بورس و بازارراه و شهرسازیمجله خبری

سهم ۲۰۰۰ میلیاردی مالیات خانه‌های خالی از درآمدهای دولت

به گزارش ساختمان آنلاین:  قانون مالیات خانه‌های خالی در اوایل آذر پارسال توسط مجلس به تصویب رسید و در اواخر این ماه نیز به تایید شورای نگهبان رسید.

طبق این قانون،  اگر واحد مسکونی در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر بیش از ۱۲۰ روز خالی از سکنه باشد،  مشمول مالیات می‌شود و به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور،  ماهانه مشمول مالیاتی بر مبنای مالیات بر درآمد اجاره به شرح ضرایب سال اول معادل شش برابر مالیات متعلقه، سال دوم معادل ۱۲ برابر مالیات متعلقه و سال سوم به بعد معادل ۱۸ برابر مالیات متعلقه خواهد شد.

در این زمینه، قانون، وظیفه شناسایی خانه‌های خالی را برعهده وزارت راه و شهرسازی گذاشته است و بدین منظور، سامانه املاک و اسکان در مردادماه سال گذشته آغاز به کار و مردم را ملزم کرد که اطلاعات سکونت خود را در این سامانه اعلام کنند.

تازه‌ترین اعلام معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در این راستا حاکی از آن است که در تاریخ ۱۷ آبان ماه سال جاری با ارسال نامه‌ای به ریاست سازمان امور مالیاتی یک میلون و ۱۷۴ هزار واحد خالی را معرفی شده که بیش از ۹۰۰ هزار واحد خانه خالی متعلق به اشخاص حقوقی است.

طبق گفته محمود محمودزاده تاکنون مجموعا حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد خانه خالی به سازمان امور مالیاتی معرفی شده است.

پیگیری از سازمان امور مالیاتی برای مشخص شدن اینکه تعداد خانه‌های خالی معرفی شده به سازمان از سوی وزارت راه و شهرسازی صحت دارد یا خیر، تاکنون بی‌پاسخ مانده است.

این در حالی است که پیش از این مسئولان سازمان امور مالیاتی تا پایان آبان‌ماه اعلام کردند، هنوز اطلاعاتی مبنی بر تعداد خانه‌های خالی به سازمان ارسال نشده و تا پایان آذر امسال باید اطلاعات خانه‌های خالی ارائه شود.

اگر تا پایان آذرماه اطلاعات خانه‌های خالی به دست سازمان مالیاتی برسد، این سازمان باید تا پایان دی ماه به صاحبان این خانه‌ها اطلاع دهد تا با فرصت یک ماهه مالیات را وصول کند و در صورتی که اشخاص مشمول پس از ارسال مراتب از سوی سازمان امور مالیاتی نسبت به پرداخت مالیات اقدام نکنند، سازمان از اسفندماه نسبت به ارسال برگه‌های مالیاتی و وصول مالیات اقدام خواهد کرد.

درحالیکه هنوز مشخص نیست که اطلاعات خانه‌های خالی به سازمان مالیاتی رسیده است یا خیر و خبری از اجرای این قانون و اخذ مالیات از خانه‌های خالی نیست؛ روز گذشته لایحه بودجه سال آینده به مجلس تقدیم شد که طبق آن سهم مالیات در درآمدهای دولت افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

در لایحه بودجه ۱۴۰۱، دولت در بخش مالیات بر ثروت پیش‌بینی خود از درآمد حاصل از مالیات بر واحدهای مسکونی خالی از سکنه را مشخص کرده که رقم آن معادل ۲۰۰۰ میلیارد تومان است.

این در حالی است که طبق گفته مسئولان قصد و هدف اصلی دولت از اخذ مالیات از خانه‌های خالی تنظیم‌گری بازار مسکن، افزایش عرضه خانه در بازار و کاهش حضور دلالان است.

بنابراین، در شرایطی که مالیات خانه‌های خالی تاکنون به نتیجه مشخصی در اجرا نرسیده است، دولت مصمم است تا در سال آینده این مالیات را اخذ کند و رقمی برای آن درنظرگرفته که باید منتظر ماند و دید عملکرد دولت در این زمینه چگونه خواهد بود و می‌تواند این رقم را دریافت کند؟

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا