بورس و بازارمجله خبری

بازار زمین در شمال با هرج و مرج مواجه شده است

به گزارش ساختمان آنلاین:   از قدیم الایام مازندران به علت نزدیکی با پایتخت و آب و هوای مساعد، وجود دریا و رودخانه، طبیعت و سرسبزی مکانی دنج برای خوش نشینان در تمام ایام سال بوده است.

خرید و فروش زمین و ساخت ویلا در غرب مازندران قصه پرغصه ای که از سالیان دور همواره وجود داشته است اما این بار متفاوت تر از قبل است به طوری که تقاضای بالا برای خرید زمین یک هرج و مرج شدید در قیمت ها ایجاد کرده است، زمین جلگه ای یا جنگلی، داخل بافت یا خارج بافت، سند‌دار یا بی‌سند و غیره مشتری دارد و قیمت هم برای برخی افراد اصلا مهم نیست و آنها فقط در پی خریدن زمین و ویلا هستند و به چیز دیگر فکر نمی کنند.

این روزها تقاضا برای خرید زمین های کشاورزی در غرب مازندران برای ساخت ویلا با قیمت های وسوسه انگیز به اوج خود رسیده که حتی در دورترین مناطق روستایی بدون هیچ امکاناتی تقاضا وجود دارد و از طرف دیگر سود کم و عدم حمایت از کشاورزان باعث فروش زمین های چند هکتاری کشاورزی و ساخت ویلاهای لاکچری شده است.

اگرچه مشکل ویلاسازی در غرب مازندران همواره از دغدغه ها بوده است اما امروزه قیمت افسارگسیخته ویلاها به معضل جدی تبدیل شده است که در آینده ای نزدیک بومی ها مستاجر و یا سرایدار خوش نشینان می شوند.

قیمت ویلا در مناطق ییلاقی شهرستان رامسر میلیاردی شده است

بررسی های میدانی نشان می دهد؛ میانگین قیمت ویلا در مناطق ییلاقی و کوهپایه ها بالا است و در برخی از موارد با افزایش متراژ میانگین قیمت ها به چند میلیارد تومان می رسد.

در ابتدا سفر پایتخت نشینان به خطوط ساحلی مازندران تنها برای گذران وقت و استفاده از طبیعت بود اما حال این خطوط ساحلی به یکی از اصلی ترین نقاط برای سرمایه گذاری تبدیل شده است.

اما این سرمایه گذاری تنها توسط پایتخت نشینان صورت نمی گیرد؛ به گفته مردم محلی تقاضا برای خرید زمین از مناطق جنوبی کشور هم زیاد بوده است و حتی بازار مسکن مازندران از تهران پیشی خواهد گرفت و به حدی بالا خواهد رفت که بومیان توان خرید مسکن را ندارند.

رشد بی ضابطه اجاره بها در غرب مازندران

امسال هم بازار اجاره مسکن داغ بوده و با توجه به شرایط بد اقتصادی فشار زیادی به مستاجران وارد می شود.

در شرایط کنونی اجاره منازل استیجاری به دلیل افزایش تورم و خلاء نظارتی به چالشی جدی بدل شده است به طوری که مستاجران به دنبال خانه های کوچک و کمترین امکانات هستند.

البته ناگفته نماند در این هیاهوی قیمت بالای مسکن بسیاری از خوش نشینان با پرداخت مبلغ بالا، منازل را برای گذراندن اوقات فراغت و به دلیل باز شدن آزادراه تهران ـ شمال اجاره می کنند.

با این اوصاف دیگر خبری از زمین های سرسبز نیست و هر آنچه می‌بینی ساختمان های غول پیکر، ویلاهای لاکچری در دل جنگل های قدیم، خیابان های مملو از جمعیت و آسمانی که در آینده نزدیک به جای ابرهای سپید، جامه‌ای خاکستری بر تن خواهد کرد و چشم انتظار آخرین اکسیژنی از درختان جا مانده از ناجوانمردی عصر تکنولوژی که برایش فرستاده خواهد شد.

بیشترین افزایش قیمت مسکن در متل قو

نعمت رضی کاظمی یکی از املاک‌دارن در غرب مازندران از قیمت‌های نجومی ویلا در شهرهای متل قو و رامسر خبر داده و می‌گوید: فروش مسکن در شهر متل قو به حدی بالا بوده که کمتر بومیان در این شهر زندگی می کنند.

وی به افزایش قیمت از سال ۸۱ اشاره می کند و می افزاید: قیمت زمین در سال ۸۱ متری حدود ۲ هزار تومان بوده که به یکباره به ۱۰ هزار تومان رسید و همین افزایش نسبی برای بسیاری از بومیان وسوسه برانگیز بوده و مقدار زیادی از زمین ها به فروش رسید.

کاظمی در ادامه با بیان اینکه این افزایش قیمت ادامه داشت و تا حدود ۶ سال پیش قیمت ها به یکباره نجومی شد، اظهار کرد: قیمت املاک در رامسر از متری ۶ میلیون شروع و در مکان لاکچری به متری ۷۰ میلیون تومان می رسد.

وی به قیمت بالای ویلا در شهر متل قو اشاره و تصریح کرد: در این چندین سال که در این شغل فعالیت می کنم قیمت زمین و ویلا در شهر متل قو نسبت به بقیه شهرها بیشتر است.

نعمت رضی کاظمی به دیگر علت افزایش سکونت در غرب استان مازندران اشاره می کند و می گوید: باز شدن قطعه یک آزاد راه تهران ـ شمال و کوتاه شدن مسیر پایتخت نشینان و همچین آب و هوای مناسب و معتدل و طبیعت بکر، وجود دریا و رودخانه در منطقه از علت های افزایش قیمت در غرب مازندران است.

وی با بیان اینکه در سال جدید تقاضا زیاد نبوده بیان کرد: به علت افزایش قیمت نجومی قدرت معاملات بسیار پایین است.

این مشاور املاک در ادامه به دفاتر غیرکارشناسی املاک در شهرستان‌های غرب اشاره کرد و گفت: عدم آگاهی و آموزش کافی در زمینه فروش املاک، از دلایل افزایش قیمت و تورم در این مناطق است.

کاظمی می افزاید: در مناطقی از رامسر حتی ۷۰ درصد غیربومیان ساکن شدند به حدی که بسیاری از زمین ها سال های پیش توسط خوش نشینان خریداری و در حال حاضر خارج از کشور سکونت دارند.

وی به نظارت بر تغییر کاربری ها اشاره کرده و عنوان کرد: در حال حاضر به علت نظارت بر ساخت و ساز و همچنین تغییر کاربری غیر مجاز کمتر ویلاسازی صورت می گیرد.

فروش زمین در حال حاضر راکد است

مجید محمد پور یکی از اعضای شورای روستای بخش مرکزی مرزن‌آباد ضمن بیان اینکه تقاضا خرید زمین در ۶ ماه گذشته بسیار کاهش یافته است گفت: در حال حاضر خرید فروش راکد است ولی گاهی خریداران خود حضور پیدا نکرده فقط نمایندگان خود را برای خرید قطعات مختلف می فرستادند و حتی زمین هایی که از امکانات روستا بهره مند نبود را خریداری می کردند.

وی با بیان اینکه در سال ۹۹ متقاضی زمین های بزرگ و هکتاری بیشتر بوده است، اظهار کرد: برای مشتری زمین های داخل و خارج بافت فرقی نمی کرد، البته در بیشتر روستاها زمین‌ داخل بافت با کاربری غیرکشاورزی بسیار کم است، بیشتر زمین های خریداری شده خارج بافت و با کاربری کشاورزی بوده است.

وی با بیان اینکه علت بیشتر فروش زمین های کشاورزی بی توجهی دولت ها طی سال های گذشته به بخش کشاورزی است، تصریح می کند: بزرگترین مشکل نداشتن آب شرب و کشاورزی و نداشتن زیرساخت های لازم است که باعث شده بیشتر کشاورزان زمین ها را با هکتار بالا بفروشند و به شهر کوچ کنند و همچنین جهاد کشاورزی که خود متولی زمین های کشاورزی استاز نظر تهیه بذر، کود، ادوات کشاورزی و غیره هیچگونه حمایت و کمکی به کشاورز نمی کند. البته امسال جهاد کشاورزی تعداد زیادی اصله نهال برای زمین های کشاورزی به روستائیان واگذار کرد که به علت کم‌آبی با مشکل آب مواجه هستیم.

محمدپور می‌گوید: در زمین ها به جای کاشت گندم و جو همه دیوارکشی شده و بعضا ویلاهایی ساخته شده به چشم می خورد.

هیچ نهادی بر قیمت اجاره بها در چالوس نظارت ندارد

مجتبی باقری شهروند چالوسی، یکی از عمده مشکلات اقتصادی خانواده ها را گران بودن اجاره خانه دانست و اظهار کرد: هیچ نهادی بر وضعیت بازار مسکن و اجاره بهای خانه، نظارت ندارد و بنگاه های معاملاتی مسکن بدون در نظر گرفتن مشکلات اقتصادی مردم، خودشان در هر منطقه یک نرخی را تعیین و به مشتریان اعلام می‌کنند.

وی با ذکر اینکه مستأجران و طالبان خانه در نهایت مجبورند، خودشان را با شرایط صاحبخانه وفق دهند، افزود: بعضا شده برای اجاره خانه‌ای ساعت ها با مالک خانه صحبت کردیم تا قانع شود و با قیمت پایین‌تر ساکن شویم.

این شهروند چالوسی به افزایش ۶ برابری اجاره مسکن طی سه سال اشاره کرد و افزود: حدود سه سال پیش با مبلغ ۲۰ میلیون تومان خانه‌ای را رهن کردم اما در حال حاضر با ۱۵۰ میلیون تومان هم نمی توانم خانه مناسب مثل قبل اجاره کنم.

این شهروند چالوسی به کنترل روند اجاره بها و عدم نظارت در شهرستان اشاره کرد و گفت: ثبات در اقتصاد کشور، تنظیم قوانین و مقررات برای ساماندهی بازار اجاره و حمایت از حقوق مستأجران از جمله اقداماتی برای کنترل اجاره بها است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا