اجتماعیمجله خبری

اجرای طرح بازآفرینی املاک فریز شده در پایتخت

به گزارش ساختمان آنلاین: به نقل از اداره ارتباطات و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، مهدی هدایت با بیان اینکه 5 هزار هکتار از املاک واقع در شهر تهران به علت اعمال ضوابط محدود کننده شهرسازی، در بلاتکلیفی به سر می برند و فاقد امکان ساخت و ساز، نوسازی و سرمایه گذاری هستند، عنوان کرد: عمده این اراضی در مناطق ۱۵، ۱۸، ۱۹، ۲۰ و ۲۱ واقع شده اند. بافت‌های فرسوده واقع در مناطق مرکزی و جنوبی شهر نیز به دلیل محدودیت‌های ساخت و ساز ایجاد شده از سال ۱۳۹۸ دچار رکود مضاعف شده‌اند.
وی یادآور شد: شهرداری تهران به منظور حل این معضل و رفع محدودیت ها در بافت های فرسوده با اصلاح بند 15 طرح تفصیلی، شرایط مساعدی را برای رونق نوسازی ایجاد کرده است. برای احیا و بازتوسعه اراضی و عرصه‌های ناکارآمد نیز برای حدود 2500 هکتار از این محدوده‌ها، طرح های بازآفرینی تهیه کرده که با تصویب آنها، املاک مذکور امکان نوسازی و توسعه پیدا خواهند کرد.
سرپرست سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به اینکه 537 هکتار از این اراضی در محدوده خیابان فدائیان اسلام در مناطق ۱۵، ۱۶ و ۲۰ قرار گرفته اند، از تهیه طرح بازآفرینی این محدوده و تبدیل آن به پهنه فعالیت، سکونت و خدمات خبر داد و ابراز امیدواری کرد که با اجرایی شدن این طرح، اتفاقات مثبتی در جهت ارتقاء کیفیت زندگی برای شهروندان ساکن در این محدوده رقم بخورد.
هدایت متذکر شد: طرح بازآفرینی برای سایر اراضی بلاتکلیف و املاک فریز شده از جمله کوره های آجرپزی، شن چاله ها و اراضی وقفی به مساحت 758 هکتار در منطقه 19، اراضی مزروعی و بلااستفاده منطقه 18 به مساحت 841 هکتار، محلات کن، فرحزاد و محلات تاریخی منطقه 12 و همچنین اراضی و پادگان های نظامی دوشان تپه به مساحت 225 هکتار، پادگان جی به مساحت 68 هکتار و پادگان کوهک به مساحت 130 هکتار تهیه شده است که پس از تصویب امکان ساخت و ساز، توسعه و نوسازی در محدوده های مذکور فراهم می شود.
سرپرست سازمان نوسازی شهر تهران از مرتفع کردن محدودیت های ساخت برای بقیه محدوده ها که شامل حدود 11000 پلاک هستند با اجرایی کردن طرح TDR (حق توسعه) و تبدیل 3 طبقه ها به 4 طبقه خبر داد. موضوعی که براساس آن بر محدودیت های ناشی از قرارگیری در حرائم بافت تاریخی، عناصر طبیعی و … فائق خواهیم آمد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا