مجله خبریبورس و بازار

تهران ۸۰۰۰ بنگاه املاک غیرمجاز دارد

دبیر کارگروه کنترل بازار املاک و مستغلات با بیان این‌که ۱۶۵۰۰ بنگاه املاک کشور غیرمجاز هستند، گفت: استان تهران ۸۰۰۰ بنگاه املاک غیرمجاز دارد.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از تسنیم، یاسر دستمالچیان یادآور شد: بر اساس مصوبه‌ جلسه شورای‌عالی مسکن، وزارت کشور با همکاری وزارت راه و شهرسازی، وزارت صنعت، معدن، تجارت و وزارت دادگستری و تعزیرات حکومت، وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه، اتاق اصناف و فرماندهی نیروی انتظامی در تمامی استان‌ها با اولویت مراکز استان و شهرهای جدید مسئولیت یافتند نسبت به ساماندهی بنگاه‌های مشاور املاک اقدام کنند.

وی افزود:‌ اردیبهشت سال قبل با شروع فصل اجاره‌بها، گشت‌های نظارت بر عملکرد بنگاه‌های مشاور املاک تشکیل شد و اولین اقدام این گشت از شهر پردیس آغاز شد و در سایر شهرها و بیشتر در مراکز استان تداوم یافت.

به‌گفته وی، نتیجه بررسی این کارگروه و اقداماتی که برای این مصوبه توسط کارگروه ساماندهی بنگاه‌های املاک انجام شد شامل 104 هزار بازرسی از بنگاه‌های املاک معاملات کشور، حدود 8 هزار پلمب و اخذ حدود 300 میلیارد تومان جریمه تعزیراتی می‌شود.

دستمالچیان با اعلام اینکه کل بنگاه‌های معاملات املاک در سطح کشور حدود 185 هزار واحد است،‌ گفت: از این تعداد 16500 بنگاه غیرمجاز هستند، این رقم کمتر از 10 درصد است اما روی 90 درصد بنگاه‌هایی که مجوز دارند و مالیات پرداخت می‌کنند، اثر گذاشته است و همان بنگاه‌ها نسبت به این موضوع معترض بودند.

وی تصریح کرد: بنگاه‌های معاملات املاک با مراجعه به سامانه درگاه ملی مجوزها می‌توانند حداکثر در دو هفته با داشتن پروانه تخصصی، مدرک تحصیلی دیپلم و گواهی عدم سوءپیشینه، مجوز کسب را دریافت کنند. با تلاش‌های دولت سیزدهم فرایند اخذ مجوز بنگاه‌های معاملات املاک از حدود 2 سال به حدود 2 هفته رسیده است.

دبیر کارگروه بازار املاک و مستغلات اضافه کرد: پلیس اماکن طبق قانون می‌تواند با صدور اخطار و مهلت 15روزه به بنگاه‌های مشاور املاک غیرمجاز نسبت به پلمب و تعطیلی بنگاه اقدام کند، همچنین سازمان تعزیرات حکومتی نیز مکلف به ایجاد شعب رسیدگی خارج از نوبت است.

دستمالچیان بیان کرد: استان‌هایی که هم‌اکنون بیشترین تعداد بنگاه‌های غیرمجاز را دارند شامل استان تهران با حدود 8 هزار بنگاه معاملات املاک غیرمجاز، خراسان رضوی با 2 هزار بنگاه غیرمجاز، مازندران و خوزستان هرکدام با داشتن یک‌هزار بنگاه غیرمجاز و قم با 800 بنگاه غیرمجاز است.

وی تصریح کرد: با ساماندهی بنگاه‌های غیرمجازی که در 5 استان هستند تعداد بنگاه‌های غیرمجاز در سطح کشور به زیر 3 هزار بنگاه غیرمجاز کاهش می‌یابد، بنابراین انتظار این است پلیس اماکن وارد کار شود و نسبت به پلمب واحدهای غیرمجاز اقدام کند.

دستمالچیان ادامه داد: در برخی از استان‌ها نیز بنگاه‌های غیرمجاز کمتر از 100 واحد است که شامل استان‌های مرکزی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، ایلام، قزوین، خراسان شمالی، کهگیلویه و بویراحمد، آذربایجان شرقی، زنجان و گلستان است.

دبیر کارگروه بازار املاک و مستغلات گفت: ضرورت دارد متقاضیانی که به بنگاه‌های مشاور املاک مجوزدار مراجعه می‌کنند، قرارداد خود را ثبت کنند، زیرا در غیر این صورت چنانچه همین قرارداد در بنگاه دیگری ثبت رسمی شود ملاک عمل خواهد بود.

وی با بیان اینکه ماه‌های خرداد، تیر و مرداد طرح تشدید نظارت بر بنگاه‌های مشاور املاک به‌جهت فصل نقل و انتقالات است از مردم خواست قراردادهای اجاره خود را در بنگاه‌های معاملات املاک مجوزدار ثبت کنند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا