بورس و بازارراه و شهرسازیمجله خبری

تصمیم جدید درباره ساخت‌و‌ساز در باغات

به گزارش ساختمان آنلاین:  یکشنبه هفته گذشته یک‌‌فوریت طرحی موسوم به «پیشنهاد اصلاح آیین‌‌نامه اجرایی قانون حفظ و گسترش باغات به شورای عالی استان‌ها» در پارلمان شهری تهران به تصویب رسید و روز پنج‌‌شنبه گذشته نیز در جریان اجلاس شورای عالی استان‌ها اولین گام برای بررسی این پیشنهاد برداشته شد. هرچند هنوز همه چیز صرفا به‌عنوان ایده و پیشنهاد روی کاغذ است و به اذعان تصمیم‌‌سازان، نیاز به بررسی کارشناسی و چکش‌‌کاری دارد؛ اما آنچه تاکنون از ابعاد این ماجرا روشن شده این است که اگر ماده مذکور اصلاح شود، سرنوشت باغ‌هایی با مساحت کمتر از ۵۰۰مترمربع که در محدوده شهرها واقع شده است، به لحاظ قواعد ساخت‌و‌ساز دستخوش تغییر خواهد شد.

پیشنهاد اصلاح ماده مذکور از این جهت اهمیت دارد که به گفته مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران، تا ابتدای سال گذشته قانون درباره وضعیت باغ‌هایی با مساحت زیر ۵۰۰مترمربع برنامه‌‌ای نداشت و عملا آنها را در زمره «باغ» به حساب نمی‌‌آورد. البته درباره حفظ درختان این زمین‌‌ها دغدغه‌‌مندی وجود داشت؛ اما درباره تشخیص باغ بودن یا نبودن آنها پیش‌‌بینی خاصی در قانون صورت نگرفته بود. از این رو شورای شهر به دنبال ارائه پیشنهاد اصلاح بخشی از آیین‌‌نامه مذکور به شورای عالی استان‌ها است.

ازآنجاکه ریاست شورای عالی استان‌ها بر عهده پرویز سروری، نایب‌‌رئیس شورای شهر تهران است، موضوع به فوریت در اجلاس هفته گذشته این شورای عالی مطرح شد. سروری معتقد است تصمیم غلط قبلی در شورای شهر تهران پیرامون باغات سبب شده است مالکان با وجود تمایل برای بهره‌‌برداری از زمین، برای اخذ مجوز ساخت پا پیش نگذارند و در یک ماه گذشته حتی یک فقره درخواست ساخت‌و‌ساز در باغات نیز واصل نشده است. از نگاه وی این موضوع ناشی از نبود رابطه منطقی بین باغ و مالک باغ در مقررات موجود است. شورای عالی استان‌ها درصدد است به نحوی عمل کند که رابطه‌‌ای منطقی میان حفظ باغات و نفع مالکان برقرار کند تا از تخریب احتمالی باغات با انگیزه سودآوری پیشگیری شود.

سروری افزود: قطعا با توجه به نیاز تشخیص نوع باغ باید اصلاحیه‌‌ای را در این زمینه داشته باشیم. لذا مقرر شد زمین‌‌های با مساحت زیر ۵۰۰مترمربع مساحت از بررسی در صحن علی شورا خارج شوند تا فضایی ایجاد کنیم که علاوه بر حفظ درختان برای نگهداری از باغات، زمینه اخذ مجوز ساخت نیز فراهم شود. البته بی تردید در این مصوبه به‌گونه‌‌ای عمل خواهد شد که هیچ قطع درختی نداشته باشیم و در عین حال مالک زمین نیز منتفع شود.

سروری ادامه داد: تلاش خواهیم کرد با بررسی جامع و علمی به همراه آسیب‌شناسی گذشته به نظامی منطقی برای گسترش باغات و نفع‌آور شدن آنها برای باغداران و مالکان برسیم. در این راستا نیز از همه تجربه‌های موجود بهره خواهیم گرفت. وی تاکید کرد: در اجلاس‌‌های بعدی شورای عالی استان‌ها در خصوص مصوبه برج‌باغ‌ها یا خانه‌باغ‌ها تصمیم گیری لازم انجام خواهد شد تا به طرحی جامعی برسیم؛ اما در نهمین اجلاس شورای عالی استان‌ها گام اول در این زمینه برداشته شد. سروری با تاکید بر اینکه در گذشته در حوزه باغات با فراز و فرودهای زیادی مواجهیم، گفت: در گذشته برای باغات زیر ۵۰۰مترمربع، مجوز ۱۵ درصد سطح اشتغال ساخت داده می‌‌شد که این یعنی تنها یک اتاقک در آنها قابل ساخت بود؛ البته این موضوع برای کل کشور شرایط یکسان فراهم نمی‌‌کند. بنابراین باید ابعاد آن در شهرهای مختلف مورد بررسی و توجه قرار گیرد. به گفته رئیس شورای عالی استان‌ها، میزان سطح اشغال در باغات زیر ۵۰۰مترمربع در جلسات آینده این شورا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا