مجله خبریراه و شهرسازی

عملیات اجرایی ساخت ۴۸۶ واحد مسکن ملی در ساری آغاز شد

عملیات اجرایی ساخت ۴۸۶ واحد مسکونی در قالب اجرای طرح جهش ملی مسکن روز چهارشنبه با حضور استاندار مازندران، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و شماری دیگر مسوولان دستگاه های اجرایی در منطقه "گله دون" از توابع شهرستان ساری آغاز شد.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از ایرنا، فرماندار مرکز مازندران در این آیین در سخنانی با بیان اینکه رویکرد نظام اسلامی پیشرفت، توسعه و عمران و آبادانی، ارائه خدمات بی منت به مردم و محرومیت زدایی است، افزود: برای اجرای کامل طرح جهش تولید مسکن ۶ عرصه به مساحت ۲۳ هکتار زمین در مرکز مازندران مشخص شد.

وی اظهار داشت: طرح جهش تولید مسکن در منطقه گله دون ساری که امروز عملیات اجرایی برای ساخت ۴۸۶ واحد مسکونی در منطقه گله دون ساری آغاز شده است، قابلیت افزایش به ۷۰۰ واحد مسکن را دارد.

وی خاطرنشان کرد: در بخش مسکن روستایی نیز تاکنون اقدامات مطلوبی صورت گرفته است بگونه ای که انعقاد قرارداد برای ساخت ۸۵۰ واحد مسکن در حال انجام است.

فرماندار ساری گفت: ساخت ۲۰۰ واحد مسکونی در قالب اجرای طرح مسکن ملی در منطقه عالیواک ساری نیز در حال انجام است و مسکن مهر میارکلای ساری نیز از ۲ هزار و ۸۴۶ واحد، یکهزار و ۸۰۰ واحد تحویل متقاضیان شد و تکمیل یکهزار و ۲۰۰ واحد دیگر نیز در دست اقدام است.

نوبخت تصریح کرد: از مجموع یکهزار و ۲۰۰ واحد مسکن مهر میارکلای ساری که در دست تکمیل است طبق برنامه زمانبندی شده، در هفنته دولت امسال ۵۰۰ واحد تکمیل و به متقاضیان واجد شرایط تحویل داده می شود.

وی ایمان و امید آفرینی در جامعه را از دغدغه های رهبری عنوان کرد و افزود: دولت مردمی سیزدهم نسبت به انجام کامل تعهدات در طرح جهش تولید مسکن مصمم است و بی شک از تمام ظرفیت ها و امکانات برای تحقق این مهم به شکل مطلوب استفاده خواهد شد.

مقام عالی دولت در مازندران با اشاره به هماهنگی، همراهی و همگامی کامل دستگاه‌های اجرایی و بانک‌های عامل در اجرای طرح جهش ملی تولید مسکن افزود: در بخش خودمالکی نیز در قالب طرح جهش تولید ملی مسکن و در قالب ۲۷۰ طرح، با ۲ هزار و ۴۷۱ نفر از متقاضیان واجد شرایط برای دریافت تسهیلات، قرارداد امضا شد.

نوبخت، بازآفرینی شهری را یک موضوع بسیار مهم و حساس توصیف کرد و با عنوان اینکه در موضوع بازآفرینی شهری باید معضلات را چندوجهی دید، افزود: ایمنی، امنیت، هویت و کیفیت باید در نظام برنامه ریزی شهری مورد توحه بیش از پیش قرار گیرد.

مسکن مهر الگوی موفق برای توازن بخشی در عرضه و تقاضا

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی گفت که تجریه مسکن مهر در مازندران بهترین سند و الگو در عرصه توزان بخشی برای عرضه و تقاضا در بخش مسکن است.

علی بابایی کارنامی در آیین آغاز عملیات اجرایی طرح احداث ۴۸۶ واحد مسکونی ساری با اشاره به کمبود زمین در مازندران گفت: این امر باعث شده تا قیمت تمام شده مسکن در مرکز مازندران افزایش یابد.

وی تصریح کرد: توقع در این است با اصلاح برخی از آیین نامه ها و بخشنامه ها، در عرضه و تقاضای مسکن نیز یک توازن نسبی ایجاد شود که در صورت تحقق این مهم بخش زیادی از مشکلات رفع خواهد شد.

وی احداث ۴۸۶ واحد مسکن در قالب اجرای طرح جهش تولید ملی مسکن را با توجه به تقاضای بیش از پنج تا ۶ هزار نفر را بسیار ناچیز دانست و افزود: در صورت ارائه مشوق های لازم به انبوه سازان ساری با توجه به ظرفیت های فراوان این بخش، می توان نسبت به رفع مشکلات موجود امیدوار بود.

نماینده مردم ساری و میاندورود در خانه ملت با اشاره ایجاد اشتغال در بخش مسکن، با عنوان اینکه هر یک مترمربع مسکن می تواند چندین شغل نیز کند، گفت: مهمترین مشکل برای ساخت مسکن در مرکز استان تهیه مصالح ساختمانی مورد نیاز از جمله شن و ماسه است که برای رفع این معضل نیز باید فکری اساسی شود.

با فراهم شدن مهم است و باید فضایی ایجاد شود تا این مشکل رفع شود.

بالابودن هزینه ساخت مسکن در سبد هزینه خانوارها

دیگر نماینده مردم ساری میاندورود در مجلس شورای اسلامی نیز در سخنانی گفت که هزینه ساخت مسکن در سبد هزینه خانوارها در کشورمان بالاست و این امر مشکلات و پیامدهای منفی زیادی نیز به همراه دارد.

منصورعلی زارعی افزود: هم اکنون بیش از ۵۰ درصد هزینه خانوارها مربوط به تهیه مسکن است و با توجه به کمبود زمین در مازندران، تهیه مسکن در این استان را برای خانواده ها سخت کرده است.

وی با بیان اینکه برای ساخت مسکن در مازندران با توجه به کمبود زمین در این استان باید بگونه دیگری عمل کرد، گفت: در شهرستان ساری بعنوان مرکز مازندران ۷۰۰ هکتار بافت فرسوده وجود دارد که دست نخورده باقی مانده است.

این نماینده مجلس بیان کرد: همچنین در مرکز مازندران بیش از ۳۰ هکتار زمین در اختیار برخی دستگاه های اجرایی و منابع طبیعی است که از واگذاری آن برای ساخت مسکن خودداری می کنند و باید شرایطی فراهم شود تا از این زمین ها برای ساخت مسکن استفاده کرد.

زارعی با اشاره به ارزش افزوده قیمت زمین در مازندران بر لزوم بلند مرتبه سازی در این استان تاکید کرد و گفت که بلند مرتبه سازی در مازندران تاکنون مصوب نشده است و این مشکل نیز باید در کمترین زمان رفع شود.

میزان سهمیه در نظر گرفته شده همسو با اجرای طرح نهضت ملی مسکن در مازندران، ساخت ۱۵۵ هزار واحد مسکونی است.

طرح نهضت ملی مسکن را دولت سیزدهم برای خانه دار کردن مردم ارائه کرد. قرار است در چارچوب آن سالانه یک میلیون واحد مسکونی ساخته و تحویل متقاضیان شود. سهم مازندران از این طرح سالانه ۳۸ هزار و در مجموع ۱۵۲ هزار خانه است.
طبق مقررات نهضت ملی مسکن، متقاضیان با داشتن پنج شرط تاهل، سرپرست خانوار بودن و مردان مجرد ۲۳ سال به بالا، حداقل سابقه پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا، نداشتن مالکیت خصوصی و در نهایت عدم استفاده از امکانات دولتی از اول انقلاب در حوزه مسکن، می‌توانستند نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.
بر اساس این قانون، زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن، معلولان جسمی و حرکتی با ۲۰ سال سن می‌توانند در قانون جهش تولید مسکن (نهضت ملی مسکن) مشارکت داشته باشند.
همچنین، قانون برای سرپرستان خانوار، محدودیت سنی نگذاشته است چرا که این افراد سرپرست خانوار تعریف می‌شوند و برای قانونگذار متاهل یا سرپرست خانوار بودن ملاک است. در عین حال، زنان و مردان سرپرست خانوار که به دلیل متارکه به صورت مجردی زندگی می‌کنند و سرپرست فرزندان خود هستند خانوار تلقی شده و بدون ملاک سن می‌توانستند ثبت‌نام کنند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا