بورس و بازارراه و شهرسازیمجله خبری

شیوه تامین مالی ساخت یک میلیون مسکن تورم‌زا نیست

به گزارش ساختمان آنلاین:  بر اساس قانون جهش تولید بانکها و مؤسسات اعتباری غیربانکی مکلفند حداقل بیست درصد (20%) از تسهیلات پرداختی نظام بانکی در هر سال را با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار به بخش مسکن اختصاص دهند، به صورتی که در سال اول اجرای قانون از حداقل 360 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای واحدهای موضوع این قانون کمتر نباشد و برای سالهای آینده نیز حداقل منابع تسهیلاتی مذکور با افزایش 20 درصد مطابق با نرخ تورم سالانه افزایش یابد.

اخیرا معاون وزیر اقتصاد در اظهاراتی مدعی شد شیوه تامین مالی ساخت سالانه یک میلیون مسکن تورم‌زاست.

محمد هادی سبحانیان در این‌باره گفته است: وزارت اقتصاد با ارائه برنامه رشد غیر تورمی در واقع شابلونی را در اختیار سیاستگذاران قرار داده است تا چنانچه آنها قصد ارائه برنامه یا دادن وعده‌ای به مردم را داشته باشند، برنامه یا وعده‌ خود را با این شابلون سنجیده و چنانچه مغایرتی وجود داشت، آن وعده یا برنامه را کنار گذاشته یا اصلاح کنند.

وی افزود: یکی از مصادیق مغایرت با نقشه‌ راه رشد غیرتورمی شیوه‌ تامین مالی در نظر گرفته شده در قانون جهش تولید مسکن است. آن چیزی که تحت عنوان تامین مالی حداقل 360 هزار میلیارد تومانی برای طرح مسکن در نظر گرفته شده است، بار مالی سنگین بر روی بودجه دولت و همچنین آثار تورمی خواهد داشت.

وی تصریح کرد: لذا باید ما باید با کارشناسان و نمایندگان مجلس گفت‌وگو کنیم تا این قانون اصلاح شود. ضمن اینکه خود اعضای وزارت مسکن -وزارت راه و شهرسازی- هم قائل به این موضوع هستند که ما  می‌توانیم از مسیرها و منابع مالی جایگزین استفاده کنیم و منبع مالی مورد نیاز برای ساخت یک میلیون مسکن در سال را تامین کنیم.

این در حالی است که کارشناسان و دست‌اندرکاران بخش مسکن می‌گویند تامین مالی نهضت ملی مسکن تورم‌زا نیست. چندی پیش مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به برنامه ساخت یک میلیون مسکن در دولت سیزدهم گفته بود: تامین مالی 210 هزار واحد از یک میلیون واحد سهم بانک مسکن است و 790 هزار واحد نیز سهم سایر بانک‌هاست.

وی با بیان این‌که حجم نقدینگی کشور بیش از 4000 هزار میلیارد تومان است، افزود: تامین مالی هر واحد به طور متوسط 300 میلیون تومان، حدود 10 درصد نقدینگی است که به تدریج به پروژه‌ها تزریق می‌شود و تورم زا نیست.

وی پیش‌تر  اظهار کرد: یکی از اقدامات خوبی که در دولت نهم و دهم در خصوص تامین مسکن اقشار محروم صورت گرفت، اجرای طرح مسکن مهر بود. در این طرح 2.8 میلیون واحد مسکونی ساخته شد.

وی تصریح کرد: اگر اعتقاد وجود داشته باشد، هر کاری به خوبی، راحت و با حداقل هزینه انجام می شود. اما اگر به کار اعتقادی نباشد، نمی‌توان کاری از پیش برد. به عبارتی می‌توان آدمی را که خواب است بیدار کرد، اما نمی‌توان آدمی که خودش را به خواب زده بیدار کرد.

مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به این‌که این نوع نگاه ضرر زیادی به مسکن مهر و اقشار هدف وارد کرد، گفت: در یک مقطعی می‌شد مسکن مهر را با متری 500 هزار تومان تکمیل کرده و تحویل داد. در واقع یک فرصت خوب و طلایی برای ورود مسکن مهر به بازار بود که آنرا از دست دادیم. وقتی این اتفاق نیفتاد، تکمیل مسکن مهر به تاخیر افتاد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا