مجله خبریراه و شهرسازیصنایع ساختمانی

تمام ساختمان‌ها در تهران غیراصولی تخریب می‌شود

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران با بیان "تمام تخریب ساختمان‌ها در تهران غیراصولی انجام می‌شود" گفت: برای تخریب ساختمان‌های غیرمجاز در خلازیر از نظام مهندسی دعوت نشده بود.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از تسنیم، علی کریمی‌آنچه با تسلیت  درگذشت تعدادی از هموطنان عزیز در زمان تخریب ساختمان‌های بدون پروانه، اظهار کرد: اتفاقی که روی داده این است یک سری ساختمان بدون اخذ پروانه در  خلازیر ساخته شده است.

وی ادامه داد:‌ بعد از این‌که نهادهای قانونی دستور تخریب، جمع‌آوری و قلع‌وقمع را دادند در زمان تخریب این اتفاق روی داد و ساختمان‌هایی که غیراصولی در حال ساخت بود به‌صورت غیراصولی تخریب شدند و منجر به این فاجعه و فوت تعدادی شد.

وی افزود: وقتی نهادهای متخصص در این کار مانند سازمان نظام مهندسی ساختمان در بخش طراحی، نظارت، اجرا حذف می‌شوند و به هر دلیلی نادیده انگاشته می‌شوند در چنین شرایطی برخی شهروندان بدون اخذ مجوز شهرداری و بدون نظارت اقدام به ساخت‌وساز می‌کنند که نتیجه آن همین می‌شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران یادآور شد: شبیه همین اتفاق در پروژه متروپل آبادان روی داد، اتفاق در این پروژه نتیجه حذف سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان و مهندسان دارای پروانه در نظارت و اجرا بود.

کریمی‌آنچه تأکید کرد: حذف نظام مهندسی ساختمان در پروسه ساخت‌وسازها تبعات جانی و مالی به‌همراه دارد، علاوه بر این عمر ساختمان‌ها را کاهش می‌دهد، اتفاق بدتر این است که تخریب غیراصولی به چنین اتفاقات دامن می‌زند.

وی بیان کرد:‌ تخریب یک ساختمان یک دانش است؛ در زمینه تخریب در دنیا آکادمی و کارگاه‌هایی وجود دارد و در ایران نیز ما آمادگی داریم برای تخریب ساختمان‌ها به شهرداری‌ و وزارت راه و شهرسازی کمک کنیم، همین الآن با وجود این‌که در برخی شهرها از سامانه‌ها و سیستم‌های مهندسی اشخاص دارای پروانه استفاده می‌کنیم، در بخش‌هایی مانند مجری از مهندسان دارای صلاحیت استفاده نمی‌شود و ساختمان‌سازی غیراصولی توسط افراد فاقد صلاحیت ساخته می‌شود.

وی اضافه کرد: این‌که پس از تخریب غیراصولی و بروز فاجعه سراغ دستگاه‌های تخصصی مانند نظام مهندسی یا مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برویم، رویکرد خوب و مناسبی از نظر دانش ساختمان‌سازی نیست. ما اعلام می‌کنیم که سازمان نظام مهندسی ساختمان به تخریب و دانش فنی آن کمک می‌کنند. فکر می‌کنم زمان آن رسیده است پس از بروز این اتفاق مرگبار، وزارت راه و شهرسازی صلاحیت تخریب را به مهندسان اعطا کند تا در زمان تخریب افراد دارای صلاحیت تخریب را انجام دهند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بیان این‌که باید علاج واقعه را قبل از وقوع کرد نه پس از بروز فاجعه، گفت: پس از زلزله رودبار و منجیل قانون نظام مهندسی ساختمان را اجرا کردیم، ساختمان پلاسکو دچار حریق شد به فکر مبحث 22 افتادیم  و نگهداشت ساختمان را اجرا کردیم، پس از متروپل به این فکر افتادیم در ساخت‌وساز از افراد دارای صلاحیت استفاده کنیم!

کریمی‌آنچه درباره تخریب ساختمان‌های خلازیر، ابراز کرد: از سازمان نظام مهندسی ساختمان کسی در زمان تخریب حضور نداشته است و از ما هم ـ برای حضور ـ دعوت نشده بود.

وی با بیان این‌که از تخریب ساختمان‌ها توسط نهادهای مرتبط که در حال انجام بوده است،‌ اطلاعی نداشته است، گفت: بعداً طی فیلم‌ها و تصاویر مشخص است به یک لودر سیم بکسل می‌بندند و پایه ساختمان با این وسیله نقلیه راهسازی می‌کشند و این اتفاق ناگوار روی می‌دهد.

وی در پاسخ به این پرسش که چند درصد از تخریب ساختمان‌ها در تهران اصولی انجام می‌شود، افزود:‌ هیچ کدام از ساختمان‌هایی که الآن در شهر تهران در حال تخریب است، به‌صورت اصولی تخریب نمی‌شود. با وجود این‌که مهندسان ناظر تلاش می‌کنند در این فرآیند نظارت داشته باشند. معمولاً بدون حضور مجری ذی‌صلاح و بدون وجود صلاحیت تخریب‌ها اتفاق می‌افتد. به‌نظر می‌رسد ساختمان‌ها بدون رعایت اصول ایمنی در حال تخریب است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا