مجله خبریبورس و بازارراه و شهرسازی

قراردادهای دلاری مسکن/ نافرمانی بانک‌ها برای تسهیلات نهضت ملی

در هفته ای که گذشت وام مسکن برای نهضت ملی همچنان بلاتکلیف مانده است و از سوی دیگر برخی از مناطق تهران از مستاجران دلار دریافت می کنند.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از مهر، هفته گذشته وزیر راه و شهرسازی از توافق با سوریه خبر داد و از سوی دیگر وضعیت مسکن که همچنان بلاتکلیف مانده است در ادامه هفته‌ای که گذشت را مرور می‌کنیم.

موفقیت طرح نهضت ملی مسکن وابسته به توسعه افقی شهرها

واگذاری زمین به مردم و ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در طرح نهضت ملی مسکن نیازمند آن است که حریم شهرها آزاد شده و با عرضه زمین و کاهش سهم آن در قیمت مسکن، هزینه‌های مسکن نیز کاهش پیدا کند.

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات مردم در حال حاضر مشکل مسکن و افزایش هزینه‌های آن است. طی سال‌های اخیر کمبود ساخت مسکن و کاهش عرضه آن در کنار افزایش تورم باعث شده به مرور مصرف‌کنندگان واقعی از بازار مسکن خارج شده و تقاضای مصرفی جای خود را به تقاضای سرمایه‌ای بدهد.

آخرین آمارها از سرشماری عمومی نفوس و مسکن نیز نشان می‌دهد طی چهار دهه، وضعیت تقاضای مصرفی و سرمایه‌ای مسکن کاملاً برعکس شده است؛ به طوری که از ۸۰ درصد تقاضای مصرفی و ۲۰ درصد تقاضای سرمایه‌ای در اواسط دهه ۵۰ به حدود ۲۰ درصد تقاضای مصرفی و ۸۰ درصد تقاضای سرمایه‌ای در اواسط دهه ۹۰ رسیده است.

توافق ایران و سوریه برای جابه‌جایی دریایی ۱۰ میلیون تن کالا

وزیرحمل ونقل سوریه با اعلام افزایش ظرفیت تخلیه و بارگیری بنادر لاذقیه و طوطوس در سوریه از برنامه‌ریزی برای افزایش مبادلات و تردد دریایی ایران وسوریه تا ۱۰ میلیون تن کالا در سال خبرداد.

«مهرداد بذرپاش» رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی با اشاره به دیدارهای فشرده روز گذشته هیأت ایرانی با هیأت سوری به ریاست سامر خلیل رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی سوریه از توافق ۲ کشور برای ایجاد شرکت شهرهای صنعتی و تبادل مستقیم بین بانکی ۲ کشور خبر داد.

وی تصریح کرد: در مذاکرات روز گذشته بر گردشگری زیارتی و سیاحتی سالانه ۵۰ هزار نفر توافق شد و ایران در سه منطقه آزاد تجاری فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

بذرپاش با اشاره به فعالیت در حوزه اقتصاد دریا محور بیان کرد: کالاها با کشتی کانتینری به کشور سوریه حمل می‌شود از این رو مقرر شد با افزایش ظرفیت و ارسال منظم، این بخش نیز رونق بگیرد.

مهرداد بذرپاش در این دیدار با استقبال از گسترش تردد دریایی ایران و سوریه به لزوم تکمیل زیرساخت‌های بندری سوریه نیز اشاره کرد.

توافقات دلاری پشت پرده اجاره و خرید مسکن در یوسف آباد

بررسی‌ها نشان می‌دهد اگر چه ورود دلار به عرصه خرید وفروش ملک و اجاره واحدهای مسکونی وجاهت قانونی ندارد اما مالکان واحدهای مسکونی در برخی از مناطق تهران تنها با دلار معامله می‌کنند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد اگر چه ورود دلار به عرصه خرید و فروش ملک و اجاره واحدهای مسکونی وجاهت قانونی ندارد اما مالکان واحدهای مسکونی در برخی از مناطق تهران تنها با دلار معامله می‌کنند. محدوده یوسف آباد یکی از همین مناطقی است که مالکان پیش از اجاره واحدهای مسکونی یا فروش آن به خریداران شرط می کنندکه واحد را فقط با دلار و یا یورو معامله می‌کنند.

رشد ۲ برابری ریل‌گذاری در کشور نسبت به ۱۲ سال گذشته

مسعود جهانی گفت: طی سال گذشته ۱۱۴ کیلومتر زیرسازی، ۱۲۰ کیلومتر ریل‌گذاری و ۱۰ هزار متر مربع احداث ساختمان‌های ایستگاه‌های راه آهن صورت انجام شده است.

مسعود جهانی رئیس اداره ارتباطات و اطلاع رسانی شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل کشور طول انواع راه‌های احداث شده در سال گذشته را یک هزار و ۱۱۷ کیلومتر و انواع راه‌های بهره برداری شده را ۸۸۴ کیلومتر اعلام کرد و گفت: در حوزه طرح‌های ریلی طی سال گذشته ۱۱۴ کیلومتر زیرسازی، ۱۲۰ کیلومتر ریل‌گذاری و ۱۰ هزار متر مربع احداث ساختمان‌های ایستگاه‌های راه آهن انجام شده است و ۱۵۴ کیلومتر از این طرح‌ها در مسیر ریلی چابهار-زاهدان محدوده زاهدان تا خاش به بهره برداری رسید.

وی ادامه داد: در بخش راه و بزرگراه‌های کشور احداث ۸۰۰ کیلومتر مسیر و بهره برداری ۷۳۰ کیلومتر و همچنین احداث ۱۷۳ کیلومتر مسیر آزادراهی بخشی از اقدامات صورت گرفته در راستای توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل کشور در سال ۱۴۰۱ است.

مستأجران متضرر از قیمت گذاری صاحبخانه‌ها

صاحبخانه‌ها براساس پول مورد نیاز، ملک را در سایت‌های خرید و فروش قرار می‌دهند و بعداز اینکه با مشتریان به توافق می رسند به مشاوران املاک برای ثبت قرارداد مراجعه می‌کنند.

قیمت گذاری در سایت‌های فروش باعث شده هرکس به اندازه نیاز خود قیمت اجاره خانه را تعیین کند که این امر مستأجران را نگران کرده است به همین دلیل مستأجران از منطقه‌ای به منطقه پایین‌تر می‌روند تا بتوانند از پس هزینه اجاره بها برآیند.

از سوی دیگر قیمت خرید مسکن نیز بستگی به صاحبخانه دارد و صاحبخانه ها پس از اینکه در سایت با مشتری به توافق نهایی می رسند به بنگاه برای عقد قرار داد رجوع می‌کنند.

طرح نهضت ملی مسکن در انتظار وام بانکی

مطابق آمار عملکرد بانک‌ها در اعطای تسهیلات به طرح نهضت ملی مسکن مناسب نیست. از این‌رو باید دید آیا مسئولین می‌توانند بانک‌ها را به ریل تسهیلات‌دهی به پیشران‌های رشد اقتصادی و… برگردانند؟

طبق ماده ۴ قانون جهش تولید مسکن، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی مکلف هستند حداقل بیست درصد از تسهیلات پرداختی نظام بانکی در هر سال را با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار به بخش مسکن اختصاص دهند، به صورتی که در سال اول اجرای قانون، تسهیلات پرداختی از حداقل سیصد و شصت هزار میلیارد تومان برای واحدهای موضوع این قانون کمتر نباشد.

از این رو، بانک مرکزی سهمیه‌ی سال اول کل نظام بانکی را معادل ۳۶۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد. مطابق قانون، سهمیه‌ی نظام بانکی از تسهیلات موضوع ماده ۴، معادل ۲۰ درصد از کل تسهیلات پرداختی نظام بانکی باید باشد با این قید که اگر این رقم از ۳۶۰ هزار میلیارد تومان کم‌تر شد، باید حداقل ۳۶۰ هزار میلیارد تومان پرداخت شود.

قیمت گذاری سلیقه‌ای دلیل برهم خوردن بازار مسکن

بررسی‌ها نشان داده است که قیمت‌ها در املاک با قیمت‌های سایت‌های فروش کمی متفاوت است.

بررسی قیمت مسکن در مناطق مختلف نشان می‌دهد قیمت واقعی مسکن در مناطق مختلف با قیمت‌هایی که در سایت‌های اطلاع رسانی مانند دیوار و شیپور درج می‌شود تفاوت معنا داری دارد به طور مثال در محله شکوفه و یا محله عارف خانه با ۱۰۰ میلیون رهن و ۱۰۰ هزار تومان اجاره می‌توان خانه اجاره کرد و یا خانه با سن تقریباً ۲۰ سال را با متری ۴۷ میلیون تومان را خریداری کرد در صورتی که سایت‌های فروش براساس دلخواه و نیاز صاحبخانه قیمت گذاری می‌شود و این بازار دلیل برهم ریخته شدن بازار مسکن شده است.

۹۵ میلیون تومان قیمت اوراق تسه متاهل‌ها

هر برگ اوراق وام مسکن نسبت به هفته‌های قبل روند افزایشی داشته است و براین اساس پایتخت نشینان برای دریافت این وام حدود ۹۵ میلیون تومان هزینه باید بدهند.

هر برگ اوراق وام مسکن در اردیبهشت سال ۱۴۰۱ معادل ۸۹ هزار و ۶۰۰ تومان و در خردادماه سال مذکور نیز ۱۰۰ هزار تومان قیمت دارد. هر برگ اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن در تیر سال ۱۴۰۱ با قیمت ۱۰۳ هزار و ۵۰۰ تومان، در مرداد با قیمت ۱۰۳۹۱ هزار و ۷۰۰ تومان و در شهریور نیز با قیمت ۹۸ هزار و ۲۰۰ تومان داد و ستد می‌شود.

این اوراق در ماه‌های آخر سال مهر ماه معادل ۹۶ هزار و ۷۰۰ تومان، در آبان ماه معادل ۹۵ هزار و ۲۰۰ تومان و در آذر نیز ۱۰۱ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت دارد. اوراق تسهیلات مسکن در دی و بهمن نیز با قیمت‌های ۹۹ هزار و ۹۷ هزار و ۱۰۰ تومان معامله می‌شود. این اوراق در سال ۱۴۰۱ معادل ۹۹ هزار تومان قیمت داشته است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا