بورس و بازارمجله خبری

سرنوشت بازار مسکن در سال 1401

به گزارش ساختمان آنلاین:  امسال برای بازار مسکن سال پر ماجرایی بود. از ۱۳ فروردین که پس از یک نشست آنلاین اعلام شد که مذاکرات احیای برجام کلید می‌خورد تا پایان سال، بازار مسکن تنها بازاری بود که به اخبار برجامی واکنش خاصی نشان نداد.

این موضوع در حالی رخ داد که دلار از قیمت ۳۲ هزار تومانی، در سال ۱۴۰۰ به قیمت ۲۵ هزار تومان به زیر کشیده شد و بهای طلا نیز متعاقب آن سیر کاهشی گرفت و در مقاطعی از سال بهای یک گرم طلا به زیر یک میلیون تومان رسید. در این میان بازار خودرو هم نوسانات جزیی قیمت را تجربه کرد، اما بازار مسکن بدون توجه به آنچه که در وین می‌گذرد در سراسر سال افزایش قیمت را تجربه کرد.

هرچند که افزایش قیمت مسکن در سال ۱۴۰۰ با آهنگ بسیار کندتری نسبت به سال ۹۹ اتفاق افتاد، اما مسکن امسال روال صعودی قیمت را حفظ کرد.

قیمت مسکن در 2 سال گذشته چقدر رشد داشته است؟

بر اساس گزارش بانک مرکزی در فروردین سال ۹۹ میانگین قیمت هر مترمربع مسکن فقط ۱۵ میلیون و ۵۴۵ هزار تومان بود. این شاخص در اسفند سال ۹۹ به متری ۳۰ میلیون و ۲۷۴ هزار و ۷۰۰ تومان رسید. با این حساب قیمت مسکن در سال ۹۹ از ابتدا تا انتهای سال به حدود دو برابر رسید.

در سال ۱۴۰۰، اما رشد قیمت مسکن کند شد. جهش قیمت مسکن در سال ۹۹ باعث شد که این بازار به رکود سنگینی فرو برود و همین مساله موجب شد که قیمت مسکن در فروردین ۱۴۰۰ اندکی عقب نشینی کند.

در اولین ماه امسال میانگین بهای هر متر مربع مسکن در تهران به ۲۹ میلیون و ۳۲۰ کاهش داشت، اما این کاهش قیمت دوامی نداشت و دوباره مسکن سیر صعودی قیمت را در پیش گرفت. این بار، اما رشد قیمت مسکن آهسته و پیوسته بود و بر اساس گزارش بانک مرکزی میانگین قیمت مسکن در بهمن ماه امسال در تهران به ۳۳ میلیون تومان و ۶۰ هزار تومان رسید.

در حالی که قیمت مسکن در سال ۹۹ از ابتدا تا پایان سال حدود ۲ برابر شد، اما در سال ۱۴۰۰ میانگین قیمت مسکن از ابتدا تا پایان سال کمتر از چهار میلیون تومان رشد داشت.

کند شدن رشد قیمت مسکن بنا به تعبیر بسیاری از کارشناسان تخلیه حباب بازار مسکن تلقی شد. این دسته از کارشناسان با اشاره به نرخ تورم عمومی و رشد کمتر از نرخ تورم مسکن در سال ۱۴۰۰ می‌گویند که در واقع حباب بازار مسکن تخلیه شده است و بهای مسکن در بهمن ماه نسبت به ماه دی رشد نزدیک به صفر را تجربه کرد. اما قیمت مسکن در سال ۱۴۰۱ به چه سرنوشتی دچار می‌شود؟

سرنوشت مسکن به وضعیت اقتصاد کلان کشور بستگی دارد

عطالله آیت‌اللهی، تحلیلگر اقتصاد مسکن در این زمینه می‌گوید: سرنوشت مسکن در سال آینده بستگی مستقیم به وضعیت اقتصاد کلان کشور و معادلات اقتصادی و سیاسی دارد. اما در مجموع من تصور می‌کنم که مسکن سال آینده و به ویژه در نیمه اول سال بازار آرام و نسبتا باثباتی داشته باشد.

او تاکید می‌کند: با توجه به کاهش ساخت و ساز احتمال کاهش قیمت مسکن که به نظر من ضعیف است، اما احتمال شوک افزایش قیمت مسکن هم به همان نسبت کم است. زیرا بازار شوک‌های قیمتی متعددی را پشت سر گذاشته و به نظر نمی‌رسد که در شش ماه ابتدای سال آینده دچار جهش قیمت شود.

این تحلیلگر بازار مسکن تاکید می‌کند: با این حال چند نکته را نباید دور از نظر نگه داشت. اینکه وضعیت سایر بازار‌ها سال آینده می‌تواند روی بازار مسکن اثر بگذارد. باید ابتدا ببینیم که سال آینده بازار طلا و ارز و بازار سرمایه چه وضعیتی را تجربه می‌کنند و آیا به اندازه کافی جذابیت سرمایه گذاری خواهند داشت یا نه؟ اگر پاسخ این سوال منفی باشد قطعا بخشی از سرمایه سرگردان مردم در سایر بازار‌ها به سمت بازار مسکن سرازیر می‌شود و روی قیمت‌ها تاثیرگذار است.

رکود در بازار مسکن ادامه دار خواهد بود

ایرج رهبر، نائب رییس انجمن انبوه سازان تهران هم درباره پیش بینی خود از بازار مسکن سال آینده می‌گوید: احتمال ایجاد رکود سنگین در بازار مسکن بعید نیست. زیرا در اسفند ماه امسال برخلاف اسفند سال‌های گذشته در بازار مسکن چندان خرید و فروشی انجام نشد و به نظر می‌رسید که بسیاری از معامله گران بلاتکلیف نتیجه مذاکرات وین هستند.

او ادامه می‌دهد: با تداوم این شرایط رکود در بازار ادامه خواهد داشت. اما اگر برجام احیا شود احتمال کاهش قیمت مسکن وجود دارد. زیرا این موضوع روی هزینه های تولید و مصالح ساختمانی تاثیر گذار است و تقاضا‌های سفته بازانه در بازار را کاهش می‌دهد؛ بنابراین احتمال کاهش جزیی قیمت مسکن وجود دارد.

این فعال بازار مسکن تاکید می‌کند: بخشی از قیمت های بازار مسکن در شرایط فعلی کاذب و ناشی از انتظارات تورمی است که با احیای برجام حباب این قیمت های کاذب خالی می شود، اما کاهش قیمت از نظر من شدید نخواهد بود.

نائب رییس انجمن انبوه سازان تهران درباره علت کاهش ساخت و ساز هم توضیح می‌دهد: بخشی از سرمایه سازندگان مسکن به دلیل رکود بازار در ساختمان هایی قفل شد که فروش نرفت و از سمت دیگر سازندگان مسکن هم مانند بسیاری از مردم چشم انداز دقیقی از آینده سیاسی و اقتصادی کشور نداشته و به همین دلیل برای سرمایه گذاری در این بخش مردد بودند. در نتیجه ساخت و ساز کاهش داشت که به نظر می‌رسد با روشن شدن وضعیت در سال آینده، تکلیف ساخت و ساز مسکن هم روشن شود.

احتمال کاهش جزئی قیمت مسکن با احیای برجام

وحید شقاقی شهری، تحلیلگر اقتصاد و کارشناس بازار مسکن هم پیش از این درباره چشم انداز بازار مسکن در صورت احیای برجام گفته بود که اگر برجام احیا شود احتمال دارد که مسکن کاهش ۵ تا ۱۰ درصدی قیمت را تجربه کند.

او توضیح می‌دهد که کاهش قیمت مسکن ادامه دار نخواهد شد، زیرا تجربه امضای برجام در سال ۹۴ نشان می‌دهد که مشتریان بازار مسکن بعد از امضای برجام منتظر کاهش بیشتر قیمت‌ها و ترمیم قدرت خرید خود ماندند و بازار یک تا دو سال در رکود کامل فرو رفت و زمانی که بازار آماده رونق و خروج از رکود بود امریکا از برجام خارج شد.

این تحلیلگر اقتصاد ادامه می‌دهد: چنانچه برجام احیا شود، به نظر می‌رسد که سند جدید نسبتا ضعیف‌تر و شکننده تری نسبت به برجام است، چرا که چیزی حدود ۶ ماه دیگر انتخابات کنگره و سنا امریکا برگزار می‌شود و با توجه به اینکه محبوبیت بایدن و دموکرات‌ها کاهش قابل توجهی داشته احتمال قدرت گیری جمهوری خواهان زیاد است و ممکن است آن‌ها مفادی از توافقنامه جدید احیای برجام را نقض کنند.

شقاقی شهری تاکید می‌کند: به جز این انتخابات کمپین‌های درون حزبی برای ریاست جمهوری امریکا از سال ۲۰۲۳ شروع می‌شود و چیزی حدود ۱.۵ تا ۲ سال دیگر مشخص نیست که چه سرانجامی برای برجام رقم می‌خورد. از سمت دیگر وضعیت جنگ اوکراین و روسیه ممکن است که تا آن زمان حل و فصل شده باشد و دوباره سختگیری‌ها به ایران متمرکز شود؛ بنابراین احیای برجام نمی‌تواند تاثیر قابل توجهی بر بازار مسکن ایران داشته باشد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا