راه و شهرسازیمجله خبری

جزئیات طرح جهش ملی مسکن در اصفهان

به گزارش ساختمان آنلاین: طرح جهش مسکن طرحی است که براساس آن می‌‍توان به کنترل شدن قیمت مسکن برای اقشار کم‌درآمد جامعه امیدوار بود. با توجه به متفاوت بودن افزایش قیمت در شهرهای مختلف، در حال حاضر تمامی شهرهای کشور افزایش چند برابری قیمت مسکن را به همراه داشته‌اند. دولت جدید قصد دارد بعد از یک دوره زمانی که رشد ساخت مسکن بسیار ناچیز بود، برای بار دیگر با ساخت تعداد بالای مسکن جهشی در آمار این حوزه ایجاد نماید. چراکه طی سال‌های گذشته ساخت مسکن در کشور بسیار کاهش پیدا کرده و طرح‌هایی همانند مسکن مهر نیز به طور کامل متوقف شدند. براساس این قانون دولت مصمم است تا در افق چهار ساله، هر سال یک میلیون مسکن در کشور تولید کند.

سهم استان اصفهان در طرح جهش مسکن ملی

با توجه به سرانه جمعیت و خانوار در استان اصفهان، سهم این استان در طرح جهش مسکن ملی حدود هفت تا هشت درصد، یعنی تولید 70 تا 80 هزار مسکن در سال است. در استان اصفهان، امکان ثبت نام در 43 شهر استان اصفهان صورت گرفت. همچنین امکان ثبت نام برای سه شهر جدید فولادشهر، بهارستان و مجلسی و شهرهای بالای 100 هزار نفر جمعیت شاهین‌شهر، شهرضا و کاشان نیز انجام شد.

پس از پالایش اولیه و بعد از آنکه متقاضیان واجد شرایط شناخته شدند از پذیرفته‌شدگان برای مراجعه حضوری به اداره کل راه و شهرسازی استان‌ و یا سایر دستگاه‌های کارگزار و مجری، دعوت می‌شود تا سابقه پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا پالایش شود.

از 150 هزار ثبت‌نام کننده در طرح جهش مسکن ملی استان، 15 درصد واجد شرایط اند

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با اشاره به ثبت‌نام بیش از 150 هزار نفر در این استان برای دریافت مسکن ملی اظهار داشت: از این تعداد بین 10 تا 15 درصد آنان واجد شرایط دریافت مسکن هستند. درصورتی‌ که تسهیلات موردنظر و فرآیند اداری سریع‌تر صورت بگیرد، ساخت مسکن ملی با سرعت بالاتری انجام می‌شود.

علیرضا قاری‌قرآن با بیان اینکه نیمی از فرآیند اداری تخصیص پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن انجام شده است، افزود: در صورت تأمین منابع مالی و تخصیص زمین، تسهیلات بانکی برای احداث مسکن به متقاضیان اختصاص می‌یابد. متقاضیان و ساکنان شهر اصفهان برای ثبت نام در طرح مسکن ملی می‌توانند از واحدهای پیش‌بینی شده در شهرهای بهارستان و شاهین‌شهر انتخاب کنند.

وی پیرامون چالش اصلی پیش روی مسکن ملی تصریح کرد: چالش اصلی این طرح گذر از مراحل اداری بوده که در این موضوع خواهان هماهنگی بیشتر برای واگذاری زمین جهت ساخت مسکن ملی هستیم، البته هر سازمان مطابق با دستورالعمل‌های ابلاغی و مختص خود عمل می‌کند که لازمه آن عمل بر اساس یک دستورالعمل واحد است.

جزئیات ثبت‌نام طرح ملی مسکن در استان اصفهان

معاون مسکن و ساختمان اداره‌کل راه و شهرسازی استان اصفهان با بیان جزئیات طرح جهش مسکن ملی گفت: به هنگام ثبت‌نام در سامانه طرح نهضت ملی مسکن هیچ محدودیتی وجود ندارد اما پس از ثبت نام و در مرحله استعلامات تمامی موارد به صورت دقیق بررسی می‌شود.

امیر زاغیان ادامه داد: هدف اصلی طرح نهضت ملی مسکن خانه‌دار شدن مخاطبینی است که فاقد مسکن بوده و مالکیت شخصی ندارند. بر این اساس افرادی که متقاضی بهره‌مندی از مزایای این طرح هستند، باید از شرایط لازم برخوردار باشند.

وی نخستین شرط لازم برای تایید متقاضیان را سبز بودن فرم”ج” بیان کرد و اظهار داشت: متقاضیان باید از تاریخ 1357/11/22 از هیچ ‌یک از امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه‌ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشند.

معاون مسکن و ساختمان اداره‌کل راه و شهرسازی استان اصفهان با بیان اینکه هر شخصی می‌تواند فقط یکبار برای همیشه یکی از این امکانات را استفاده کند، تصریح کرد: زمانی که واگذاری به شخصی انجام می‌شود فرم “ج ” متقاضی و همسرش قرمز می‌شود. لذا سبز بودن “فرم ج” هر 2 نفر آن‌ها اهمیت دارد. استعلام فرم “ج” مالکیت خصوصی و تسهیلات دولتی به صورت کاملا سیستمی و با سامانه‌های مربوطه انجام می‌شود.

برای احراز پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا، اجاره‌نامه ملاک عمل قرار نمی‌گیرد

وی ادامه داد: از دیگر شرایط، متاهل و یا سرپرست خانوار بودن، دارای حداقل پنج سال سابقه سکونت در پنج سال اخیر در شهر مورد تقاضا و فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی بودن است. برای احراز پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا، اجاره‌نامه ملاک عمل قرار نمی‌گیرد، مدارک مورد نیاز برای احراز سکونت پنج ساله شامل مدارک مربوط به محل تولد متقاضی یا همسر یا فرزندان بالای پنج سال، سابقه پرداخت بیمه برای متقاضی یا همسر، گواهی اشتغال به کار از دوایر دولتی برای متقاضی یا همسر و گواهی تحصیل فرزندان بوده که در زمان تکمیل مدارک و مراجعه به دفاتر پیشخوان باید ارائه شود.

زاغیان درباره اینکه زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل 35 سال سن و آقایان بالای 45 سال سن نیز می‌توانند اقدام به ثبت نام کنند، خاطرنشان کرد: نخبگان علمی با معرفی بنیاد ملی نخبگان کشور و معلولین جسمی، حرکتی با دارا بودن حداقل 20 سال سن و با معرفی سازمان بهزیستی کشور نیز می‌توانند در زمره متقاضیان واجد شرایط قرار گیرند.

وی اظهار داشت: به دلیل وجود شرایط کرونایی و رفاه حال متقاضیان، برای ثبت نام در سامانه https://saman.mrud.ir/ نیازی به مراجعه به دستگاه اجرایی خاصی نیست و این اقدام به صورت اینترنتی قابل انجام است. در هنگام ثبت نام در سامانه طرح نهضت ملی مسکن هیچ محدودیتی وجود ندارد اما پس از ثبت نام و در مرحله انجام استعلامات، تمامی موارد به صورت دقیق مشخص می‌شود. همچنین مبحث مالکیت بحث شهر و روستا ندارد و ما مالکیت خصوصی را از مراجع مربوطه استعلام می‌کنیم و چه در شهر مورد تقاضای مسکن و چه در شهر های مجاور مالکیتی داشته باشند، این طرح به آنان تعلق نمی‌گیرد.

معاون مسکن و ساختمان اداره‌کل راه و شهرسازی استان اصفهان افزود: مطابق با آخرین مصوبات کشوری، تسهیلات در نظر گفته شده برای این طرح در شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت 400 میلیون تومان، مراکز استان 350 میلیون تومان، سایر شهرها 300 میلیون تومان و مسکن روستایی 250 میلیون تومان است. پس از احراز شرایط، متقاضیان در گام نخست باید حداقل 40 میلیون تومان به صورت علی‌الحساب پرداخت کنند که این مبلغ برای اقشار ویژه 20 میلیون تومان است.

وی تصریح کرد: بازپرداخت تسهیلات 400 میلیون تومانی 20 ساله و با سود 18 درصد است، در این رابطه برای اقشار ویژه کمک‌هایی قرار هست انجام شود که این عدد کاهش پیدا کند. همچنین این امکان برای متقاضیان گذاشته شده که در صورتی که بخواهند می‌توانند به صورت پلکانی تسهیلات خود را پرداخت کنند. تصورمان این است که تسهیلات بین 50 تا 60 درصد هزینه ساخت را تامین می‌کند و مابقی با متقاضیان است، در این رابطه سازندگان نیز با حداقل سودآوری این ساختمان‌ها را احداث می‌کنند.

زاغیان پیرامون برآورد تحویل 2 ساله واحدها تصریح کرد: این مدت زمانی به آورده متقاضیان بستگی دارد، در این راستا متقاضیان اصفهانی در صورت داشتن سوال در خصوص ثبت نام این طرح ابتدا به سایت اداره‌ کل مراجعه کرده و در قسمت سوالات متداول پاسخ خود را دریافت کنند.

تسنیم

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا