بورس و بازارمجله خبری

بازار اجاره در ماه پایانی سال در وضعیت سفید است

به گزارش ساختمان آنلاین:  مصطفی قلی خسروی درباره وضعیت قیمت ها در بازار اجاره در ماه پایانی سال افزود: اکنون فصل بازار اجاره نیست و طبیعی است این موقع از سال قیمت ها جهش ناگهانی نداشته باشد. اما منهای این فرمول قدیمی اکنون بازار اجاره به ثبات رسیده است و گزارش هایی از بنگاه های ملکی داشتیم که پیشنهاد اضافه شدن ۵۰۰ هزار تومان به نرخ ماهیانه اجاره هم حتی خریدار نداشته است.

وی اضافه کرد: اکنون در بازار خرید و فروش ملک نیز خانه با قیمت های چهار ماه پیش، خرید و فروش می شود و به دلیل افزایش انتظارات از کاهش قیمت ها، کسی حاضر به خرید خانه با نرخ های بیشتر نیست و خانه های گران اجاره نمی رود.

همزمان با گزارش اتحادیه املاک تهران از توقف کامل رشد قیمت مسکن در بهمن ماه، بازار اجاره نیز با ثبات بیشتری در روزهای پایانی سال به سر می برد.

بررسی ها نشان می دهد از وضعیت قیمت رهن و اجاره در پنج منطقه پایتخت از تمایل به کاهش قیمت ها و اجاره ملک به قیمت منطقی تر خبر می دهد.

تورم بازار اجاره که این سال ها از افزایش قیمت دلار و کمبود عرضه نشات گرفته است، اکنون تحت تاثیر نهایی شدن مذاکرات رفع تحریم ها و آغاز کلنگ زنی نهضت ملی مسکن قرار دارد.

کارشناسان بر چشم انداز مثبت بازار مسکن در اثر رفع تحریم ها امیدوار هستند و از مسیر کاهش قیمت مسکن، شرایط مناسبی را برای بازار اجاره در ماه های پیش رو مطرح می کنند.

خبری از افزایش قیمت در بازار اجاره مسکن نیست

یک مشاور املاکی در منطقه پنج پایتخت گفت: بازار اجاره در روزهای پایانی سال معمولا با قیمت های سال آینده بسته می شود و تمایل صاحبخانه ها به تمدید قراردادها با قیمت های سال بعد است، اما پیشنهادات اجاره ملک اکنون با احتیاط بیشتری از سوی صاحبخانه ها داده می شود و خبری از افزایش قیمت های اجاره در بازار نیست.

واسطه ملکی دیگری در منطقه ۲ پایتخت در محله ستارخان با اعلام اینکه به دلیل گرانی قیمت های اجاره در تابستان امسال بسیاری از مستاجران این منطقه کوچ کردند، افزود: برای مستاجران باقی مانده که از پس تورم اجاره تاکنون برآمده اند، بازار اکنون در شرایط منطقی تری نسبت به نرخ های تابستان است و همزمان قدرت چانه زنی و تمایل به قبول تخفیف از سوی صاحبخانه ها بیشتر است.

یک واسطه ملکی دیگر در منطقه ۱۲ پایتخت، توقف رشد قیمت در بازار مسکن و شوک مثبت به بازار را دلیل اصلی تاثیر گذاری بر بازار اجاره دانست و گفت: اگر ریزش قیمت های مسکن ادامه داشته باشد، بازار اجاره هم از جو روانی افزایش نرخ ها در امان خواهد بود و فایل های اجاره با قیمت های منطقی تری در بازار ارائه می شود، هر چند در دو ماه اخیر بازار اجاره در مسیر کاهش قرار گرفته و متاثر از وضعیت کلان کشور شوک قیمتی را تجربه نکرده است.

انبوه سازان در مسیر بازگشت به بازار ساخت و ساز

کارشناسان معتقدند در صورت نهایی شدن مذاکرات برجام و تثبیت نرخ دلار، نوسان در قیمت مصالح ساختمانی کاهش یافته و آرامش در بازار مصالح ساختمانی، مسیر انبوه سازان را به سمت کسب و کار قدیمی خود یعنی ساخت و ساز خانه خواهد کشید. همزمان با تثبیت قیمت ها در بازارهای رقیب مثل طلا و ارز، سرمایه گذارانی که این سال ها از بخش ساخت و ساز کناره گیری کردند تمایل به بازگشت خواهند داشت.

یکی از اعضای هیات مدیره انبوه سازان پیش تر گفته بود: با رفع تحریم های بین‌المللی، ریسک سرمایه گذاری در بخش مسکن کاهش خواهد یافت و شاهد حضور بیشتر سرمایه گذاران در بخش مسکن خواهیم بود و کسری بزرگی که در سال های گذشته ناشی از ترک فعالیت انبوه سازان در امر تولید مسکن داشتیم جبران خواهد شد. کسری ساخت و ساز منجر به عقب ماندگی ساخت ۶ میلیون واحد مسکونی شده است که با حضور سرمایه گذاران به تدریج و در بازه زمانی ۱۰ ساله جبران خواهد شد.

برنامه های دولت برای ادامه کنترل نرخ ها در بازار مسکن

همزمان برنامه های وزارت راه برای کنترل بازار اجاره با جدیت بیشتری ادامه دارد تا  کاهش نرخ ها در بازار اجاره ادامه داشته باشد. بهمن ماه امسال بود که معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی از بررسی پیشنهاد این وزارتخانه در قانون بوجه ۱۴۰۱ در خصوص افزایش سهم ودیعه مستاجران در سال آینده خبر داد و گفت: در این صورت کمک قابل توجهی به مستاجران می شود. بر این اساس در بودجه سال آینده ۴۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای پرداخت به مستأجران در نظر گرفته شده است. این نخستین بار است که وام ودیعه مسکن به صورت قطعی در بودجه سالیانه بررسی می شود.

از زمان شیوع کرونا نیز سیاست های حمایتی از مستاجران با تعیین نرخ سقف اجاره بها و تمدید خودکار قراردادها اجرایی شد. دولت همزمان وام های ودیعه مسکن را از نرخ ۷۰ میلیون تومان تا ۱۵ میلیون تومان بسته به موقعیت به مستاجران اختصاص داد.

برنامه دیگر دولت اجرای قطعی اجاره داری حرفه ای ذیل طرح نهضت ملی مسکن است. محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی به تازگی از ساخت ۳۰۰ هزار واحد برای عرضه به بازار اجاره خبر داده است که در حال نگارش آیین نامه در دولت به سر می برد. طرح اجاره داری حرفه ای که در آن ساخت خانه های استیجاری با حمایت ۱۰۰ درصدی دولت از سازندگان آغاز خواهد شد، تاثیر مهمی را در کاهش دلالی در بازار خواهد داشت.

در طرح اجاره داری حرفه ای، سرمایه گذاران می توانند در اراضی دولتی اقدام به ساخت و ساز کنند و سپس واحدهای ساخته‌ شده را با تعرفه های در نظر گرفته‌ شده از سوی وزارت راه و شهرسازی، به اقشار بدون مسکن، خانه اولی ها، زوج های جوان و غیره برای مدت معلوم واگذار کنند.

در طرح اجاره داری حرفه ای 300 هزار واحد ساخته خواهد شد

وزارت راه و شهرسازی دو هفته پیش اعلام‌کرد ساخت مسکن اجاره ای وارد مرحله اجرا می شود و در گام نخست ۳۰۰ هزار واحد مسکونی در طرح اجاره داری مسکونی ساخته خواهد شد.

ساختار بازار اجاره اکنون سنتی است و وزارت راه و شهرسازی در زمبنه حرفه ای کردن بازار اجاره و حمایت از منافع مستاجران، پیش نویس آیین نامه اجرایی حمایت از اجاره داری حرفه ای را برای بررسی و تصویب به هیات دولت ارائه کرده است.

دولت تلاش دارد با تصویب این پیش نویس و نزدیک کردن ساخت مسکن اجاره ای به مرحله اجرا، ضمن حرفه ای کردن ساختار سنتی اجاره از طریق افزایش ارکان و بازیگران بازار اجاره و حمایت از عرضه مسکن اجاره ای، شرایط به گونه ای اصلاح شود که منافع همه ارکان بازار اجاره در نظر گرفته شود.

در این پیش نویس به دولت اجازه داده شده به منظور حمایت از تولید و عرضه مسکن اجاره ای توسط بخش غیردولتی نسبت به واگذاری زمین تحت تملک خود متناسب با مدت بهره برداری از واحد مسکونی به صورت اجاره ای اقدام کند، موضوعی که می تواند پای سرمایه گذاران را برای ساخت مسکن استیجاری به وزارت راه و شهرسازی باز کند. کارشناسان معتقدند تورم در بازار اجاره می تواند با اجرایی شدن نرخ اجاره داری حرفه ای و تقویت عرضه در بازار اجاره رونق بگیرد.

رشد نرخ اجاره بر اساس گزارش بانک مرکزی در بهمن ماه در شهر تهران ۴۸ درصد بود. این نرخ در ماه های پاییزی سال در آذرماه ۵۱ درصد و در دی ماه به ۵۰ درصد رسید.

همشهری آنلاین

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا