مجله خبریبورس و بازارمجلس و ارگان ها

دولت باید تورم بخش مسکن را مهار کند

کارشناس بازار مسکن گفت: در دو سال اخیر قیمت مسکن رشد عجیب و غریبی را تجربه کرده و اتفاقا تورم نیز شاهد همین رشد است، پس ابتدا باید تورم مهار شود و سپس ابزارهای کنترلی مانع از حضور دلالان شود.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از اقتصاد نیوز، رشد عجیب قیمت مسکن در سال های اخیر، قدرت خرید این کالای سرمایه ای را بیش از پیش کاهش داده و در سایه ناتوانی در خرید مسکن، بازار اجاره با داغی بیش از حد روبروست. انتشار اخباری درباره روی آوردن برخی مستاجران به اجاره کانکس، اجاره واحدهای اشتراکی و … همگی نشان از ناکارآمدی سیاست های مسکنی دولتی است که بزرگترین شعارها را در این باره داد.

حالا دولت در صدد اجرای طرحی است که به موجب آن از معاملات مکرر مسکن مالیات دریافت کند.

بر اساس اعلام سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با تصویب این لایحه دو فوریتی اگر فردی ملکی را خریداری کند و زیر یک سال آن را بفروشد، مشمول ۶۰ درصد مالیات می شود. این مالیات در سال دوم به چهل درصد رسیده و در سال سوم بیست درصد خواهد بود. در سال چهارم پنجم فروش به ترتیب ۱۰ درصد و پنج درصد از مابه‌التفاوت قیمت خرید و فروش مالیات دریافت خواهد شد.

هدف از تدوین لایحه بیرون راندن دلالان و کسانی است که در کوتاه مدت در بازار مسکن حضور می یابند. موافقان این لایحه امیدوارند با این اقدام تنها خریدار واقعی بتواند در بازار مسکن حضور داشته باشد.

مشکل مسکن تورم است نه دلالان

محمود اولاد، کارشناس بازار مسکن در گفتگو با نگارنده در پاسخ به این سئوال که آیا اجرای چنین طرحی می تواند به آرامش بازار مسکن کمک کند؟ گفت: اول بهتر است دولت گزارشی ارائه دهد تا روشن شود چه تعداد از واحدهای مسکونی خریداری شده زیر یک سال فروخته می شوند. سهم این افراد در بازار مسکن به هیچ روی بالا نیست و طبیعی است که این اتفاق نمی تواند نجات بخش بازار مسکن باشد.

این کارشناس اضافه کرد: در دو سال اخیر قیمت مسکن رشد عجیب و غریبی را تجربه کرده و اتفاقا تورم نیز شاهد همین رشد است، پس ابتدا باید تورم مهار شود و سپس ابزارهای کنترلی مانع از حضور دلالان شود.

وی در توضیح این مطلب ادامه داد: کنترل یک بازار با اهرم مالیات در جهان سابقه دارد اما تدوین یک مالیات، آن هم به این صورت در سطح ملی در اغلب کشورهای جهان سابقه ندارد و غالبا سیاست های مسکنی به صورت منطقه ای تدوین می شود.

او افزود: حالا در این شرایط می بینیم که سیاستی در سطح ملی، تدوین شده؛ آن هم در شرایطی که کشور چهار سال است که درگیر تورمی بالاتر از چهل درصد است. اگر مسکن گران شده، ناشی از تورم است نه حضور دلالان در این بازار.

وی با اشاره به اینکه چنین اقداماتی حتی ممکن است بازار مسکن را با بحران کاهش شدید سرمایه گذاری مواجه کند و این خطر بسیار جدی است چون ایران با کمبود مسکن روبروست و وقتی سرمایه گذاری نیز کاهش یابد، این خطر در آینده حتی ابعادی بزرگتر از امروز می یابد.

وی با اشاره به ضرورت مهار تورم گفت: تورم در صورتی کنترل می شود که سیاست های مالی و پولی دستخوش بازنگری شود و الا مبارزه با حضور دلالان با چنین ابزارهایی تنها سبب می شود با معلول مبارزه کنیم و در نتیجه در دور افزایش دوباره تورم بیفتیم.

مسکن ملی در حد شوخی است

وی با اشاره به اینکه چیزی به نام مسکن ملی و مسکنی که طبقات پایین درآمدی بدان دسترسی داشته باشند، یک شوخی تلخ است، گفت: دولت نهم و دهم طرحی به نام مسکن مهر اجرا کرد و بعد مسکن ملی و نهضت ملی مسکن و… اجرا شد اما در عمل هزینه تولید مسکن به حدی بالا رفته که حتی همین مسکن هایی که ملی تلقی می شوند، نیز در دسترس طبقات بالای جامعه و دهک هفت به بالا قرار گیرند.

وی اضافه کرد: همین حالا می گویند هزینه تولید هر متر مربع واحد مسکونی در قالب نهضت ملی مسکن به متری ده میلیون تومان رسیده است. حالا حساب کنید که یک واحد این مسکن با چه قیمتی باید در اختیار متقاضی قرار گیرد. این افراد در دهک های پایین درآمدی هستند و قادر به خرید مسکن با این قیمت نیستند.

وی در توضیح این مطلب افزود: چطور شخصی که در دهک اول و دوم درآمدی است می تواند واحدی مسکونی با این قیمت را بخرد. به وام هایی که در قالب این طرح ها داده می شود هم نگاهی کنید می بینید اقساط به صورتی است که از توان این طبقه خارج است. کسی می تواند ماهی ۱۰ میلیون تومان قسط بدهد که حداقل بیست میلیون تومان درآمد داشته باشد.

اولاد تاکید کرد: در شرایط فعلی وضعیت اقتصادی به گونه ای است که دهک های هفت به بالا ممکن است درآمد بیست میلیون تومانی در ماه داشته باشند پس این طرح ها در نهایت به خانه دار شدن طبقات و دهک های پایین درآمدی منجر نخواهد شد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا