مجله خبریبورس و بازار

متراژ غالب عرضه در بازار مسکن تهران

یکی از عوامل رکود سنگین معاملات مسکن در تهران، جنس متراژی فایل‌‌‌های موجود در بازار مسکن است.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از دنیای‌اقتصاد، بازار مسکن تهران با غلبه عرضه آپارتمان‌‌‌های بزرگ‌‌‌متراژ با مساحت بیش از ۹۰ مترمر‌بع روبه‌رو است و این موضوع موجب شده دست بسیاری از متقاضیان خرید خانه اول و حتی گروهی از تبدیل به احسنی‌‌‌ها از این فایل‌‌‌ها کوتاه باشد. هر قدر متراژ عرضه در بازار مسکن بیشتر باشد، تناسب فایل‌‌‌ها با استطاعت پرداخت عموم متقاضیان مسکن کمتر می‌شود و در نتیجه خرید برای معدود خریدارانی که قصدشان برای معامله جدی است، دشوارتر خواهد شد.

اغلب متقاضیان مسکن حاضر در بازار مسکن این روزها از جنس متقاضیان مصرفی هستند و تقاضای سرمایه‌‌‌ای در بازار بسیار کم است. در نتیجه مساله قدرت خرید بیش از هر زمان دیگری در بازار مسکن اهمیت دارد و نمی‌توان انتظار داشت در بازاری که فایل‌‌‌های بزرگ‌‌‌متراژ به مراتب بیشتر از آپارتمان‌‌‌های نقلی است، معامله به سادگی میسر شود.

بررسی جنس متراژی عرضه مسکن در روزهای اخیر حاکی از این است که مالکان واحدهای بزرگ‌‌‌متراژ تمایل بیشتری به فروش واحدهای خود دارند و عرضه واحدهای کوچک‌‌‌متراژ بسیار محدود است. با وجود این نمی‌توان انکار کرد که اگر محل مورد جست‌‌‌وجو از سوی خانه اولی‌‌‌ها محدود به یکی دو ناحیه در شهر نشود، در همین بازار نیز می‌توان طیف وسیعی از آپارتمان‌‌‌های نقلی با میزان دسترسی‌‌‌ متفاوت به امکانات رایج مثل پارکینگ، انباری و آسانسور را ارزیابی و از بین آنها انتخاب کرد.

گفته می‌شود گروهی از فروشنده‌‌‌های واحدهای بزرگ‌‌‌متراژ، خریداران سرمایه‌‌‌ای سال‌های گذشته هستند که اکنون با مشاهده ثبات نسبی در قیمت‌ها، دیگر انگیزه سابق را برای نگهداری ملک خود ندارند و به همین دلیل، عرضه آپارتمان‌‌‌های بزرگ‌‌‌متراژ در اغلب مناطق بازار مسکن پایتخت غالب شده است.

10 copy

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا