راه و شهرسازیمجله خبری

چند شهر جدید در تهران ساخته خواهد شد؟

به گزارش ساختمان آنلاین:  به نقل از روابط عمومی شرکت عمران شهرهای جدید، سهمیه شرکت عمران شهرهای جدید از طرح چهار میلیون واحدی نهضت ملی مسکن ۷۰۰ هزار واحد است که بنا به گفته مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید تا کنون ۱۰۰ هزار واحد آغاز شده و تا تیرماه امسال ۱۰۰ هزار واحد دیگر به مرحله اجرا می رسد. از سوی دیگر تعدادی از واحدهای مسکن مهر نیمه تمام است که با تامین اعتبارات تا پایان سال به بهره برداری می رسند.

مشروح گفتگوی علیرضا جعفری را در ادامه می خوانید:

ظاهرا در ابتدای کار، روند اجرای طرح چهار میلیون واحدی نهضت ملی مسکن با گذشت ۹ ماه از تصویب قانون جهش تولید و تامین مسکن، چندان مطلوب نبوده، علت کندی اجرا چیست؟

پروژه نهضت ملی مسکن ابعاد مختلفی دارد و نباید فقط نگاهمان این باشد که در زمین‌های در اختیار، کلنگ بزنیم و شروع کنیم بلکه سه نکته را مدنظر قرار دهیم. اولین مساله اینکه بر اساس موقعیت متقاضیان موثر، ظرفیت سازی کنیم.

مساله دوم این است که بر اساس طرح های جامع و تفصیلی شهرها ظرفیت توسعه شهری را به وجود بیاوریم. در کنار آن طرح های زیربنایی و روبنایی را احداث کنیم. این نکته حائز اهمیتی برای من است که فقط دنبال مسکن سازی نیستم بلکه دنبال شهرسازی هستم. در واقع باید سکونت مطلوب برای زیست ایجاد کنیم.

پروژه های مسکن، مقدماتی دارد که مقدمه اول، مکان یابی است. دوم آماده سازی زمین، سوم آماده سازی زیرساخت ها و تاسیسات شهری است که باید در آن نقطه این ظرفیت وجود داشته باشد. بعد تازه وارد بحث انتخاب پیمانکار، تهیه طرح، اخذ مجوزها و آغاز عملیات اجرایی می شویم. بعضا دوستانی که با مساله مسکن مواجه هستند نگاهشان گام آخر است و صرفا به عملیات اجرایی فکر می کنند. ولی همانطور که گفتم رویکرد ما توسعه همه جانبه است.

برنامه وزارت راه و شهرسازی برای تامین زمین چیست؟

کار اساسی که در دولت شروع شده ایجاد بانک اطلاعاتی زمین است. ظرفیت های واحدپذیری اراضی بر اساس یک الگوی توسعه متوازن باید شکل بگیرد. در کنار آن اخذ مصوبات طرح های جامع و تفصیلی برای کاربری زمین ها است که یک بحث جدی است. این اقدامات در مجموعه شرکت عمران انجام شده است.

چه تعداد واحد در مرحله اجرا قرار دارد؟

شهرهای جدید مسئولیت اجرای ۷۰۰ هزار واحد از طرح چهار میلیون واحدی نهضت ملی مسکن را بر عهده دارد. تعداد ۱۰۰ هزار واحد را در ابتدای سال آغاز کردیم و عملیات اجرایی آن پیش می رود. ۱۰۰ هزار واحد دیگر هم تا پایان خردادماه ۱۴۰۱ برنامه ریزی می کنیم که انشاءالله در تیرماه آغاز کنیم.

از احداث ۴۰ شهرک جدید که قبلا اعلام شده بود چه خبر؟

با توجه به اینکه نگاه ما برنامه ریزی و ساخت مسکن در کنار نگاه شهرسازانه است علاوه بر ظرفیت سازی در ۲۱ شهر فعال موجود، به دنبال ایجاد ۴۰ شهر و شهرک جدید هستیم. کارهای مکان یابی مطالعات، اخذ استعلامات هفت گانه، طرح موضوع در کمیته زیربنایی استان ها و شورای برنامه ریزی استان در حال پیگری است که امیدوارم در شش ماهه دوم سال شاهد تحقق اهداف باشیم.

چند شهر جدید قرار است در اطراف تهران ساخته شود؟

در اطراف تهران شهر جدید فردوس، خوارزمی و اعتمادیه در مرحله مطالعات است. جمعیت پذیری که در این شهرها در نظر می گیریم بر اساس استعدادهای تامین زیرساخت ها بخصوص موضوعات مرتبط با وزارت نیرو در حوزه آب است. مساله دیگر به معارضات مربوط می شود که باید تعیین تکلیف شود.

تعدادی از واحدهای مسکن مهر از جمله در استان های تهران و البرز باقی مانده است، چه برنامه ای برای اتمام آنها دارید؟

تاکید آقای رییس جمهور و دستور وزیر راه و شهرسازی است که مسکن مهر تا پایان سال تعیین تکلیف شود. در این زمینه دو ملاحظه داشتیم؛ یکی بحث بودجه و اعتبارات مورد نیاز است که درخواست کردیم یا از طریق صندوق ملی مسکن یا تهاتر بتوانیم بودجه مورد نیاز را برای تکمیل مسکن مهر داشته باشیم. با نظر مثبت ساختار دولت و وزارت راه و شهرسازی، امیدواریم مشکل اصلی که بحث تامین منابع مالی و بودجه است رفع شود.

مساله دوم تعیین تکلیف پیمانکاران است. با توجه به افزایش قیمت هایی که در اتمام عملیات عمرانی شکل گرفته امیدواریم بتوانیم وضعیت پیمانکاران را تعیین تکلیف کنیم. در شورای برنامه ریزی استانها همکاری مناسبی شکل گرفته است. اغلب این واحدها در استان تهران قرار دارد که در این زمینه استاندار و معاونت عمرانی استان، همکاری بسیار خوبی با ما دارند. این اراده در کل عناصر مدیریتی دولت است که انشاءالله بتوانیم موضوعات مسکن مهر را با وجود آنکه بودجه آن بار سنگینی به دولت تحمیل می کند تا پایان سال جاری به سرانجام برسانیم.

مترو پرند و پردیس در چه مرحله ای قرار دارد؟

درخصوص مترو شهر جدید پرند، شرکت عمران متعهد شده که در راستای این طرح ملی، تامین اعتبار کند که این بخش را در دستور کار قرار داده ایم و بقیه منابع هم توسط شهرداری تهران و شرکت مجری تامین می شود. در حال حاضر مترو پرند به شدت فعال است و امیدواریم شاهد افتتاح آن در دهه مبارک فجر سال جاری باشیم.

مترو پردیس هم بر اساس مطالعات نشریه ۷۷۷ که ضوابط آیین نامه ای بازنگری طرح های حمل و نقل را شامل می شود توسط مشاور در حال بازنگری است. هم اکنون برآوردها و طرح اجرایی در حال بررسی مجدد است. مترو پردیس هم یک پروژه ملی است که برای تسهیل در رفت و آمد ساکنان شهر جدید پردیس با شهرهای همجوار اهمیت بسیاری دارد. امیدواریم بتوانیم این قضیه را بعد از یک کار کارشناسی دقیق تعیین تکلیف کنیم.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا