بورس و بازارمجلس و ارگان هامجله خبری

قیمت ساخت مسکن باید کاهش یابد

به گزارش ساختمان آنلاین:   لطف‌الله سیاهکلی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در رابطه با گرانی مسکن و اثر آن بر بازار اجاره بها که یکی از مهم ترین موضوعات در شش ماهه نخست سال بوده و حتی مورد انتقاد رهبری نیز واقع شد، گفت: مسکن موضوع و دغدغه ای است که بخش زیادی از ذهن مردم را به خود مشغول می کند، این مساله دغدغه روزانه افرادی است که مسکن ندارند و آن هایی که هم که مسکن دارند به دنبال ارتقاء و بهبود مسکن خود هستند. در هر صورت مسکن به عنوان یک موضوع اصلی ذهن افراد را مشغول می کند و این مساله دائما بر روح و روان آدم ها تاثیر می گذارد.

وی ادامه داد: در حوزه مسکن سوال این است که زمین متعلق به خودمان است، مصالح هم متعلق به خودمان است، انرژی هم که در داخل تامین می شود و کارگر هم همینطور، پس چرا باید مسکن انقدر گران باشد؟ همین سوال را می شود از فولاد پرسید که در صنعت فولاد هم معدن و انرژی مال خودمان است و کارگر هم که ارزان است، چرا باید فولاد گران شود؟ وقتی فولاد گران شود به عنوان یک کالای پایه در مسکن، خودرو، لوازم خانگی و خیلی از نیازهای جامعه روی همه اینها اثر می گذارد.

نماینده مردم قزوین در مجلس افزود: خب چرا باید قیمت فولاد سه برابر شود؟ این که در اختیار وزیر صمت است و او می تواند کنترل کند. اگر ما فقط فولاد را به قیمت واقعی به دست مصرف کننده بدهیم هم مسکن ارزان می شود هم خودرو و لوازم خانگی و محصولات دیگر. در امور دیگر هم همینگونه است یعنی ما بی توجهی هایی در مقوله مسکن داریم که موجب گرانی مسکن می شود.

سیاهکلی در تشریح بی توجهی ها که عامل گرانی می شوند، عنوان کرد: یکی از آنها رقابت در مسکن سازی است، چرا نباید در ایران رقابت در مسکن سازی باشد؟ شما مشاهده می کنید که تولیدکنندگان مسکن قیمت هر متر را هفت تا هشت میلیون تومان برای تولید بیان می کنند، واقعا چرا این عدد؟ آیا این قیمت واقعی است؟ چرا کسی به این توجه نمی کند. به نظر من این کار یک مدیریت خوب می خواهد هم در میان سازندگان باید دقت شود که عدد را غیرواقعی بالا نبرند، هم در مصالح ساختمانی که تولید داخل است مانند سیمان، خب چه بخشی از سیمان و فولاد وارداتی است که گران می شوند و باعث گرانی مسکن می شوند؟ باید اینها را اصلاح کنیم و قابل اصلاح هستند.

وی افزود: ارزان شدن این مصالح و ارزانی مسکن از نظر بنده به عنوان یک مهندس، شدنی است. مسکن متری هشت میلیون تومانی را کسی نمی تواند بخرد، مسکن باید بشود متری ۴ تا ۴.۵  میلیون تومان که مثلا ۱۰۰ متر بشود ۴۰۰ میلیون تومان که از این مبلغ ۳۰۰ میلیون را به خانوار وام پرداخت کنیم و ۱۰۰ میلیون هم خانوار تامین کند و بتواند خانه دار شود. اما اینکه ۳۰۰ میلیون وام بدهیم و خانوار بخواهد ۵۰۰-۶۰۰ میلیون تومان آورده داشته باشد، خب از کجا بیاورد؟ مگر می تواند؟ کسی که ۵۰۰ میلیون تومان داشته باشد، اصلا دغدغه مسکن اش حل شده است. ما داریم با مردم زندگی می کنیم مردم ۴۰-۵۰ میلیون اولیه را هم نمی توانند آماده کنند. خانوارهایی که مسکن ندارند قشر ضعیف جامعه هستند. کسی که نمی تواند ۴۰ میلیون را آماده و ثبت نام کند، چطور می تواند ۵۰۰ میلیون آماده کند؟ با کدام درآمد؟

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اضافه کرد: ما باید به فکر مردم باشیم و با کاهش قیمت ها و هزینه ها به سمت ارزان کردن مسکن برویم، ارزانی قیمت را هم باید از دولت شروع کنیم، فولاد و پتروشیمی و سیمان در اختیار دولت هستند که پایه های حوزه مسکن هستند.

سیاهکلی در پاسخ به سوالی در رابطه با لزوم تشکیل جلسات شورای عالی مسکن در فواصل زمانی نزدیک، اظهار داشت: من به شخصه با این مساله موافقم و فکر می کنم وزرایی که مرتبط با مسکن هستند چه در بخش محصولات و چه در بخش مصالح باید با وزیر مسکن و معاون اول رئیس‌جمهور جلسه بگذارند و واقعا هزینه ها و اعداد و ارقام محصولات و مصالحی که مرتبط با مسکن هستند را بررسی کنند و ببینند که چقدر می توانند این قیمت ها را تعدیل کنند. اگر این اتفاق انجام شود، به عقیده من مسکن با قیمت مناسب تری ساخته و عرضه خواهد شد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا