راه و شهرسازیمجله خبری

کارگران همچنان منتظر اصلاحیه مصوبه حق مسکن هستند

به گزارش ساختمان آنلاین:   محمدرضا تاجیک, نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره مشکلات‌کارگران گفت:یکی از مشکلات کارگران ناقص بودن سامانه وزارت کار دربحث هدفمندی یارانه ها است. اطلاعات تعداد زیادی از کارگران به روز نیست و ناقصی دارد و این مسئله باعث اجحاف در حق آنها شده است.

وی با اشاره به اینکه تعدادی ازکارگران به دلیل نقص در اطلاعات در طرح دریافت یارانه حذف شدند گفت:کارگران در بحث معیشت و مسکن هم مشکلات زیادی دارند.

 تاجیک با اشاره به تبصره دو ماده 41 قانون کار که مرتبط با سبد معیشت خانوارکارگری است بیان کرد: با استخراج و به دست آوردن سبد معیشت کارگران  از سوی کارشناسان وزارت بهداشت و انیسیتو تغذیه میزان کالری لازم و حداقل‌های مصرفی و اقلام لازم خوراکی و غیرخوراکی،  را برای تداوم فعالیت‌های روزمره محاسبه می‌کنیم.

عضو کارگری شورای عالی کار اظهار کرد: ما همه‌ساله حداقل‌ها را در نظر گرفتیم و همه‌ساله با شرکای اجتماعی خود در شورای سه جانبه کار تعامل کردیم و با این حال شکاف میان تورم و مزد آنقدر زیاد است که طرف کارگری هرچقدر هم انعطاف و تعامل و انعطاف به خرج دهد، بازهم به توافق نمی‌رسد.

 وی  با بیان اینکه دستمزد مصوب هرساله هرگز نمی‌تواند ماده 41 و تبصره دوم آن (سبد معیشت) را پوشش دهد گفت: درخواست افزایش حقوق مجدد را داشتیم چرا که با حذف ارزترجیحی میزان تورم بر روی کالاها روند صعودی داشت و این مسئله باعث ایجاد مشکل برای بخش زیادی از جامعه از جمله کارگران‌شد.در حالی که به مهر ماه نزدیک می شویم کارگران در تأمین هزینه های نوشت افزار هم مشکل دارند.البته این از آنجایی ناشی می شود که کارگران در تأمین سبد هزینه ها و معیشت دچار مشکل هستند.

 تاجیک افزود: همچنان منتظر ابلاغ اصلاحیه حق مسکن هستیم. درست است که مجلس نسبت به این موضوع واکنش نشان داد اما دولت هنوز هیچ اقدامی نکرده است و در شرایطی که مسکن برای کارگران هزینه زیادی دارد 100 هزار تومان رقمی نیست که در هزینه مسکن دیده شود اما چون مصوبه شورای عالی کار بود نباید حذف می شد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا