بورس و بازارمجله خبری

خانه‌‌‌سازی در اراضی فریز شده تهران

به گزارش ساختمان آنلاین: کاوه علی اکبری، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران درباره آخرین وضعیت پیشرفت برنامه شهرداری در حوزه تولید مسکن در استطاعت گفت: امکان صدور پروانه برای برخی از پروژه‌‌‌ها فراهم شده و تا پایان خرداد عملیات اجرایی ساخت ۱۵‌هزار واحد مسکونی در تهران آغاز می‌شود؛ البته این بسته ۱۵‌هزار واحدی، بسته اولیه ما بوده و بسته‌‌‌های دیگری نیز وجود دارد. وی درباره مکان ساخت واحدهای مسکونی مذکور گفت: این بسته ۱۵‌هزار واحدی در مناطق مختلف شهرداری از منطقه یک تا ۲۰ ساخته می‌شود و در هر نقطه شهر که امکان تعریف پروژه کوتاه‌‌‌مدت وجود داشت، این اقدام در دستور کار قرار گرفت. پروانه ساختمانی برخی از این واحدها صادر شده و برخی نیز در شرف صدور است که تا پایان خرداد ماه این مرحله طی خواهد شد.

گزارشی که از مسکن‌‌‌سازی در قالب شروع ساخت ۱۵‌هزار واحد داده شده، یک جزء از برنامه مسکن‌‌‌سازی است و جزء دیگر آن نوسازی بافت‌‌‌های فرسوده است. مدیرعامل سازمان نوسازی در این باره به خبرگزاری فارس گفت: در بخش ضوابط، پیش‌بینی مشوق‌‌‌هایی را دنبال می‌‌‌کنیم تا شهروندان را ترغیب به نوسازی کنیم. وی در بخش دیگر این گفت‌‌‌وگو درباره استفاده از اراضی ناکارآمد و فریز شده در تهران به نفع مسکن‌‌‌سازی نیز این طور گفت: یکی دیگر از موضوعاتی که در دستور کار مدیریت شهری قرار دارد استفاده از اراضی ناکارآمد شهری است که می‌توانیم از این اراضی در ساخت‌وساز استفاده کنیم. به عنوان مثال طرح نوسازی خیابان فدائیان اسلام با مساحت ۵۵۰ هکتار به تصویب شورای عالی شهرسازی رسیده و امکان نوسازی در حاشیه این خیابان فراهم شده است. در اطراف خیابان فدائیان اسلام از میدان شوش تا حرم حضرت عبدالعظیم (ع) مجموعه‌‌‌ای از اراضی وجود دارد که در گذشته کاربرد صنعتی و کارگاهی داشتند و از اوایل دهه ۷۰ رها یا به نوعی فریز شده و بلااستفاده مانده است.  بر اساس اعلام سازمان نوسازی شهر تهران، طی توافق صورت گرفته با معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، برنامه نوسازی خیابان فدائیان اسلام در دستور کار قرار گرفته و در شورای عالی معماری شهرسازی تصویب شد و از ابتدای سال‌جاری در سامانه طرح تفصیلی نشسته‌‌‌ است. بر این اساس امکان استفاده از زمینی در این خیابان برای مسکن‌‌‌سازی فراهم شده و اولین پروژه نیز در قالب ساخت ۸۰۰ واحد مسکونی در اسفند سال گذشته در این خیابان آغاز شده است. گفته می‌شود در خیابان فدائیان اسلام امکان ساخت ۱۰‌هزار واحد مسکونی وجود دارد. همچنین بر اساس اعلام مدیریت شهری، امکان ساخت ۲۰‌هزار واحد مسکونی در کوره‌‌‌پزخانه‌‌‌های منطقه ۱۹ وجود دارد و در منطقه ۱۸ هم ظرفیت ساخت ۵۰‌هزار واحد مسکونی شناسایی شده است. اما ساخت این واحدها نیازمند رفع موانع و امضای تفاهم‌نامه‌‌‌هایی است که مدیریت شهری آن را دنبال می‌کند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا