بورس و بازارمجله خبری

راه‌اندازی بورس مسکن در آینده نزدیک

به گزارش ساختمان آنلاین:  اعظم هنردوست، درباره وضعیت مسکن در کشور، اظهار داشت: تمرکز بر روی مسکن بیشتر شده که امیدواریم این اتفاق نتیجه خوبی در پی داشته باشد. مسکن بخش عمده‌ای از سبد دارایی خانوار را تشکیل می‌دهد، اما بسیاری از افراد جامعه، توان خرید خود را از دست داده‌اند.

یک عرضه اولیه در راه است

مدیر سرمایه‌گذاری و تأمین مالی گروه توسعه مسکن ایران در ادامه افزود: به‌عنوان یک هولدینگ بورسی فعال در حوزه ساختمان، ۱۲ شرکت سازنده زیر مجموعه داریم که سهام ۶ شرکت آن در بازار سرمایه معامله می‌شود و سهام یک شرکت نیز به‌زودی عرضه اولیه خواهد شد. در این شرایط، رسالت خودمان را پُر رنگ‌تر دیده و با پیگیری اوراق سلف مسکن به دنبال کمک به بهبود شرایط مسکن در کشور هستیم.

خرید متری زمین از طریق بورس

وی با اشاره به موضوع خرید متری زمین از طریق بورس، خاطر نشان کرد: خرید متری مسکن به اقشار مختلف جامعه کمک می‌کند تا با پس‌انداز‌های اندکی که دارند، وارد بازار مسکن شوند. بسیاری از افراد توان خرید یک واحد مسکونی به‌صورت کامل را ندارند، اما در عین حال نمی‌خواهند سرمایه‌گذاری در بخش مسکن را از دست بدهند.

هنردوست ادامه داد: اوراق سلف مسکن که همان خرید به‌صورت متری است، به افراد کمک می‌کند که متراژ مشخصی از یک مسکن را خریداری کنند. از طرف سازمان بورس و مخصوصاً بورس کالا از این ایده استقبال خوبی انجام شده و امیدواریم با نهایی شدن دستورالعمل آن به‌زودی اجرایی شود.

پرداخت تسهیلات برای خرید مسکن آیا می‌تواند کمکی به شرایط موجود داشته باشد؟

این کارشناس بازار مسکن در پاسخ به این سؤال که «پرداخت تسهیلات برای خرید مسکن آیا می‌تواند کمکی به شرایط موجود داشته باشد؟»، گفت: بخش مسکن این روز‌ها در وضعیت رکورد تورمی به سر می‌برد و متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران، ۳۲ میلیون تومان است. در این شرایط، وام نمی‌تواند کمکی به خرید مسکن بکند. طی این دو، سه سال قیمت مسکن به قدری افزایش داشته که این تسهیلات فقط می‌تواند کمک اندک به مردم داشته باشد.

راه اندازی بورس مسکن چقدر محتمل است؟

وی در مورد احتمال راه‌اندازی بورس مسکن، گفت: این ماجرا چند وقت پیش مطرح شد، اما فروش مسکن در بورس به‌صورت یکجا متوقف شده است. دلیل آن هم مشکلات در دستورالعمل و نحوه اجرای آن بود.

این کارشناس بازار سرمایه با ابراز امیدواری نسبت به بهبود شرایط بازار سرمایه، عنوان کرد: امیدوارم ابهامات پیش روی سرمایه‌گذاران از جمله ریسک‌های سیاسی برطرف شود و اعتماد به بازار سرمایه برگردد و بیشتر از این شاهد از بین رفتن سرمایه سهامداران نباشیم.

تابناک

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا