مجله خبریصنایع ساختمانی

تعرفه خدمات مهندسی با مسئولیت مهندسان ساختمان تناسبی ندارد

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: تعرفه خدمات مهندسی که اخیرا به تصویب رسید، با مسئولیت مهندسان ساختمان تناسبی ندارد.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، آقای علی کریمی آنچه با اشاره به تعرفه خدمات مهندسی  گفت: اگرچه جزئیات تعرفه خدمات مهندسی در مقررات ملی ساختمان پیش‌بینی شده، اما همچنان این اعداد و مبالغ با واقعیت و مسئولیت مهندسان ساختمان فاصله زیادی دارد چراکه مبانی قیمت‌گذاری مربوط به حق‌الزحمه و تعرفه بر اساس معیار‌های سال ۱۳۸۵ تعیین شده و هر سال طبق جدول شماره ۱۱ مبحث ۲ مقررات ملی ساختمان، با درصد معینی افزایش پیدا می‌کند.

به گفته رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، با تلاش‌های فراوان نظام مهندسی تهران و شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، امسال حق‌الزحمه خدمات مهندسی به طور متوسط  ۶۰ درصد افزایش یافت. گرچه این مبالغ نسبت به سنوات گذشته افزایش قابل قبولی داشته است، اما هنوز هم قیمت‌ها  با نرخ واقعی فاصله دارد به طوریکه با مسئولیت سنگین مهندسان مطابقت ندارد.

کریمی ادامه داد: ارقام اعلام‌شده تعیین‌کننده هزینه‌های خدمات مهندسی در بخش‌های مختلف طراحی، نظارت و اجرا است و ارتباطی با هزینه ساخت‌وساز ندارد.

به گفته رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، مطالعاتی که طی چند سال گذشته توسط نظام مهندسی استان تهران و سازمان نظام مهندسی کشور انجام شده، ساختار تعیین تعرفه خدمات مهندسی از ساختار هزینه ساخت‌وساز را مجزا کرده است.

او گفت: با اقدامات جدید هزینه‌های غیرواقعی از هزینه‌های واقعی خدمات مهندسی تفکیک خواهد شد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا