مجله خبریراه و شهرسازی

خطر ۱.۴ میلیون بمب خاموش در بافت فرسوده

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با بیان اینکه بیش از ۶۰ درصد سکونتگاه‌های حاشیه‌ای خاکی است، گفت: در کشور بیش از ۷۵ هزار هکتار بافت فرسوده و یک میلیون و ۴۰۰ هزار بنای ناپایدار در این مناطق داریم و بافت فرسوده بمبی خاموش برای ما به حساب می‌آید.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از تسنیم، محمد آئینی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با بیان اینکه بازآفرینی در سند ملی دارای 6 موضع است که عملیات در هرکدام از آن‌ها متفاوت است، عنوان کرد: در کشور بیش از 75 هزار هکتار بافت فرسوده و یک میلیون و 400 هزار بنای ناپایدار در این مناطق داریم یعنی بافت فرسوده بمبی خاموش برای ما به حساب می‌آید.

وی بیان کرد: قریب به 950 هزار واحد ناپایدار داریم که در ادامه مشکلات معیشتی وارد این مناطق شده است.

آیینی ادامه داد: بیش از 60 درصد سکونتگاه‌های حاشیه‌ای خاکی است که باعث ازدیاد بیماری‌های تنفسی می‌شود؛ کمترین بهره‌مندی یک کودک یک کوچه برای بازی کردن است که این ساکنان از این بهره‌مندی محروم‌اند.

وی عنوان کرد: در سطح کشور 2 میلیون و 700 هزار بنای ناپایدار داریم که از این تعداد یک میلیون و 400 بنا در بافت فرسوده وجود دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه در بافت فرسوده راهبردمان روشن است، گفت: راهبرد ما در دولت سیزدهم اجرای اسناد یعنی نوسازی و مقاوم‌سازی مسکن است که به شخصه خود را مأمور این کار می‌دانم یعنی این موضوع را به‌عنوان مسئله اصلی خود قرار داده‌ایم.

وی با بیان اینکه راهبرد در بافت فرسوده نوسازی است چرا که بناها از ارزش شهرسازی برخوردار نیستند اما در این روند سرعت کم است، مطرح کرد: در این مسیر چالش اصلی ما آن است که در دولت و شهرداری‌ها آگاه‌سازی‌های لازم را انجام ندادیم و در این راستا راهی جز ارتباط مستقیم و چهره به چهره با مردم نداریم.

آئینی اظهار کرد: مشکل دیگر آن است که مردم توان مالی لازم را ندارند که در این مورد باید به آن‌ها سرمایه‌گذار و سازنده معرفی کرد البته در این مسیر نباید شعار داد بلکه باید بخش خصوصی توانمند را وارد کرد و در این راستا دولت، شهرداری و نظام بانکی باید بسته‌های تشویقی را فراهم کند تا نامعادله، تبدیل به معادله شود.

وی خاطرنشان کرد: در موضوع بافت فرسوده تا پیش از این خطر جانی و مالی بین و روشن برای افراد مطرح نشده بود اما امروزه این مورد مطرح شده و حق مردم است که شهرداری تخفیف پروانه بدهد، حتی خارج از نوبت پروانه صادر کند و از سویی مردم حق دارند در بافت فرسوده وام ارزان بگیرند و در قانون نیز این مورد ذکر شده است.

آئینی عنوان کرد: در دولت سیزدهم، مردمی‌سازی را دستورکار قرار دادیم و بسته‌های تشویقی را اضافه کردیم و در ادامه نیز اضافه می‌کنیم.

وی در خصوص سکونتگاه‌های حاشیه‌ای اظهار کرد: راهبرد در این مورد ساماندهی است چرا که ادامه زیست انسانی ممکن نیست و تکلیف سند ملی در این‌باره جابه‌جایی است که حدود 10 تا 15 درصد مناطق حاشیه‌ای شامل این موضوع می‌شوند، مابقی باید ساماندهی شوند و اولین گام در این مسیر سنددار کردن آن‌ها است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه قبل از جهاد نوسازی باید جهاد سنددار کردن در دستورکار قرار بگیرد، عنوان کرد: در گام بعدی سنددار کردن باید میزان بهره‌مندی محلات از خدمات روبنایی و زیربنایی به متوسط محلات برخوردار برسد.

وی بیان کرد: در 2 سال اخیر بیش از2 هزار و 50 کیلومتر (طول) از معابر خاکی آسفالت شده و امید است تا دو سال آینده ادعا کنیم معابر خاکی نداریم.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا