بورس و بازارمجله خبری

جهش قیمت در فایل‌های جدید بازار مسکن

به گزارش ساختمان آنلاین:  نوک پیکان مسیری که قیمت‌ها دنبال می‌کند نه به سمت بالا و نه به سمت پایین است و به این ترتیب فعلا قیمت مسکن در اغلب فایل‌های فروشی در حال درجا زدن است؛ وضعیتی که فعالان بازار مسکن آن را نشأت‌گرفته از کش‌دار شدن زمان این دور از مذاکرات برجامی می‌دانند و معتقدند مادامی که احتمال توافق از سوی طرفین معاملات بالا تلقی می‌شود، نه افزایش قیمت از سوی خریداران پذیرفته می‌شود و نه فروشنده‌ها دل‌گرمی کافی یا به عبارت دقیق‌تر دلیل قانع‌کننده‌ای برای کاهش قیمت دارند.

7

بررسی فایل‌های موجود در موتورهای جست‌وجوی معتبر ملکی حکایت از آن دارد که تنها در گروه آپارتمان‌های نوساز افزایش قیمت پیشنهادی آن هم به‌صورت جزئی در فایل‌های ثبت‌شده طی چند روز اخیر وجود دارد. واسطه‌های ملکی می‌گویند سازنده‌ها این روزها برای اعلام قیمت پیشنهادی مستقل از تاثیر متغیرهایی مثل وضعیت مذاکرات رفع تحریم‌ها عمل می‌کنند. آنها در وهله اول قیمت‌های مصالح ساختمانی را در تعیین قیمت فروش دخیل می‌کنند و این یعنی مادامی که تورم در بازار مصالح مهار نشود، سازنده‌ها همچنان خود را برای افزایش قیمت پیشنهادی حتی در اوج رکود بازار محق می‌دانند و به تشخیص خود عمل می‌کنند.

هرچند سهم نوسازها از معاملات مسکن به‌شدت کاهش پیدا کرده و عرضه آنها نیز به‌دلیل رکود ساختمانی اندک است، اما آنچه مسلم است اینکه حتی یک فقره معامله در قیمت‌های بالا می‌تواند مبنای معاملات در بازار قرار گیرد و با توجه به نقش پیشتاز آپارتمان‌های نوساز در تعیین ارزش املاک یک منطقه، اگر با قیمت‌های پیشنهادی بالا بدون اعمال تخفیف خرید و فروشی صورت گیرد، این قیمت‌ها حتی اگر مربوط به تعداد انگشت‌شماری از معاملات باشد، می‌تواند زمینه‌ساز نوسان افزایشی قیمت مسکن شود.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا