مجله خبریراه و شهرسازیصنایع ساختمانی

تخریب غیراصولی سبب حادثه خلازیر شد

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به حادثه تخریب و ریزش چند ساختمان‌های تازه‌ساز در محله خلازیر واقع در منطقه ۱۹ تهران، گفت: تایید صلاحیت تخریب از جمله درخواست‌های امروز است تا این گونه موارد با حضور مهندسان انجام شود.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از ایرنا، «علی کریمی آنچه» روز سه‌شنبه با اشاره به حادثه تخریب چند ساختمان‌های تازه‌ساز در منطقه ۱۹ تهران، افزود: آنچه اتفاق افتاد بخشی از ساخت شهر در منطقه جنوبی تهران و در منطقه خلازیر بوده که بدون اخذ پروانه از شهرداری و طراحی، نظارت و اجرا توسط مهندسان دارای صلاحیت صورت گرفته است، بدین معنی که ساختمان سازی خارج از ضوابط شهری انجام شده است.

وی اضافه کرد: در واقع برخی بدون دریافت اخذ پروانه اقدام به ساخت و ساز کرده و این ساختمان تحت نظارت سازمان نظام مهندسی نبوده است.

کریمی آنچه تصریح کرد: در حادثه خلازیر شاهد بروز ۲ اتفاق بودیم، اول اینکه ساخت و ساز بدون اخذ پروانه، نظارت، طراحی نظام مهندسی و اشخاص دارای صلاحیت صورت گرفته است و دوم اینکه تخریب غیراصولی را در این حادثه شاهد هستیم، یعنی اینکه در تخریب این ساختمان زمانی که شهرداری حکم برای اجرا را دریافت می‌کند از روش‌های غیراصولی و غیرفنی استفاده شد.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران با بیان اینکه بارها شاهد تکرار چنین اتفاقاتی به دلیل حذف دانش فنی مهندسان ساختمان بودیم، اظهار داشت: سال‌ها پیش در شهر تهران ریزش چند ساختمان را داشتیم که این اتفاقات با حضور مهندسان دارای صلاحیت امروز کاهش قابل ملاحظه‌ای کرده است، چراکه حضور مهندسان موجب افزایش کیفیت و ارتقای ساخت و ساز خواهد شد.

وی با اشاره به لزوم تعریف صلاحیت تخریب در ساختمان سازی، بیان داشت: نه‌تنها در طراحی، اجرا و ساخت، بلکه امروز نیازمند این هستیم که در تخریب نیز مهندسان ساختمان دارای صلاحیت حضور داشته باشند که ما نیز به عنوان نظام مهندسی آمادگی خود را برای اجرایی شدن این مهم اعلام می‌کنیم.

کریمی آنچه با بیان اینکه صلاحیتی به نام صلاحیت تخریب وجود ندارد، تاکید کرد: درخواست ما این است که صلاحیت تخریب در ساخت و ساز توسط وزارت راه و شهرسازی تعریف شود.

عصر روز یکشنبه در زمان اجرای تخریب یکی از واحدهای غیرایمن در منطقه ۱۹ تهران تعداد پنج ساختمان همجوار نیز تخریب که منجر به کشته شدن  ۵ نفر از هموطنانمان شد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا