مجله خبریراه و شهرسازیمجلس و ارگان ها

گزارش سازمان حسابرسی از تبانی در سازمان ملی زمین و مسکن دولت قبل

بر اساس گزارش سازمان حسابرسی برخی کارکنان سازمان ملی زمین و مسکن در دولت قبل با جعل مکاتبات اداری و تبانی اقدام به واگذاری غیرقانونی زمین به غیر کرده‌اند.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از تسنیم، بر اساس گزارش سازمان حسابرسی کشور موجودی اراضی تفکیک‌نشده ـ ملی و موات سازمان ملی زمین و مسکن 11 هزار و 500 میلیارد تومان شامل اراضی تملیک‌شده است که با استناد به ماده 10 قانون زمین شهری با تنظیم صورت‌جلسه از سوی منابع طبیعی تحویل سازمان مذکور شده و به‌قیمت منطقه‌ای تحت سرفصل موجودی اراضی تفکیک‌نشده به‌طرفیت اندوخته حاصل از تحصیل اراضی ملی و موات ثبت و منعکس شده است.

بررسی صورت‌جلسه تحویل و تحول اراضی در سال‌های گذشته حاکی از آن است که در واگذاری‌های قبلی منابع طبیعی، مستثنیات و واگذاری‌های در جریان از مساحت پلاک‌ها کسر نشده و بخشی از پلاک‌های موصوف شامل 17 هزار و 53 هکتار به‌تصرف اشخاص حقیقی و حقوقـی مختلف درآمده است که ضمن عدم کسر از پلاک‌های مزبور مبالغ آنها نیز مشخص نیست.

تصرف 296 آپارتمان سازمان ملی زمین و مسکن توسط سازندگان

در بخش دیگری از گزارش سازمان حسابرسی آمده است: با توجه به ماهیت و حوزه فعالیت سازمان ملی زمین و مسکن و نیز پراکندگی جغرافیایی موجودی اراضی واحدهای ساخته‌شده نظام راهبری و کنترل‌های داخلی مناسبی طراحی و اجرا نشده است.

به‌دلیل وجود ضعف کنترل‌های داخلی، برخی کارکنان در سال‌های قبل با دسترسی به اسناد مالکیت و از طریق جعل مکاتبات اداری و تبانی طی چند مرحله اقدام به واگذاری غیرقانونی اراضی با کاربری‌های مسکونی، تجاری و اداری به غیر کرده‌اند (به‌عنوان نمونه واگذاری 60 و 54 قطعه زمین به‌ترتیب در شهرهای قوچان و استان قزوین)، در این خصوص دادخواست تنظیم شده و در مراجع قضایی در حال رسیدگی است. اسناد مالکیت فوق توسط اشخاص مزبور به نام غیر منتقل شده است.

سازمان ملی زمین و مسکن ,

حداقل 733 واحد به‌مبلغ حدود 279 میلیارد ریال از موجودی واحدهای ساخته‌شده استیجاری بدون انعقاد قرارداد و دریافت اقساط در اختیار افراد مختلف قرار گرفته که لیست افراد مزبور به سازمان حسابرسی کشور ارائه نشده است، همچنین حداقل 11 واحد از واحدهای فوق بدون امضای قرارداد در اختیار سایر سازمان‌هاست.

تعداد 66 واحد آپارتمان مسکونی واقع در استان تهران به‌مساحت 5031 مترمربع و بهای تمام‌شده 772 میلیون ریال شامل 29 واحد در سعادت‌آباد، 13 واحد در شهران و 8 واحد در بلوار فردوس و 230 واحد ساخته‌شده در 13 استان دیگر در تصرف شریک (سازنده) یا مورد استفاده اشخاص ثالث است. مشخصات متصرفین،‌ نتیجه اقدامات انجام‌شده جهت رفع تصرف خلع‌ید آنها برای این سازمان مشخص نیست، همچنین صورت ریز واحدهای در اختیار کارکنان سازمان مورد گزارش در اختیار این سازمان قرار نگرفته است.

لازم به‌ذکر است گزارش سازمان حسابرسی مربوط به دوره میانی شش‌ماهه منتهی به 31 شهریور ماه سال 1400 است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا