مجله خبریبورس و بازارمجلس و ارگان ها

طرح ساماندهی بازار اجاره مسکن در دستور کار مجلس

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان "دولت نباید اجازه افزایش بیش از حد اجاره‌بها را بدهد" گفت: بازار اجاره مسکن برای کم‌درآمدها مانند زلزله ویرانگر است.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از تسنیم، اقبال شاکری اظهار کرد:‌ دولت باید امسال برای ساماندهی بازار اجاره بها مسکن با ارائه کمک‌های تشویقی به صاحبخانه‌ها زمینه تمدید قراردادهای اجاره را فراهم کند و اجازه افزایش اجاره بها بیش از این داده نشود چرا که فشار سنگینی بر مستاجران وارد می‌کند.

وی ادامه داد: وقتی برخی از کالاها در بازار کمیاب می‌شوند، دولت ورود کرده و بازار را مدیریت می‌‍‌‌کند  یا هنگام وقوع سیل و حوادث طبیعی با حمایت مجلس مبالغی برای کمک و بازسازی مناطق آسیب دیده هزینه می‌شود، اجاره بها مسکن نیز مانند سیل و زلزله ویرانگر بوده و نباید آن را نادیده گرفت؛ لذا دولت حتما باید برای ساماندهی آن از اردیبهشت ماه ورود کرده و اقدامات لازم را انجام دهد.

وی با تاکید بر اینکه دولت باید کمک کند تا مستاجران قراردادهای اجاره را با همان مبلغ سال گذشته یا به میزان سقف تعیین شده تمدید کنند، اضافه کرد: باید پویش مومنانه‌‎ای راه اندازی شود تا مالکان به آن بپیوندند. از طرفی باید از مالکان و صاحب خانه‌ها نیز حمایت شود چرا که بخشی از آنها با دریافت اجاره زندگی خودشان را می‌گذرانند و با برخی بانک‌ها و برخی سازمان های دولتی که اقدام به احتکار مسکن می‌کنند، کاملا متفاوت هستند؛ بی تردید باید با محتکرین به واسطه قانون مالیات بر خانه‌‎های خالی اعمال قانون سنگین صورت بگیرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس تاکید کرد: لذا دولت باید تصمیم گرفته و همانگونه که در حوادث غیرمترقبه کمک بلاعوض و یا وام کم بهره می‌دهد، در شرایط فعلی بازار مسکن نیز ورود کرده و به مالکانی که در طرح‌های حمایتی مشارکت‌ می‌کنند، امتیاز داده تا جبران عدم نفع آنها باشد.

شاکری یادآور شد: دولت و مجلس نیز در حوزه برنامه‌ریزی و تدوین قوانین کار خودشان را انجام می‌‍‌دهند. طرح ساماندهی بازار اجاره مسکن هفته آینده در دستور کار بررسی صحن علنی قرار می‌گیرد. امیدوارم با اجرای قوانین مالیات بر خانه‌های خالی و ساخت یک میلیون واحد مسکونی و مالیات بر سوداگری مسکن آینده بازار مسکن از تلاطم ها دور بماند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا