلات نیز بعد از تدوین طرح نهایی و بررسی ابعاد فقهی و حقوقی آن، قابل اجرا در بازار سرمایه خواهد بود.

دبیر کمیته فقهی سازمان بورس ادامه داد: شرکت ها با استفاده از صندوق زمین و ساختمان یک ساختمان را ساخته و افرادی که جزو دارندگان آن صندوق هستند در روند تولید و سودآوری شریک می‌شوند.

وی یکی از ظرفیت‌های این صندوق را فراهم شدن امکان تامین مالی فعالیت‌های ساختمانی عنوان کرد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا