مجله خبریراه و شهرسازیمجلس و ارگان ها

آمار ۶۵ هزار خانه خالی در پردیس قابل استناد نیست

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان "آمار شناسایی ۶۵ هزار خانه خالی در پردیس قابل استناد نیست" گفت: شناسایی میدانی این خانه‌ها نشان می‌دهد سامانه املاک و اسکان به‌ خوبی کار نمی‌کند.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از تسنیم، اقبال شاکری با اشاره به اظهارات مدیرکل سابق راه و شهرسازی استان تهران در خصوص شناسایی 65 هزار واحد مسکونی خالی در شهر پردیس اظهار کرد: با توجه به اینکه سامانه املاک اسکان هنوز تکمیل نشده به این آمار و ارقام ها نمی‌توان استناد کرد.

وی  افزود: خانه های خالی، خانه‌هایی است که پایانکار آنها از شهرداری اخذ شده و آماده بهره برداری بوده اما خالی مانده اند. این واحدها در برخی موارد به دلیل مشکلات حقوقی و عدم اتمام قرارداد پیمانکار انبوه‌سازان با وزارت راه و شهرسازی و وجود مطالبات وزارت نیرو  خانه ها خالی مانده اند و با توجه به اینکه خاصیت منفعت طلبانه نداشته شامل خانه های خالی نمی‌شوند.

وی بیان کرد:‌ در پردیس و شهرهای مانند آن ممکن است به دلیل نبود زیرساخت کافی و سایر مشکلات واحدها بلاتکلیف و بدون سکنه رها شده باشند که در این موارد باید اشکالات هر چه سری‌تر برطرف و واحدها تحویل شود.

شاکری اضافه کرد: شناسایی میدانی خانه‌های خالی نشان می‌دهد سامانه املاک و اسکان به خوبی کار نمی‌کند. در طرح ساماندهی اجاره املاک مسکونی که هفته آینده در صحن بررسی می‌شود، کاملا به آن اشاره کرده و مواردی برای بهبود وضعیت آن پیش بینی شده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:  معتقدم شهرداری ها نیز باید در رصد خانه‌های خالی همکاری کنند و در صورت شناسایی و معرفی خانه های خالی از سکنه به وزارت راه از عوارض آنها استفاده کنند تا هرچه سریع تر خانه‌ها هدف شناسایی و به چرخه بازار برگردند و در عرضه و تقاضا نیز تعادل ایجاد شود.

خلیل محبت‌خواه مدیرکل سابق راه و شهرسازی استان تهران اوایل ماه جاری از شناسایی 65 هزار خانه خالی در پردیس، 45 هزار خانه خالی در منطقه 22 تهران و 10 هزار خانه خالی در املاک ادارات و ارگان‌های دولتی در سطح شهر تهران و شهرهای پایتخت خبر داده بواد.

وی با بیان این‌که با عرضه این واحدها از 15 اردیبهشت ماه وارد فاز عملیاتی کنترل اجاره بهای مسکن خواهیم شد، افزود: 2 قانون مالیات بر خانه های خالی، مالیات بر خانه های لوکس سال گذشته مصوب شده و لازم الاجراست. در این راستا سازمان مالیاتی کشور باید با قدرت عمل کند تا بتوانیم با یک سیاستگذاری و عمل تجمیعی بازار اجاره بهای مسکن را کنترل کنیم.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا