مجله خبریبورس و بازارراه و شهرسازی

تعداد خانه‌های‌ خالی در پرند و پردیس اعلام شد

در شهر جدید پرند ۱۸ هزار و پردیس ۶۵ هزار واحد مسکونی خالی وجود دارد که بنا به گفته استاندار تهران قرار است تا یک ماه آینده از طریق گشت های شناسایی مشخص شوند و از ۱۵ شهریور مشمول مالیات خواهند شد. همچنین حدود ۷۰۰۰ بنگاه معاملات ملکی غیرمجاز در استان پلمب می شوند.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از تابناک، علیرضا فخاری ـ استاندار تهران در نوزدهمین جلسه شورای مسکن استان تهران اظهار کرد: ظرف یک ماه کاری آینده مجددا شهرداری های استان و شهرهای جدید میزان میزان خانه‌های خالی را رصد کرده و آمار را به معاونت عمرانی استانداری تهران اعلام کنند. حتما دستگاه های کم‌کار در این خصوص مشمول اخطار خواهند شد.

این در حالی است که پردیس از وجود ۲۶۰۰ بنگاه مشاور املاک تنها در این شهر خبر داده که میزان زیادی از آن ها نیز غیرمجاز بوده و شهر جدید پرند نیز ۱۸ هزار واحد خانه مسکن مهر را در جلسه شورای مسکن با مستندات و جزئیات خالی اعلام نموده است.

وی به مدیران عامل شهرهای جدید پرند و پردیس دستور داد تا به صاحبان خانه های خالی اخطار کتبی بدهند و در صورت عدم توجه مالکان برای ثبت اطلاعات و عدم توجه پس از مهلت زمانی مقرر (یک ماه آینده) این خانه ها را مشمول مالیات قرار بدهند.

در این جلسه همچنین گودرزی ـ رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران از وجود ۳۳ هزار بنگاه معاملات املاک در سطح استان خبر داد و گفت: تا کنون ۷۰۰۰ واحد غیرقانونی و غیرمجاز نیز شناسایی شده اند.

استاندار تهران همچنین خواستار پلمپ واحدهای غیرمجاز مشاورین املاک در سطح استان توسط قوه قضائیه و با همکاری نیروی انتظامی شد و به اتحادیه مشاورین املاک و اتاق اصناف دستور داد در این زمینه فعالیت کامل داشته باشند و لیست و مشخصات مشاورین املاک غیرمجاز را در بازرسی های میدانی به همراه بازرسین وزارت راه و شهرسازی مشخص کنند.

درج اطلاعات در سامانه، از دستگاه های دولتی آغاز شود

روح الله اکبری ـ دستیار ویژه وزیر راه و شهرسازی در حوزه مسکن در جلسه مذکور از مسئولان و اعضای شورای مسکن خواست اول خودشان به سامانه املاک و مستغلات (مباحث مالکیت واحد مسکونی) و سامانه املاک و اسکان (مباحث اسکان خانوار) ورود کنند و ابتدا اطلاعات ملک مسکونی و شخصی اسکان خود را درج نمایند سپس در یک اقدام منسجم و هماهنگ همه مردم را به این امر مهم دعوت کنند.

استاندار تهران در ادامه صحبت های اکبری بر لزوم کار و ثبت اطلاعات روی دو سامانه فوق تأکید کرد و تصریح کرد: همه مدیران موظف هستند هم خودشان این اطلاعات را درج کنند و هم در این خصوص اطلاع رسانی های لازم صورت پذیرد.

استاندار تهران همچنین از وزارت راه و شهرسازی خواست نسبت به تقویت سامانه های مذکور اقدامات عاجل را در دستور کار قرار دهد.

اخلال گران بازار مسکن در پردیس و پرند شناسایی شوند

در این جلسه سید جواد سادات ـ مشاور وزیر راه و شهرسازی در حوزه مسکن گفت: بسیار ضروری است تا در شهرهای جدید پردیس و پرند شناسایی ها سریع باشد تا اخلالگران بازار مسکن شناسایی شوند، مسئله پردیس تبدیل به یک غده سرطانی شده، تنها در یک پاساژ در پردیس تمام مغازه ها تبدیل به بنگاه معاملات املاک شده و مشاغل دیگر از هویت خارج شده اند. ضروری است تا این مسئله هرچه سریعتر ساماندهی شود، در واقع این اخلال گران و سوداگران بازار مسکن هستند که در پوشش بنگاه ها فعالیت می کنند.

علیرضا فخاری در ادامه جلسه تصریح کرد: واقعا جای تاسف دارد که وزارت راه و شهرسازی تمام انرژی خود را برای ساخت مساکن ملی دهک های یک تا پنج بگذارد و این واحدها قبل از اینکه به دست متقاضی اصلی برسد در مرحله تایید نهایی توسط بنگاه های املاک خرید و فروش شود و در این خصوص همه دستگاه های اجرایی استان موظف هستند به کمک وزارت راه و شهرسازی بیایند و البته متقاضیان مسکن ملی نیز باید هوشیار باشند.

استاندار تهران در پایان گفت: هر کسی نمی تواند و نباید بنگاه معاملات املاک داشته باشد و با این مساله به شدت برخور خواهیم کرد. قرار نیست دولت مسکن بسازد و دست بنگاه های معاملات املاک بیفتد، ما با مراجع فساد و تعیین نرخ های مسکن مبارزه می کنیم و ظرف یکماه آینده مشخصات واحدهای خالی را به سازمان امور مالیاتی کشور جهت اعمال مالیات معرفی کرده و بنگاه های غیر مجاز را پلمپ خواهیم کرد.

وی همچنین لزوم درج کد رهگیری در معاملات مسکن را جزء وظایف حتمی بنگاه های معاملات املاک برشمرد و بر بازرسی در این خصوص نیز تاکید کرد.

بنا بر این گزارش، نوزدهمین جلسه شورای مسکن استان تهران، با حضور استاندار، معاون هماهنگی عمرانی استانداری، فرمانداران، شهرداران، مدیران عامل شهرهای جدید، مدیران کل دستگاه های اجرایی، مشاورین وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن، بازرسین طرح نهضت ملی مسکن در وزارت کشور، مدیر کل دفتر بازرسی عملکرد و پاسخگویی وزارت راه و شهرسازی در حالی برگزار شد که دستور کار جلسه تعین تکلیف خانه های خالی در استان تهران به ویژه در شهرهای جدید پردیس و پرند بود.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا