بورس و بازارمجله خبری

اتفاق عجیب در بازار مسکن مازندران/ قیمت‌های باوردنکردنی در شهرک‌های ساحلی

به گزارش ساختمان آنلاین:  از دیرباز و از زمانی که مناطق جنوبی کشور با گرمای شدید، خشکسالی و طوفان‌های شن مواجه شده است، سواحل دریای خزر به اولویت پایتخت نشینان برای خرید ملک و سرمایه گذاری و گذران وقت بدل شده است.

رشد افسارگسیخته قیمت مسکن در تهران و در مناطق ییلاقی پایتخت مانند لواسان، فشم، میگون، دماوند، بومهن و رودهن و از طرف دیگر شدت گرفتن آلودگی هوا در تهران، پایتخت نشنینان را بر آن داشته است که به خوش آب و هواترین نقطه در دسترس خود مهاجرت کنند.

بررسی‌های میدانی حاکی از آن است که میانگین قیمت ویلا در مناطق ییلاقی اطراف تهران مانند لواسان ۵۰ میلیارد تومان است و در برخی از موارد با افزایش متراژ ویلا میانگین قیمت‌ها به چند صد میلیارد تومان می‌رسد.

در ابتدا مهاجرت پایتخت نشینان به خطوط ساحلی مازندران تنها برای گذران وقت و استفاده از طبیعت بود اما حال این خطوط ساحلی به یکی از اصلی‌ترین نقاط سرمایه‌گذاری بدل شده است.

اما این سرمایه‌گذاری تنها توسط پایتخت نشینان صورت نمی‌گیرد به گفته مردم محلی این منطقه، از ده‌ها سال قبل گفته می‌شده است که بازار مسکن مازندران از تهران پیشی خواهد گرفت و انتظارات رشد قیمت‌ها مردم محلی را نیز ترغیب به ساخت و ساز در این منطقه کرده است.

انتظارات تورمی در شمال کشور کار خود را کرده است و منجر به ساخت و سازهای بی رویه چه از طرف مردم محلی این منطقه و چه از طرف مهاجران در شهر مازندران و سایر مناطق ساحلی کشور شده است و از طرفی میانگین قیمت مسکن و زمین و حتی واحدهای تجاری را به طور چشمگیری افزایش داده است. بررسی‌های میدانی حاکی از آن است که در حال حاضر ۴۲ متر واحد تجاری در منطقه دشت نور ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان قیمت دارد.

برندسازی از هتل گذر کرد

برندسازی پدیده‌ای به نسبت تازه در بازار مسکن کشور به حساب می آید که به موجب آن یک گروه از سازندگان با یک برچسب خاص ساخت و ساز یک منطقه را در مزایده‌ای برنده‌ می شوند و به نوبه‌ای برندسازی می‌کنند.

برندسازان مطرح کشور که با آورده شدن نام آنها میانگین قیمت هر متر از واحدهای مسکونی ۱۰ تا ۳۰ میلیون تومان افزایش پیدا خواهد کرد در ابتدا کار خود را از ساخت هتل در شمال کشور آغاز کرده اند و سپس به مناطق شمالی شهر تهران آمدند. حال اما با رونق گرفتن بازار مسکن در شمال کشور و به خصوص در خط ساحلی مازندران این برندسازان به این مناطق بازگشته اند و حال برندسازی در شمال کشور از هتل گذر کرده و به ویلاهای شخصی و شهرک‌های ساحلی رسیده است.

رشد قارچی شهرک‌های ساحلی برند

یکی از گران‌ترین و قدیمی‌ترین شهرک‌های ساحلی در شمال کشور، شهرک ساحلی خانه‌دریا است؛ طبق بررسی های میدانی صورت گرفته ویلاهای این شهرک با میانگین قیمتی ۵۵ میلیارد تومان خرید و فروش می‌شوند.

در چند سال اخیر اما شهرک‌های ساحلی برند در خط ساحلی مازندران رشد قارچی را تجربه کرده‌اند و شمارش آن‌ها سخت شده است و در کنار آنها ساخت و ساز برج‌های ساحلی نیز افزایش چشمگیری پیدا کرده است؛ یکی از برج‌های ساحلی برند این منطقه دژاوو نام دارد که طبق بررسی های میدانی صورت گرفته هر متر مربع از واحدهای آن حداقل ۱۰۷ میلیون تومان قیمت دارد.

ویلاسازی به غرب مازندران محدود نشد

گفتنی است که پس از اشباع ویلاسازی در مناطق جلگه ای و کوهستانی غرب مازندران توسط افراد بومی و غیربومی، اکنون این ویروس زمین سوز به مناطق ییلاقی شرق استان سرایت کرده است و مناطق بکر را در معرض تهدید سودجویان قرار داده است.

هجوم ویلاسازان به مناطق روستایی

افزایش تقاضا برای ساخت ویلا و شهرک‌های برند در استان مازندران متقاضیان را به مناطق روستایی سوق داده است؛ اقدامی که منجر به تغییر وضعیت اقلیمی و کمبود آب در این مناطق شده است و از طرفی کشاورزی مناطق روستایی را در معرض نابودی قرار داده است.

دولت لایحه‌ای برای ممنوعیت ساخت ویلا و اسکان دائم غیربومی‌ها می‌دهد

در بهمن ماه سال گذشته جبار کوچکی‌نژاد، عضو مجمع نمایندگان گیلان، با اشاره به دغدغه نمایندگان درباره هجوم خرید اراضی شمال کشور برای ویلاسازی‌ها گفت: قرار بر این شد تا دولت لایحه‌ای را تنظیم و به مجلس ارائه کند تا هیچ یک از گردشگران حق ویلاسازی و اسکان دائم در ویلاها را نداشته باشند اما تاکنون گزارشی از اقدامات دولت در این خصوص بیرون نیامده است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا