مجله خبریبورس و بازار

قیمت آپارتمان نقلی در مرکز تهران

بازار آپارتمان نقلی ۴۰ تا ۵۰ متر در تهران نسبت به واحدهای بزرگ متراژ از مزیت همخوانی بیشتر با توان اقتصادی اقشار پایین و متوسط برخوردار است؛ زیرا خانوارها این امیدواری را دارند که از طریق نقدینگی خود، وام اوراق و مبلغ رهن، صاحب مسکن شوند.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از ایسنا، مناطق ۹ تا ۱۲ در امتداد جنوب غربی تا مرکز شهر تهران قرار دارند که طی سال‌های اخیر بازار مسکن این محدوده مورد توجه اقشار متوسط و پایین جامعه قرار گرفته است. در حال حاضر با نقدینگی بسیار کمتر از مناطق شمالی تهران می‌توان در مرکز و جنوب غربی پایتخت، آپارتمان خریداری کرد.

البته بررسی آگهی‌ها نشان می‌دهد که بعضا اختلافات معناداری بین نرخ‌های پیشنهادی وجود دارد. به این دلیل که بعضا قیمت‌های نامتعارفی توسط برخی مالکان تعیین می‌شود که خریداران باید با جست‌وجوی کافی و آگاهی کامل از بازار مسکن اقدام به خرید کنند.

در مواردی اختلاف قیمت پیشنهادی یک آپارتمان با آپارتمان مشابه در محله‌های جنوبی تهران بسیار زیاد است که از تعیین نرخ‌های دلخواه و در مواردی نجومی توسط بعضی مالکان حکایت  دارد.

بررسی آخرین وضعیت بازار مسکن گویای آن است که نرخ‌ها به ثبات نسبی رسیده که به گفته‌ی واسطه‌های ملکی، ثبات بازار ارز، افت معاملات مسکن و کاهش انتظارات تورمی می‌تواند از عوامل این موضوع باشد.

در این گزارش نرخ پیشنهادی آپارتمان‌های ۴۰ تا ۵۰ متری در جنوب غرب و مرکز تهران را مشاهده می‌کنید:

 

هم‌اکنون می‌توان با شرایطی در جنوب پایتخت صاحب مسکن شد. اگر کسی حدود ۶۰ درصد نقدینگی لازم برای خرید آپارتمان در جنوب تهران را داشته باشد می‌تواند با استفاده از وام ۴۸۰ میلیون تومانی اوراق و پول پیش اجاره آن واحد، صاحب خانه شود.

به طور مثال در صورتی که قیمت یک آپارتمان دو میلیارد تومان باشد می‌توان با ۱.۲ میلیارد تومان نقدینگی به همراه ۳۲۰ میلیون تومان نرخ رهن و ۴۸۰ میلیون تومان وام اوراق، پول خانه‌ مدنظر را فراهم کرد. البته زوجین برای خرید وام اوراق باید حدود ۹۵ میلیون تومان هزینه کنند.

بر اساس برخی برآوردها توسط فعالان بازار مسکن، حدود ۸۰ درصد معاملات از نوع سفته‌بازی و سرمایه‌گذاری است که اغلب در شمال تهران انجام می‌شود؛ به طوری که ۳۸ درصد معاملات در چهار منطقه‌ واقع در نیمه شمالی شهر تهران صورت می‌گیرد. از بین پنج منطقه‌ پایتخت که حدود نیمی از معاملات را به خود اختصاص می‌دهند تنها یک منطقه (منطقه ۱۰) در جنوب تهران قرار دارد.

زوج‌های تهرانی می‌توانند تا سقف ۴۸۰ میلیون تومان شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله دریافت کنند؛ بنابراین زوجین باید ۸۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که طبق نرخ‌های اوایل امسال هزینه آن ۷۸ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان می‌شود که همراه با هزینه ۱۵ میلیون و ۷۴۴ هزار تومانی وام جعاله که برای آن باید ۱۶۰ ورق تسهیلات مسکن خریداری کنند، در مجموع باید ۹۴ میلیون و ۴۶۴هزار تومان پرداخت کنند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا