مجله خبریراه و شهرسازی

لزوم بهره‌مندی از ظرفیت بخش خصوصی در احداث شهرک‌های مسکونی

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید ضمن تأکید بر استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در احداث شهرک های مسکونی گفت: در این فرآیند دستگاه‌های خدمات رسان باید به منظور تسریع در امور اجرایی نهایت همکاری را در پاسخ به استعلام‌های مربوطه داشته باشند.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از وزارت راه و شهرسازی، علیرضا جعفری معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در تأکید بر اهمیت نقش بخش خصوصی در عرصه های تولیدی کشور به ویژه عرصه تولید مسکن بیان کرد: با وجود آنکه در برنامه های دولت های مختلف، همیشه نقش و جایگاه ویژه ای برای این بخش مشخص شده اما هیچگاه از ظرفیت آن برای ساخت سکونتگاه استفاده نشده است. این در حالی است که شهرک به عنوان رکن سوم نظام سکونت گاهی کشور، در کنار شهر و روستا، می تواند الگوی بهینه ای برای ساماندهی نظام سکونت گاهی کشور باشد.

جعفری با بیان اینکه ساخت شهرک‌های مسکونی و تخصصی در تمامی دوره های اخیر علیرغم قابلیت‌های انکارناپذیر، مغفول مانده و از آن بهره‌برداری نشده است گفت: پس از بازنگری در دستورالعمل ترویج شهرک سازی کشور و تأکید بر نقش بخش خصوصی در ساخت و احداث شهرک، در دولت سیزدهم نیز ماموریت ویژه‌ای به وزات راه و شهرسازی برای بالفعل کردن این ظرفیت داده شد.

وی در این خصوص اضافه کرد: شرکت عمران شهرهای جدید به عنوان دبیرخانه دائمی ستاد مدیریت شهرک سازی کشور، با بهره گیری از این ظرفیت و سایر ظرفیت‌های قانونی، اقدام به راه‌اندازی سامانه یکپارچه شهرک‌سازی کرده و از سال ۱۴۰۰ تاکنون، ۱۵۰ درخواست از بخش خصوصی برای ساخت شهرک در اراضی متعلق به بخش خصوصی و با برنامه تأمین مالی خصوصی در این سامانه ثبت شده است.

به گفته این مقام مسئول تمامی درخواست های پیش گفته پس از بررسی اولیه به مراجع استانی برای رسیدگی ارسال شده اما در فرآیند اداری از یک سو استعلام های قانونی دستگاه های متولی و خدمات‌رسان که از گام‌های نخست برای بررسی و تصویب آن ها محسوب می شود، در استان ها بی پاسخ می ماند و از سوی دیگر فرآیند بررسی و تصویب در مراجع مختلف با توقف و سکون همراه می شود. در این زمینه طبق مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری در زمینه دستورالعمل ترویج شهرک سازی کشور، دستگاه های متولی و خدمات‌رسان موظف اند حداکثر ظرف دو هفته پاسخ استعلام های مربوطه را اعلام کنند و در صورت عدم پاسخگویی در زمان مقرر، ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها نسبت به طرح موضوع در کارگروه امور زیربنایی استان اقدام خواهند کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پایان خاطرنشان کرد: شهرک ها به عنوان سکونت‌گاه‌های مستقل و با مدیریت متقاوت، می توانند نقشی چشمگیر هم در ساخت مسکن و هم سایر فعالیت‌های تخصصی داشته باشند. اکنون زمان آن است تا در راستای تحقق شعار سال و فرموده مقام معظم رهبری، برای رشد تولید و مهار تورم، از ظرفیت‌های بخش خصوصی برای احداث شهرک های مسکونی و تخصصی استفاده کنیم.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا