بورس و بازارمجله خبری

بازار مسکن در نیمه دوم سال چه روندی خواهد داشت؟

به گزارش ساختمان آنلاین: حجم معاملات در بازار مسکن با دو افت ۲۶ و ۳۳ درصد طی دو ماه اخیر، بنا به گفته کارشناسان از کاهش تدریجی انتظارات تورمی و احتمال ورود به فاز ثبات نسبی در نیمه دوم حکایت دارد.

مردادماه امسال معاملات مسکن در تهران ۳۳ درصد در مقایسه با تیرماه و ۵۰ درصد نسبت به خردادماه کاهش پیدا کرد. ماه گذشته نیز تعدادمعاملات نسبت به خرداد ۲۶ درصد کاهش یافته بود. نصف شدن حجم معاملات در صورت ادامه دار بودن می تواند حاوی این پیام باشد که به لحاظ پر شدن ظرفیت بازار، نیمه دوم امسال بازار ملک در مسیر آرامش نسبی حرکت کند.

اگرچه تورم مسکن در هر دو شاخص نقطه به نقطه و سالیانه کمتر از نرخ تورم عمومی حرکت می کند، به لحاظ آن که کالایی درشت از نظر ارزش محسوب می شود تغییرات آن چشمگیر است و تاثیر زیادی در توان اقتصادی خانوارها ایجاد می کند. مرداد امسال تورم ماهیانه، نقطه به نقطه و سالیانه بازار مسکن شهر تهران به ترتیب ۱.۸ درصد، ۴۴ درصد و ۲۸ درصد بود. این در حالی است که تورم عمومی کل کشور در سه شاخص مذکور رشد ۲ درصد، ۵۲ درصد و ۴۱.۵ درصد را نشان داد.

با این اوصاف تورم سالیانه بازار مسکن شهر تهران ۱۳ درصد از تورم عمومی عقب تر است اما به لحاظ کاهش شدید قدرت خرید طرف تقاضا و ارزیابی عمومی از کاهش ریسک های غیراقتصادی، این بازار پس از رونق نسبی در چهار ماهه ابتدای سال جاری در آستانه ورود به فاز دیگری از رکود قرار دارد.

بازار مسکن بی جان شده است

کارشناسان، خریدهای سرمایه ای به منظور حفظ ارزش دارایی را مهم ترین عامل رشد معاملات مسکن در ماه های ابتدایی سال جاری می دانند. ریسک های غیراقتصادی، انتظارات تورمی و افزایش قیمت نهاده های ساختمانی از جمله عوامل افزایش قیمت و تعداد معاملات مسکن قلمداد می شود.

روند خرید و فروش در بازار مسکن شهر تهران در شرایطی طی تیر و مرداد، نزولی شد که در ماه های مذکور انتظار می رفت به لحاظ قرار داشتن در پیک جابه‌جایی، معاملات رشد کند و قیمت ها تحت تاثیر قرار گیرد. اما رفتار معکوس بازار نشان می دهد خریدهای مصرفی به پایین ترین حد خود رسیده و هیجانات سرمایه ای نیز در حال خنثی شدن است.

از سوی دیگر معمولا تحرکات سفته بازان ملکی در مناطق شمالی تهران، شاخصی برای ارزیابی وضعیت خریدهای سرمایه ای در این بازار محسوب می شود. طی یک ماه گذشته قیمت مسکن در منطقه ۱ تغییر چندانی نداشته اما در مناطق ۲ و ۳ با رشد مواجه شده است.

مردادماه امسال تورم ماهیانه مسکن در منطقه ۱ به میزان ۲ درصد، منطقه ۲ معادل ۹.۷ درصد، منطقه ۳ بالغ بر ۱۱ درصد، منطقه ۴ به میزان ۱۸ درصد و منطقه ۵ بالغ بر سه درصد بوده است. آمار گویای آن است که در مناطق ۴، ۳ و ۲ با تورم ماهیانه سنگین تری در مقایسه با دیگر مناطق تهران مواجه بوده ایم.

طبق اعلام مرکز آمار متوسط وزنی قیمت آپارتمان های مسکونی شهر تهران در مرداد ۱۴۰۱ به میزان ۴۵ میلیون و ۱۴۸ هزار تومان در هر متر مربع بوده که نسبت به ماه قبل ۱.۸ درصد و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۴۴ درصد افزایش یافته است. تعداد معاملات مسکن اعم از آپارتمان، ‌ویلایی و سایر ساختمان ها نیز در مردادماه ۶۸۵۲ فقره بوده که کاهش ۳۳ درصد را در مقایسه با ماه گذشته و افزایش ۲۴ درصد را نسبت به ماه مشابه سال گذشته نشان می دهد.

امیدواری به بازار مسکن در نیمه دوم سال

مهدی روانشادنیا ـ کارشناس بازار مسکن در تحلیل شرایط کنونی این بازار گفت: سال ۱۴۰۱ به صورت خاص عوامل بخش عرضه ناشی از قیمت نهاده های ساختمانی و اصلاح نظام یارانه ای منجر به ایجاد تورم در بازار مسکن شد. از طرف دیگر وقتی بازارهای موازی روند افزایشی به خود گرفتند متقاضیان خرید مسکن چه از قشر سوداگر و چه مصرف کننده، این ‌بازار را مستعد رشد دیدند.

وی با اشاره به کاهش ساخت و ساز در کشور گفت: هم اکنون تعداد پروانه های ساختمانی و پایان کار بسیار محدود شده است. باید تعقلی در وضعیت ساخت و ساز بخصوص مسکن متناسب با تقاضا به وجود بیاید. نهضت ملی مسکن تا زمانی که وارد بازار نشود و قابل بهره برداری نباشد اثرگذاری چندانی بر قیمت ها نخواهد داشت.

روانشادنیا خاطرنشان کرد: ما تجربه مسکن مهر را داشتیم که بعضا می بینیم برخی پروژه ها با گذشت بیش از ۱۰ سال هنوز آماده تحویل نشده است. متقاضی مسکن که امروز به خانه نیاز دارد نمی تواند از طریق مسکن دولتی نیاز خود را تامین کند، بنابراین نرخ ها در بازار خود را نشان می دهد.

وی درباره پیش بینی بازار مسکن در نیمه دوم سال جاری اظهار کرد: امیدواریم در نیمه دوم سال ۱۴۰۱ به یک فضایی برسیم که نرخ رشد قیمت مسکن پایین تر از تورم عمومی باشد. راهکار اصلی کنترل تورم عمومی و افزایش ساخت و ساز است. ثبات بازار در مردادماه را نمی توان یک تحول اساسی در اقتصاد مسکن دانست؛ فقط می توان از واژه های ابهام و انتظار برای آن استفاده کرد که انشاءالله در آینده برطرف شود.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا