راه و شهرسازیصنایع ساختمانیمجله خبری

ورود فناوری‌های نوین به سیستم ساخت‌وساز

به گزارش ساختمان آنلاین:  حامد مانی‌فر مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان از پیگیری برای تشکیل کارگروه ملی BIM (مدل‌سازی اطلاعات ساختمان) خبر داد و بخشی از فعالیت‌های آن دفتر را با توجه به شعار سال «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» برشمرد.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان گفت: یکی از موضوعاتی که در سال گذشته پیگیری و دنبال شد، سند چشم‌انداز بیم و تشکیل کارگروه ملی BIM (مدلسازی اطلاعات ساخت) در کشور است که آیین‌نامه آن تدوین شده و در دستور کار هیات دولت است.

مانی‌فر تصریح کرد: با تصویب این آیین‌نامه و اجرای آن فناوری‌های نوین وارد سیستم ساخت و ساز می‌شود و ساخت و ساز به شکل سیستماتیک تر نسبت به حال حاضر انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: با اجرای BIM خطاها کاهش یافته و حتی بازار مصالح و لوازم خانگی از این طریق می‌تواند رونق بیشتری بگیرد. زیرا اطلاعات آن آنلاین در اختیار مخاطبان است و مخاطبان به هنگام طراحی ساختمان می‌توانند مصالح را انتخاب کنند.

به گفته مانی‌فر، سند و فناوری BIM می‌تواند در حوزه ورود تکنولوژی‌های جدید به صنعت ساختمان موثر باشد و نقش مهمی ایفا کند.

گفتنی است، فرآیند فناوری BIM که یکی از شاخه‌های فعال دانش‌محور در عرصه ساخت‌وساز در جهان معاصر است و پیوند عمیقی با علوم رایانه‌ای و توسعه‌های IT دارد در پروژه‌های عمرانی کشور می‌تواند آغازگر تحولاتی بنیادین در مدیریت اطلاعات ساختمان باشد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا