مجله خبریبورس و بازار

راه‌اندازی سامانه قیمت‌گذاری در بازار مسکن برای جلوگیری از درج قیمت غیرواقعی

کارشناس حوزه مسکن با اشاره به وجود اپلیکیشن‌های مختلف و درج آگهی فروش مسکن در این پلتفرم‌ها، پیشنهاد داد: سامانه قیمت‌گذاری در حوزه مسکن ایجاد شود تا از قیمت‌گذاری غیر واقعی جلوگیری کند.فروشندگان و خریدار با آگاهی از قیمت‌ها اقدام به خرید و فروش کنند.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از ایرنا، «محمد احمدی» افزود: با راه‌اندازی سایت‌ها و پلتفرم‌های انتشار دهنده آگهی در حوزه مسکن، فضایی ایجاد شده که اگر تا پیش از این مردم برای مشخص شدن قیمت خانه‌های خود به یک کارشناس امور ملکی می‌رفتند و پس از آن اقدام به فروش ملک می‌کردند اما امروز به این اپلیکیشن‌ها مراجعه و قیمت‌ها را با توجه به نرخ‌های مشابهی که در این پلتفرم‌ها وجود دارد و حتی بالاتر درج می‌کنند.

وی با بیان اینکه این افراد دلیل این اقدام خود به تورم ربط داده و این‌گونه توجیه می‌کنند، تصریح کرد: بخشی از افرادی که در این اپلیکیشن‌ها نسبت به تعیین قیمت خانه‌ها اقدام می‌کنند، قیمت خود را این‌گونه توجیه کرده که به عنوان مثال اگر امروز این نرخ نباشد در چند ماه آینده با این میزان تورم به این قیمت خواهد رسید.

احمدی ادامه داد: این در حالی است که اگر چنین فضایی وجود نداشت، به طور طبیعی افراد برای فروش خانه‌های خود به متخصصان مراجعه و متخصص نیز می‌توانست آنها را توجیه کرده و در قیمت‌گذاری درست راهنمایی کند.

این کارشناس حوزه مسکن، گفت: با وجود چنین فضاهایی، افراد خودشان با توجه به ملک‌های مشابه اقدام به قیمت‌گذاری کرده و بر اساس نرخ تورم، ملک را خود بالاتر از ارزشی که دارد، آگهی می‌کند.

وی با اشاره به وجود برخی سایت‌ها در بازار خودرو که اقدام به اعلام قیمت این کالا می‌کنند و منصفانه بودن و یا غیرمنصفانه بودن نرخ پیشنهادی را اعلام می‌کند، گفت: در بازار مسکن به دلیل گسترده بودن آن شاید طراحی کردن چنین سامانه‌ای سخت باشد، اما با راه‌اندازی آن می‌توان نسبت به کنترل قیمت ملک اقدام کرد تا فروشندگان نتوانند قیمت‌های بالاتری درج کنند.

احمدی گفت: افرادی که ملک خود با قیمت‌های بالاتر برای فروش می‌گذارند، ناکام خواهند ماند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا