مجله خبریبورس و بازار

رکود بازار مسکن انگیزه سازندگان را کاهش می دهد

رییس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به افزایش تعداد پروانه های ساختمانی در تهران گفت: برخی سازندگان و فروشندگان به دلیل رکود ایجاد شده واحدهای خود را زیر قیمت به فروش می رسانند اما به اعتقاد من رونق ساخت و ساز، رونق معاملات و ثبات قیمت ها باید همزمان باشد. در غیر این صورت ممکن است تعادل بازار مسکن به هم بخورد.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از خبرآنلاین، کیانوش گودرزی درباره آمار افزایش ۴۳ درصدی ساخت و ساز در تهران اظهار کرد: رشد ساخت و ساز معمولا یکی از مولفه هایی است که در آرامش بازار مسکن اثرگذار است. از طرف دیگر با توجه به ثبات بازارهای موازی شامل ارز، طلا و بورس، قیمت مسکن نیز به ثبات رسیده که جای امیدواری است.

وی افزود: با این حال رصدهای میدانی نشان می دهد بخشی از پروژه هایی که در سطح تهران برای آنها پروانه ساختمانی صادر شده هنوز به مرحله ساخت نرسیده است. یکی از دلایل این موضوع به کاهش توان مالی سازندگان ناشی از بی اثر بودن قانون پیش فروش برمی‌گردد.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران خاطرنشان کرد: طبق قانون پیش فروش مصوب ۱۳۸۹ مشاوران املاک از انعقاد قرارداد پیش فروش منع شده اند و متعاملین باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند. این مساله اثرات منفی در ساخت و ساز ایجاد کرده و حتی می توان گفت به قفل شدن نظام تامین مالی مسکن در این بخش انجامیده است. در سال های اخیر همواره مساله اصلاح این قانون در مجلس مطرح شده اما تا کنون به نتیجه خاصی نرسیده است.

گودرزی با بیان اینکه سازندگان خرد از توان محدودی برای تکمیل طرح های خود برخوردارند، گفت: بسیاری از سازندگان تمایل دارند که در پیش فروش با دفاتر املاک همکاری داشته باشند اما به دلیل منع قانونی نمی توانیم این همکاری را داشته باشیم؛ چرا که مجازات هایی مثل ابطال پروانه کسب برای اعضای صنف مشاوران املاک در نظر گرفته شده است.

وی در تحلیل وضعیت فعلی بازار مسکن گفت: پس از رشد سنگین قیمت مسکن که از اواخر سال گذشته و اوایل امسال ایجاد شد، خوشبختانه از خرداد به بعد شاهد ثبات و در مواقعی کاهش قیمت هستیم. البته این ثبات با کاهش تعداد معاملات همراه شده که تبعات منفی برای بازار مسکن دارد.

رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه برخی فروشندگان به دلیل رکود ایجاد شده واحدهای خود را زیر قیمت به فروش می رسانند افزود: این مساله می تواند به کاهش انگیزه تولید مسکن بینجامد و سرمایه گذاری در این بخش را تحت تاثیر قرار دهد. رونق ساخت و ساز، رونق معاملات و ثبات قیمت ها سه رکن اصلی است که باید همزمان وجود داشته باشد. در غیر این صورت تعادل بازار مسکن به هم می خورد.

گودرزی یادآور شد: نگاه اشتباهی که در سطح جامعه و حتی برخی مسئولان جا افتاده این است که با تغییر سال باید قیمت کالاها از جمله مسکن تغییر کند. در واقع ما دچار نوعی تورم روانی شده ایم. اما امیدواریم آرامشی که در بازار مسکن ایجاد شده ادامه دار باشد تا این دیدگاه از سطح جامعه زدوده شود و به تدریج تورم کالاها کاهش پیدا کند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا