راه و شهرسازیمجلس و ارگان هامجله خبری

جایزه شهرداری تهران برای ساخت املاک تجمیعی

به گزارش ساختمان آنلاین:   علیرضا زاکانی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: قرار است که امسال هفت ایستگاه مترو جدید افتتاح و حداقل ۱۴ کیلومتر و ۵۰۰ متر کسری بخش های دیگر جبران شود. اگر نزدیک به ۷۰ هزار میلیارد تومان در هفت خط فعال مترو هزینه شود، مطلوبیت بهره مندی از خطوط هفت گانه مترو ۲ برابر می شود؛ لذا هدف اصلی مدیریت شهری روی تکمیل این خطوط هفت گانه است و پس از آن مطالعات چهار خط دیگر با ۱۳۸ ایستگاه کارسازی می شود.

شهردار تهران درباره ساخت LRT بیان کرد: در گذشته مسیری از شرق تهران تا وردآورد پیش بینی شده بود که درحال حاضر اجرای این طرح مجدد فعال شده است. با شرکتی هم در مالزی ارتباط گرفته شده تا در صورت دریافت مصوبه از شورای عالی ترافیک، طرح توسط بخش خصوصی عملیاتی شود.

رقم های درآمدی فعلی برای شهرداری تهران کافی نیست

وی با بیان اینکه این رقم های درآمدی برای شهرداری تهران کافی نیست، عنوان کرد: طی یک دوره ای از سال ۱۳۹۳ به بعد، صدور پروانه ساخت کاهش یافت اما در سال ۱۳۹۷ جهش پیدا کرد و دوباره مجدد روند نزولی به خود گرفت. سال ۱۳۹۹ بالغ بر هفت هزار پروانه ساخت صادر شد؛ سال گذشته نیز حدود پنج هزار و ۳۰۰ پروانه صادر شد.

شهردار تهران در ادامه تأکید کرد: شهرداری به دنبال این است تا تسهیلاتی برای ساخت مسکن ایجاد کند؛ این اقدام شامل تراکم نمی شود. این طرح شهرداری در بافت فرسوده است تا از طریق کمیسیون ماده پنج و شورای شهرسازی، ما به ازای تجمیع املاک، مجوز طبقه تشویقی ارائه شود تا برای شهروندان ساخت و ساز به صرفه باشد.

زاکانی با بیان اینکه طی برآورد صورت گرفته در تجمیع املاک فرسوده، ارائه مجوز یک طبقه تشویقی برابر با ارائه ۷۰ درصد مشوق به متقاضیان خواهد بود، گفت: این اقدام در سال های گذشته هم اجرا می شد اما شهرداری در سال ۱۳۹۸ مانع اجرای این طرح تشویقی شد، همین امر سبب شد تا شهر به سمت فرسودگی و ناپایداری حرکت کند.

عوارض ساخت به پنج دسته تقسیم بندی شده اند

به گفته وی عوارض ساخت به پنج دسته تقسیم بندی شده اند و این دسته بندی شامل عدم دریافت عوارض تا افزایش ۲۳ درصدی عوارض به صورت میانگین است. این افزایش امکانی را برای شهرداری فراهم می کند تا ساخت و ساز در شهر تهران رونق پیدا کند.

درآمدهای مدیریت شهری رشد داشته است

شهردار تهران در ادامه بیان کرد: علاوه بر این مجموعه های مختلفی در شهرداری وجود دارد که با انضباط مالی سبب رشد درآمدی مدیریت شهری شده اند. این درآمد در گذشته وجود داشته اما در جای درستی محاسبه نمی شده است برای مثال درآمد حوزه زیباسازی از زمان ورود مدیریت شهری جدید سه برابر شده است.

زاکانی با بیان اینکه شهرداری در مسیری قدم گذاشته تا ظرفیت های هزینه بر مجموعه مدیریتی را تبدیل به فرصت‌های درآمدزا کند، گفت: برای مثال چرخه مالی پسماند در شهر تهران حداقل سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است، هزار میلیارد تومان هم هزینه می شود تا درآمد حاصل از این طلای کثیف به جیب مردم برود.

وی در پایان اعلام کرد که حداقل بودجه تحققی شهرداری تهران در سال ۱۴۰۱ برابر با ۶۲ هزار میلیارد تومان بسته شده است.

حمل و نقل عمومی نوسازی می شود

شهردار تهران با بیان اینکه هدف گذاری کوتاه مدت شهرداری در حوزه حمل و نقل عمومی شامل نوسازی تاکسی، ون و توسعه ناوگان اتوبوسرانی است، توضیح داد: پیش بینی شده است که حدود ۱۵۰ درصد از ظرفیت فعلی ناوگان اتوبوسرانی در سال ۱۴۰۱ رشد پیدا کند یعنی سه هزار و ۲۵۰ دستگاه اتوبوس وارد چرخه بهره برداری خواهد شد تا ۱۵۰ درصد از ظرفیت فعلی رشد داده شود. این موضوع در مقایسه با دوره های گذشته بی مثال است و چنین رشدی طی یک سال نمونه ندارد.

زاکانی با اعلام اینکه هزار و ۳۰۰ دستگاه اتوبوس بازسازی و ۹۵۰ دستگاه اتوبوس خریداری می‌شود، گفت: علاوه بر آن مجوز ورود هزار دستگاه اتوبوس دیگر در کمیسیون زیربنایی دریافت شده تا اتوبوس هایی با کارکرد کمتر از پنج سال از خارج از کشور وارد شود.

بودجه شهرداری تهران چه تغییراتی داشته است؟

شهردار تهران در ادامه در مورد بودجه شهرداری بیان داشت: تحقق بودجه سال ۱۴۰۰ نسبت به سال‌های گذشته بی نظیر بود و بیش از ۹۳ درصد بودجه محقق شد. طی سال های اخیر حدودا ۷۰ الی ۸۰ درصد بودجه تحقق می یافت. بودجه در ابتدای سال گذشته ۴۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان تصویب شده بود اما در امتداد مسیر، بودجه سال ۱۴۰۰ اصلاح شد و به ۳۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان تغییر یافت.

شهردار تهران با بیان اینکه ۱۳ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان نقد و غیرنقد از بودجه ۱۴۰۰ در شش ماهه نخست محقق شده بود، افزود: رقم تحققی نشان از این داشت که دوره مدیریتی گذشته بودجه را فضایی و رویایی بسته بود. اما به لطف الهی در نیمه دوم سال ۱۴۰۰، حدود ۲۲ هزار میلیارد تومان به صورت نقد و غیرنقد از بودجه محقق شد. این عدد نشان از این دارد که تلاش و کوشش از طریق صحیح نتیجه می دهد.

زاکانی در پاسخ به پرسشی مبنی براینکه چگونه این رقم از بودجه سال ۱۴۰۰ در نیمه دوم سال محقق شد، گفت: باید اهتمام به مسیری داشته باشیم که ما به ازای این مسیر، بدنه شهرداری برای مواجه و کارسازی در سطح شهر فعال شود. همچنین ایجاد نظم مالی و خزانه واحد در شهرداری سبب شد تا در این مسیر موفق باشیم. خزانه واحد و نظم مالی امکانی برای شهرداری ایجاد کرد تا مدیریت شهری اشراف جدی بر مدیریت و پیگیری مسائل داشته باشد.

وی در ادامه عنوان کرد: علی رغم پیش بینی‌هایی که بارها اعلام شده بود که شهرداری جدید توان تحقق  ۳۰ هزار میلیارد تومان از بودجه را ندارد اما توانستیم حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان از بودجه را محقق کنیم. امیدواریم که بودجه سال ۱۴۰۱ با سقف بالاتری تحقق یابد تا شهروندان تهرانی را در حوزه‌های رفاهی و زیرساختی شهر با تغییرات کاملاً مشهودی روبرو کنیم.

فارس

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا