مجله خبریبورس و بازارراه و شهرسازی

بلند مرتبه‌سازی باعث افزایش هزینه‌های ساخت مسکن می‌شود

مسئول اندیشکده شهر ایرانی-اسلامی گفت: هر چقدر به سمت بلند مرتبه سازی برویم، بازه ساخت و ساز طولانی‌تر می‌شود و هزینه‌های ساخت مسکن افزایش می‌یابد.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، امروز میز اقتصاد به بررسی آخرین وضعیت ساخت واحدهای مسکونی در قالب آپارتمان سازی و یا ویلایی سازی پرداخت.

در این برنامه عمران زاده مسئول اندیشکده شهر ایرانی-اسلامی با بیان اینکه  بلند مرتبه سازی و انبوه سازی مبتنی بر یک تجربه سنتی است، گفت: ما از زمانی که با مشکل مسکن مواجه شدیم یکی از راه حل‌ها انبوه سازی و بلند مرتبه سازی بود اما ما با توجه به مشکلات مسکن مهر متوجه شدیم که بلند مرتبه سازی در مناطق مختلف باعث ایجاد مشکلات فرهنگی، زیست محیطی و … می‌شود.

وی افزود: هنوز بعد از سیزده سال پرونده پروژه‌های مهرگان قزوین، مهر و پردیس باز است. هر چقدر به سمت بلند مرتبه سازی برویم بازه ساخت و ساز طولانی‌تر می‌شود و هزینه‌های ساخت مسکن افزایش می‌یابد.

عمران زاده اظهار کرد: سیاست ما باید به گونه‌ای باشد که مردم کار را در دست بگیرند و کار به شرکت‌ها سپرده نشود. اگر ما به سمت انبوه سازی برویم نتیجه آن حذف شدن متقاضیان خرد از پروژه‌های مسکنی است.

مسئول اندیشکده شهر ایرانی-اسلامی با بیان اینکه ما وقتی می‌گوییم مردمی سازی پروژه‌های نهضت ملی مسکن  یعنی شرایط مردم در نظر گرفته شود،  اما در انبوه سازی شرایط مردم در نظر گرفته نمی‌شود، گفت: زمانی که انبوه سازی انجام می‌شود مردم و سلایق مردم و زیست فرهنگی کنار گذاشته می‌شود و ساخت و ساز به عهده کسانی گذاشته می‌شود که فقط به دنبال سود خود هستند.

او گفت: بانک به بنده به عنوان مشتری نگاه می‌کند و به دنبال سود و مشتری خود است و بسیاری از  مشکلات در حوزه ساخت و ساز ناشی از کم کاری بانک‌ها است.

وی اظهار کرد: ما اگر به مردم زمین داده بودیم افراد خود اقدام به ساخت مسکن می‌کردند و هم اکنون اجرای پروژه‌ها تمام شده بود، اما در حال حاضر شاهد آن هستیم که پروژه‌های انبوه سازی حتی کلنگ هم نخورده است، چون کسی نبوده است که آن را بسازد؛ اگر این روند ادامه پیدا کند ما با موضوع مسکن مهر دوباره مواجه خواهیم شد.

عمران زاده اظهار کرد: اکنون ما با یک معماری و هویت بی معنی روبرو هستیم. شهرسازی درست اجرا نشده است و ما خانه را به حداقل‌ترین حالت خود به سرپناه تبدیل کردیم چرا که خانه باید جایی باشد که رشد من و بچه‌های من اتفاق بیفتد و امنیت و آسایش آن‌جا وجود داشته باشد. ما حیاط و نور و دید را از مردم با این سبک خانه سازی گرفتیم. بزرگترین و اصلی‌ترین قربانیان این سیستم برج سازی زنان و کودکان ما هستند.

وی افزود: معماری و شهرسازی فعلی ما اساسا یک سیستم اشتباه است. ما نگاه اقتصادی به مسکن داریم و کار زمانی که دست بنگاه داران بزرگ بیفتد زندگی و آسایش مردم ما مختل خواهد شد.

عمران زاده گفت: اگر شما قیمت زمین را حذف کنید و بلند مرتبه سازی را با افقی سازی مقایسه کنید؛ قطعا قیمت بلند مرتبه سازی بالاتر است چرا که باید هزینه مشاعات هم پرداخت شود و اگر خانه هشتاد متری باشد باید پول خانه صد و بیست متری پرداخت شود. باید شرایط زیست مناسب را برای مردم تامین کنیم.

در ادامه این برنامه ایرج رهبر، رئیس هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران با بیان اینکه به نظر من ما می‌توانیم انبوه سازی را سریعتر از ویلایی سازی انجام دهیم، گفت: با تجربه‌ای که ما در مسکن مهر داریم که دو میلیون و سیزده هزار واحد را توانستیم  بسازیم  اگر هنوز ساخت آن‌ها کامل نشده به دلیل مشکلات منابع مالی و حقوقی است.

وی افزود: اکنون ما باید بدانیم که به چه دلیل هزینه‌های ویلایی سازی کمتر از انبوه سازی است. ما در پردیس برای هر هکتار هفتاد واحد در تراکم ساختیم و در ابریشم کرج پنجاه واحد در هر هکتار ساخته شده است؛ اگر ما بخواهیم تعداد واحد‌های نهضت ملی مسکن را در اراضی مورد نیاز بسازیم، پنجاه و هفتاد واحدی در هکتار نیاز دارد. اگر دو واحدی حساب کنیم سی و پنج واحد در هکتار و اگر تک واحدی باشد بیست واحد در هر هکتار خواهد بود.

وی افزود: یکی از مشکلات اصلی در بحث ساخت این است که عمر ساختمان کاهش یافته است که نتیجه آن به دلیل عدم ساخت اصولی واحد‌های مسکونی است. در حال حاضر هم باید بگوییم که مردم ساختمان ساز نیستند و هر کس باید تخصص یک کاری را داشته باشد.

رهبر با بیان اینکه ما شهرک قدس را داریم که هم ویلایی و هم برج در آن‌جا وجود دارد و هیچ ربطی به این موضوعات ندارد، گفت: از نظر هزینه‌ای و همچنین تعداد واحد‌ها در هکتار اگر به همین نسبت جلو برویم برای هر واحد در هکتار، سهم واحد، صد و چهل و سه خواهد بود.

وی بیان کرد: زمین را باید برای آیندگان نگه داریم؛ اگر بانک نباشد مردم چگونه می‌خواهند مسکن بسازند؟

رهبر گفت: یکی از مشکلات، رساندن خدمات به شهر‌هایی است که واحد‌های آن‌ها ویلایی است. آسفالت، راه و … هزینه بر هستند. همچنین امنیت ویلایی‌ها به مراتب کمتر است.

رهبر افزود: اصل قیمت مسکن، قیمت زمین است. ویلایی سازی پنج برابر نسبت به آپارتمان سازی زمین نیاز دارد. ما باید اصل ارزش مالی را در نظر بگیریم.

در ادامه  ایلاتی کارشناس مسکن هم گفت: من سمت ویلایی سازی قرار می‌گیرم. در شهر تهران میانگین ویلایی سازی بیش از صد و چهل نفر و بیش از دویست نفر در هکتار است. ما در وضع موجودمان بلند مرتبه سازی و فشرده سازی را اجرا کرده‌ایم و این فاصله ساختمان‌ها اصلا استاندارد نیست که نتیجه آن رقم زدن یک فاجعه است.

او گفت: اکنون انبوه سازان ما سنتی می‌سازند و سرعت لازم را ندارند در حالی که انبوه سازی با کمک صنعتی سازی می‌تواند با سرعت کمتری اتفاق بیفتد.

ایلاتی گفت: برج سازی و آپارتمان سازی با فرهنگ ما نسبتی ندارد و وارداتی است. اکنون هفتاد درصد مسکن‌های ساخته شده در آمریکا تک طبقه است و این کشور درحال توسعه شهرهای خود به صورت افقی است. ما از نمایندگان مجلس می‌خواهیم که بحث یک طبقه سازی را گسترش دهیم.

همچنین گوران کارشناس مسکن نیز ادامه داد: ویلایی سازی کاری است که به کارشناسی نیاز دارد و باید برای شهر‌های مختلف ایران با اقلیم کلی دیده شود. سیستم اقتصادی ما و مردم شرایط را نمی‌طلبد که ما توسعه افقی داشته باشیم، اما هر کدام از طرح‌ها مشکلات خود را دارند و نمی‌توان هیچ کدام را با قطعیت مشخص کرد. توسعه عمودی به صورت کلی باید در نظر گرفته شود.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا