بورس و بازارمجله خبری

کدام منطقه‌ها خانه‌های خالی بیشتری دارند؟

به گزارش ساختمان آنلاین:  بر اساس قانون مالیات خانه‌های خالی مصوب آذرماه سال گذشته، اگر واحد مسکونی در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر بیش از ۱۲۰ روز خالی از سکنه باشد،  مشمول مالیات می‌شود و به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور، ماهانه مشمول مالیاتی بر مبنای مالیات بر درآمد اجاره به شرح ضرایب سال اول معادل شش برابر مالیات متعلقه، سال دوم معادل ۱۲ برابر مالیات متعلقه و سال سوم به بعد معادل ۱۸ برابر مالیات متعلقه خواهد شد.

وظیفه شناسایی خانه‌های خالی بر عهده وزارت راه و شهرسازی از طریق سامانه املاک و اسکان گذاشته شد و این وزارتخانه با راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان نسبت به ثبت اطلاعات سکونتی افراد اقدام کرد و کسانی که در مهلت تعیین شده نتوانستند این اطلاعات را ثبت کنند، خانه آن‌ها به عنوان خاله خالی به سازمان امور مالیاتی از سوی وزارت راه و شهرسازی معرفی شد.

در نهایت سازمان امور مالیاتی در دی ماه سال گذشته فهرستی از اطلاعات خانه‌های خالی و مالیات آن‌ها منتشر کرده بود که براساس آن معادل ۵۶۸ هزار خانه خالی شناسایی و همچنین اعلام شد که صاحبان خانه‌های خالی حداکثر تا پایان مرداد ماه برای پرداخت مالیات فرصت دارند.

اما در نهایت به دلیل اعتراض برخی مالکان از افرادی که عدم پذیرش داشتند تقاضا شد با ورود به سامانه سازمان مالیاتی به نشانی www.my.tax.gov.ir عدم پذیرش خود را اعلام کنند تا با هدایت به سامانه راه و شهرسازی اطلاعات خود را اصلاح کنند.

بر این اساس و طبق آمار سازمان امور مالیاتی ، میزان مالیات پرداختی بابت واحدهای مسکونی خالی از سکنه در پنج ماهه ابتدای سال جاری بر اساس گزارش دریافتی از سامانه قبض بانک حدود ۳۴ میلیارد و ۵۸۲ میلیارد ریال بوده است که حدود ۷۲ درصد این مبلغ توسط یعنی بیش از ۲۴ میلیارد و ۸۲۵ میلیون ریال آن توسط اداره کل مالیات شمال تهران گزارش شده است.

نام اداره کل مجموع مبالغ واریز به حساب
آذربایجان شرقی ۸۰۶,۰۸۳,۷۴۷
آذربایجان غربی ۱۱,۴۴۸,۶۷۵
اردبیل ۳۰,۱۳۷,۹۴۰
اصفهان ۴۵۴,۲۱۵,۸۶۷
البرز ۶۹۱,۵۹۳,۷۰۶
ایلام ۱۱,۸۱۲,۵۰۰
بوشهر ۲۱,۵۰۵,۴۷۳
جنوب استان تهران ۳۸۷,۵۰۴,۲۷۰
جنوب تهران ۸۶,۲۸۸,۶۲۵
خراسان رضوی ۱۴۷,۹۴۶,۶۳۵
خراسان شمالی ۲۰,۴۶۳,۸۴۰
خوزستان ۲۳۷,۵۹۵,۸۳۵
زنجان ۳۱,۹۳۹,۲۷۲
شرق تهران ۱۵۱,۶۷۲,۵۰۰
شمال استان تهران ۴۴۵,۵۰۰,۰۰۰
شمال تهران ۲۴,۸۲۴,۴۳۳,۵۵۰
غرب تهران ۷۶,۰۶۵,۳۲۲
فارس ۱,۳۱۰,۸۵۴,۲۴۵
قزوین ۱۵,۸۷۹,۷۸۰
قم ۱۲۶,۷۹۷,۳۵۱
کردستان ۲۷۰,۰۰۰,۰۰۰
کرمان ۳,۲۴۰,۰۰۰
کرمانشاه ۵۸,۹۸۹,۵۰۰
کهکیلویه و بویراحمد ۳,۱۰۵,۰۰۰
گلستان ۳۰,۱۷۵,۲۰۰
گیلان ۲۴۷,۱۷۶,۵۷۶
مازندران ۱۲,۱۲۷,۲۱۹
مرکز تهران ۹۳,۶۶۱,۳۱۲
مرکزی ۱۱۰,۷۸۴,۹۵۹
مودیان متوسط ۳,۷۲۶,۰۴۰,۶۸۲
هرمزگان ۹۵,۵۵۵,۸۰۸
همدان ۲۹,۱۳۷,۳۲۰
یزد ۱۳,۲۴۶,۸۷۵
جمع ۳۴,۵۸۲,۹۷۹,۵۸۴
به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا